هشتمين كنفرانس عالي كارفرمايان آسيا و اقيانوسيه (كار مشترك سازمان بين المللي كار ، سازمان بين المللي كارفرمايان و كنفدراسيون كارفرمايان آسيا و اقيانوسيه)، روز شنبه 3 دسامبر 2011 (12 آذر 1390) در كيوتو ژاپن برگزار شد. سركار خانم شهره‌ تصديقي مشاور امور بين‌المللي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران (كعاصكا)، گزارش اين كانون عالي را در اين اجلاس ارايه داد كه متن آن در ادامه تقديم مي‌شود. برگردان انگليسي اين مقاله در اينجا دردسترس است:

آقاي رئيس ،

شركت در اين كنفرانس ماية خوشحالي است . تبادل ايده ها و نظرات و نگراني هاي كارفرمايان در اين كنفرانس يك فرصت ارزشمند است .

اين كانون عالي از سازمان بين المللي كار ، سازمان بين المللي كارفرمايان و كنفدراسيون كارفرمايان آسيا و اقيانوسيه براي برگزاري اين كنفرانس تشكر مي كند و از دولت ژاپن نيز براي ميزباني اين نشست قدرداني مي نمايد .

آقاي رئيس ، خانم ها و آقايان ،

ركود اخير اقتصاد جهاني تبعات متفاوتي براي كشورها و مناطق مختلف داشته است . در منطقه ما آسيا ، بسياري از كشورها بدون ورشكستگي هاي بانكي و تنها با عقب گردهاي كوتاه مدت در رشد اشتغال با بحران مواجه شدند . اما برخي ديگر همچنان با ركود و نزول اقتصادي در بازراهاي صادراتي شان و بحران بي ثباتي و نوسانات ” تقاضاي جهاني” مواجه بوده اند .

براي كشور من ، جمهوري اسلامي ايران ، بزرگترين ضربه اقتصادي ، آشفتگي در جريانات ” تجارت جهاني” بود و نه خود بحران پولي و مالي .

با در نظر گرفتن وضعيت كنوني ، چه در سطح بين المللي و چه در سطح ملي ، عوامل و فاكتورهاي متعددي وجود داشته است كه مانع پويايي ، و ثبات و پايداري بخش خصوصي در كشور بوده اند .

اين عوامل به اين شرح مي باشند :

1. اگرچه جمهوري اسلامي ايران پس لرزه هاي بحران اقتصاد جهاني را به ميزان ساير كشورها احساس نكرد ، ولي اقتصاد آن ، به دليل وابستگي شديد به درآمدهاي حاصل از صادرات نفت ، متأثر از كاهش درآمدهاي نفتي بوده است . لذا دولت كه با مشكلات بودجه اي مواجه شد ، نتوانسته است تعهدات ناشي از پرداخت هاي خود را در رابطه با پروژه هاي زيربنايي كشور كه نيروي محركة فعاليت هاي بخش خصوصي در كشور هستند را بطور تمام و كمال ادا نمايد . اين مشكل ، بخش خصوصي را ناگزير به سمت انجام برخي طرح هاي تعديل نيروي انساني و همچنين تأخيرهاي اجتناب ناپذير ، در برخي موارد براي ماهها ، در پرداخت دستمزدهاي نيروي كار سوق داده است . اگر چنانچه روند كنوني همچنان ادامه يابد ، در آينده براي بخش خصوصي تحقق نظم و انضباط مالي و اعمال مديريت صحيح در روابط كار مشكل تر و در مواردي غيرممكن خواهد شد .

2. دولت در اقدامي ، با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها ، براي كاهش سالانه ميليون ها دلار از هزينه هاي عمومي ، يارانه برخي اقلام خوراكي و فرآورده هاي انرژي را قطع كرد و از محل وجوه حاصله ، ماهانه مبلغي به صورت يارانه نقدي به حساب افراد واريز مي كند . اين كانون عالي معتقد است كه منابع حاصل از حذف يارانه ها مي بايد تنها به حساب اقشار آسيب پذير و خانوارهاي كم درآمد واريز شود ، و نه به حساب حدود سه چهارم جمعيت كشور كه در حال حاضر يارانه نقدي دريافت مي كنند و مابقي درآمدهاي حاصله بايد صرف انجام طرح هاي عمراني و زيربنائي در كشور شود . زيرا اجراي اين سياست موجب تقويت و گسترش بخش خصوصي خواهد شد و ماحصل آن ايجاد فرصتهاي شغلي بهتر و بيشتر خواهد بود .

3. رويكرد آلوده به مسائل سياسي غرب نسبت به برنامة هسته اي ايران منجر به اعمال تحريم هايي بر كشور شده است . به دليل اين تحريم ها ، بانك هاي بين المللي از انجام معاملات پولي ، مالي با جمهوري اسلامي ايران خودداري مي ورزند . لذا محدوديت هاي بانكي مرتبط با تحريم ها دستيابي به خدمات بانكي بين المللي را براي كارفرمايان ايراني بسيار دشورا ساخته است . اين چالش بزرگي است كه ما اميدواريم با غيرسياسي كردن موضوع به آن پرداخته شود و از طريق سياسي و گفتگو حل و فصل گردد .

4. در ايران ، سيستم ” انحصار دولتي” سالها است كه در اقتصاد كشور حاكم بوده است . وجود انحصار دولتي در مقايسه با تنها 17 – 18 درصد فعاليت بخش خصوصي ، ايجاد يك فضاي رقابتي سالم براي فعاليت مطلوب كارفرمايان بخش خصوصي را تقريباً امري غير ميسر ساخته است .

براي اصلاح اين وضعيت ، سياست ” خصوصي سازي ” در اولويت هاي برنامه اقتصادي كشور قرار گرفته است . ليكن سرعت ، حدود و قلمرو اين اصلاح و بازسازي قابل توجه نيست .

علاوه بر موارد فوق ، كمبود آموزش هاي مرتبط با كسب و كار و نقصان تعليم و تربيت جوانان كارآفرين و حمايت آنان در دستيابي به منابع و اعتبارات مالي ، همچنين وجود انواع مشكلات و موانع در امر ” شروع يك كسب و كار ” و يا ” بهبود كسب و كار”، موجب گسترش اقتصاد غيررسمي در كشور شده است . كانون عالي معتقد است رسمي سازي بخش غيررسمي يك ضرورت اجتناب ناپذير در كشور مي باشد .

آقاي رئيس ، خانم ها و آقايان ،

با توجه به شرايط فوق ، اين كانون عالي تلاش نموده است تا براي رفع موانع و مشكلاتي كه مبتلا به جامعه كارفرمايي كشور است ، رسالت خود را از طريق تقويت ” مشاركت بخش خصوصي ، دولتي ” به انجام رساند . ليكن براي كسب نتيجه مطلوب نيازمند اخذ آگاهي هاي بيشتر ، توانمندي و ظرفيت سازي است تا بتواند در جريان بحث ها و تصميم سازي هاي مرتبط با سياست گذاري ها به طور مؤثر اثرگذار باشد .

اين كانون عالي درمناسبت هاي مختلفي ازسازمان بين المللي كار(دبيرخانه– The Office) درخواست نموده تا از طريق يك برنامه همكاري فني فراگير ، به ارتقاي ظرفيت و توانمندسازي اين كانون عالي ، در انجام رايزني ها و چانه زني هاي لازم همچنين ارائه خدمات و سرويس هاي بهتر به اعضاي خود ، همكاري و مساعدت نمايد .

ما اميدواريم كه سفر اخير آقاي گوتابايا ، كارشناس ارشد دفتر منطقه اي جنوب آسياي سازمان بين المللي كار مستقر در دهلي نو (هند) به تهران ، به زودي به تدوين يك برنامه جامع همكاري فني با اين كانون عالي بيانجامد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا