کمیته کاربست استانداردها (ک.ک.ا)

ک.ک.ا برنامه کاری دوهفته‌ای خود را در فضای سازنده و آزاد تکمیل کرد. هرچند تنوع نظرات در بین اعضای سه‌جانبه در خصوص مسائل اساسی ادامه داشت، اما این نظرات در فضای تفاهم و احترام متقابل مطرح شدند.

به این ترتیب، ک.ک.ا بر نقش خود به عنوان شالوده‌ی نظام نظارتی استاندادرهای بین‌المللی کار، مبتنی بر کار فنی مقدماتی غیرالزامی برای «کمیته کارشناسان کاربست کنوانسیون‌ها و توصیه‌نامه‌ها» مورد تأکید قرار داد.

در جریان مذاکره عمومی، گروه کارفرمایان تعدادی از عناصر مثبت در گزارش سال ۲۰۱۶ کمیته کارشناسان کاربست کنوانسیون‌ها و توصیه‌نامه‌ها‌ را برحسته‌سازی کرد و پیشنهاد داد کار کارشناسان و نظارت‌های متعارف باز هم ارتقا یابد. به عنوان نمونه، آنان پیشنهاد دادند که این کمیته ملاحظات را بر اساس کشور‌ها و نه بر اساس کنوانسیون‌ها ارایه دهد، و مطالبی که سازمان‌های کارفرمایی و کارگری تقدیم می‌کنند به صورت الکترونیکی در دسترس قرار بگیرد.

به رغم این عناصر مثبت، کارفرمایان مخالفت با تفسیرهای کارشناسان از «حق اعتصاب» در متن کنوانسیون ۸۷ را ادامه دادند. آنان دغدغه خود را اظهار داشتند که از ۵۶ نظری که در گزارش سال ۲۰۱۶ کارشناسان آمده است، ۴۰ مورد آن به موضوع‌ها‌ی «حق اعتصاب» ارجاع شده است. گروه کارفرمایان اظهار داشت که مباحث مرتبط با «حق اعتصاب» خارج از دامنه کنوانسیون ۸۷ و حیطه‌ی هر دو کمیته‌ی کاربست و کمیته کارسناسان قرار می‌گیرد. در نتیجه، دولت‌ها وظیفه ندارند که در گزارش‌های ملی خود در خصوص الزام‌های کنوانسیون ۸۷ درخصوص تغییرات در قوانین و اجرای مربوط به نظرات کمیته‌ی کارشناسان در خصوص «حق اعتصاب» ارایه دهند. همین امر در مورد جمع‌بندی کمیته کاربست استانداردها در خصوص شکایایت‌های مرتبط با کنوانسیون ۸۷،‌که منجر به تقاضا از دولت‌ها برای دادن اطلاعات و یا تغییر قوانین و اجرا در ارتباط با حق اعتصاب نخواهد شد، صدق می‌کند

در واقع، امسال‌ هم، یک بند توضیحی در خصوص جمعبندی گزارش ک.ک.ا در مورد اعتبار جمع‌بندی‌های ک.ک.ا گنجانده شد: «ک.ک.ا نتایج روشن، کوتاه و سر راستی را به تصویب رسانده است. این جمع‌بندی‌ها مشخص می‌سازند که از دولت‌ها برای کاربست کنوانسیون های تأیید شده به روشی صریح و خالی از ابهام چه انتظاراتی وجود دارد. این نتایج گام‌های درستی برای برخورد با مسائل مرتبط با رعایت قوانین را مطرح می‌سازند. این جمع‌بندی‌ها دیگر عناصر مذاکره یا بیانه‌های دولت‌ها را که می‌توانند در مذاکر علنی یا غیرعلنی مطرح شوند و در صورت مذاکرات بیایند، تکرار نمی‌کنند. ک.ک.ا جمع‌بند‌های را بر اساس اجماع عمومی تصویب کرده است. ک.ک.ا فقط نتایجی را ارایه داده است که در حیطه‌ی کوانسیون مورد بحث قرار داشته‌اند. اگر کارفرمایان، کارگران و/یا دولت‌ها نظرات متنوعی داشته‌اند، در صورت مذاکرات ک.ک.ا آمده است و نه در این جمع‌بندی‌‌ها».

مذاکره مرتبط با ۲۴ شکایت جداگانه با موفقیت صورت گرفت. هرچند کارفرمایان از اینکه در هیچ یک از این فهرست ۲۴ کشوری هیچ مورد در حال پیشرفتی وجود نداشت عمیقاً متأسفند. در جریان مذاکرات، سخنگویان کارفرمایان تکرار کردند که نظرات آنان در خصوص حق اعتصاب و کنوانسیون ۸۷ تغییری نکرده است.

شکایت‌های زیر که مورد بررسی قرار گرفت برای کارفرمایان اهمیت دارند:

ونزوئلا کنوانسیون ۱۱۲

در خصوص فقدان یک سیاست فعال طراحی شده برای ترویج اشتغال کامل، سازنده و همراه با آزادی انتخاب در مشورت با سازمان‌های دارای بیشترین نمایندگی کارفرمیان و کارگران

ال سالوادور کنوانسیون ۸۷

در خصوص فقدان سازمان‌های خودگردان کارگران و کارفرمایان برای انتخاب نمایندگانشان در تشکیلات سه جانبه، که در آن، در ارتباط با مداخله‌ی دولت، شورای عالی کار قادر نبوده است که در سه سال گذشته تشکیل شود.

موریس کنوانسیون ۹۸

در خصوص مداخله بیش از حد در چانه‌زنی دسته‌جمعی در بخش خصوصی که به توانایی کارفرمایان و کارگران برای مذاکره از روی حسن نیت صدمه می‌زند.

قزاقستان کنوانسیون ۹۸

از جمله، در خصوص تجاوزهای جدی به آزادی انجمن در نتیجه‌ی تصویب قانون کارآفرینان در جولای ۲۰۱۳.

سال گذشته، کارگران و کارفرمایان نقش فعالی ایفا کردند و در تدوین پیش‌نویس جمع‌بندی‌ شکایت‌های جداگانه مشارکت واقعی داشتند.

«بررسی عمومی» به سندهای مهاجرت نیروی کار (کنوانسیون‌های شماره ۹۷ و ۱۴۳ و توصیه‌نامه‌های شماره ۸۶ و ۱۵۱) ارتباط داشت. کارفرمایان بر منافع مهاجرت نیری کار برای کسب و کار به عنوان وسیله‌ای برای متوازن کردن عرضه و تقاضای نیروی کار، تحریک نوآوری، تدارک فرصت‌های کارآفرینی و انتقال و ترویج مهارت‌ها تأکید داشتند. در هر حال، مداخله کسب و کار و کارگران در مدیریت مهاجرت اغلب نادیده‌ گرفته شده و می‌شود.

جمع‌بندی اولیه گروه کارفرمایان، بعد از یک پیشنهاد تفصیلی، در خصوص «بررسی عمومی» امسال این بود که کنوانسیون‌های ۹۷ و ۱۴۳ دیگر برای تأمین منابع کافی جهت چال‌های پیچیده‌ی امروز و آینده کفایت نمی‌کنند و لازم است روزآمد شوند.

کارفرمایان اطمیان داشتند که فرصت فراهم آمده توسط مذاکرات سه‌جانبه سازمان بین‌المللی کار در سخنگاه‌های مختلف این سازمان، و به ویژه در مکانیزم بازرسی استانداردها، برای تضمین اینکه اسناد مربوط به دنیای کار مفید باقی بمانند، مغتنم شمرده خواهد شد. مذاکره عمومی در خصوص مهاجرت نیروی کار در کنفرانس بین‌المللی کار در سال آینده فرصت خوبی است تا نیاز محتمل به بررسی یا ادغام کنوانسیون‌های ۹۷ و ۱۴۳ روش شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا