گزارش س.ب.کا از یکصد و ششمین اجلاس کنفرانس بین‌المللی کار: قسمت اول؛ پیش‌گفتار

قسمت اول: پیش‌گفتار

ترتیب دو هفته‌ای اجلاس کنفرانس بین‌المللی کار، با وجود تمام مشکلات، در سومین‌ سال، از جمله،‌ به لطف مدیریت بهتر زمان مذاکرات مختلف، در بین عناصر دیگر، مرتب شده است. کارفرمایان نیز رضایت خود را نسبت به نتایج به دست آمده در این کنفرانس ابراز کرده‌اند.

اول اینکه، مذاکرات کمیته کاربرد استانداردها (ک.ک.ا) به تقویت ارزش آن کمک کرده است. کارفرمایان و کارگران برای دستیابی به توافق به موقع در مورد فهرست شکایت‌ها با احساس تعهد و مسؤلیت عمل کرده‌اند، در مورد روش تدوین پیش‌نویس احساس تعلق خاطر رو به افزایش است، و روشنی در خصوص عرصه‌های مورد توافق را ارتقا بخشیده‌‌اند. کشورهای عضو آزاداند تا نظرات مختلف خود را بیان و منعکس کنند، در حالی که به طور همزمان به راهنمای کمیته کارشناسان نیز نظر دارند (به عنوان مثال در مورد راهنمای کارشناسان در مورد حق اعتصاب).

مذاکره عمومی درباره مهاجرت آسان نبود، اما نتیجه نهایی باید به ارتقای حمایت سازمان بین المللی کار‌‌(س.ب.ک) از مدیریت صحیح و موثر مهاجرت، به ویژه در زمینه پیش‌نویس میثاق جهانی آینده‌ی «مهاجرت ایمن، عادی و منظم» کمک کند. از چشم‌انداز کارفرمایان، از هیچ خط قرمزی عبور نشده است. س.ب.ک در حال حاضر برای حمایت از اعضای خود، دارای مجموعه وسیعی از اسناد، به ویژه، «اصول عمومی و راهنما‌های عملیاتی استخدام منصفانه- ۲۰۱۶» است. اما س.ب.ک در حال حاضر باید به شیوه‌ای فعال‌تر و کارآمدتر روی مهارت‌های مهاجران از طریق توسعه یک برنامه‌ی ویژه در این زمینه تمرکز کند.

مذاکره دوره‌ای در مورد اصول اساسی و حقوق بنیادین در کار نیز دشوار بود، اما در نهایت رهبری کارفرمایان موفق به کسب نتیجه بسیار متعادل تر شدند که بر اساس ارزیابیی سال‌ گذشته «اعلامیه عدالت اجتماعی» است. اکنون کارفرمایان باید پیگیر اقدام دفتر س.ب.ک باشند تا «شکاف‌های اجرایی» را به شیوه‌ای عملی برطرف کند، نه اینکه موضوعات غیراجماعی جدید را مطرح سازد.

مذاکره در مورد به روز‌رسانی توصیه‌نامه مهم ۲۰۵ در مورد «اشتغال و کار شایسته برای صلح و بهبودپذیری»، نه سال گذشته، نه در طول این اجلاس کنفرانس بین‌المللی کار، آسان نبود، اما آنها نیز ثمربخش بودند و نتایج سازنده‌ای داشتند. کشورهای عضو برای غلبه بر نکات مناقشه‌انگیزی که دستیابی به نتیجه‌ی اجماعی و کاربردی در چنین عرصه‌ی مهمی را به خطر می‌انداخت تلاش زیادی کردند. اکنون زمان آن است که اقدام س.ب.ک در کشورهایی که به این توصیه‌نامه نیاز فوری دارند، با استفاده از رویکرد مورد توافق در توصیه‌نامه، بهبود یابد.

مدیر کل نیز در مذاکره عمومی در مورد «ابتکار سبز س.ب.ک» نکاتی را مطرح کرد که هدفشان بهبود موقعیت س.ب.ک در ارتباط با ابتکار بین‌المللی برای محیط زیست‌پایدارتر بود. این مذاکرات مفید بودند و کارفرمایان عناصری را اضافه کردند که در گزارش مدیرکل در حد کافی بروز نیافت، از جمله اهمیت نقش شرکای اجتماعی در رفتارهای متحول‌شونده در محیط کار و نیاز س.ب.ک به اینکه در عرصه‌ی الزامات مهارتی آینده برای اقصتادهای سبز آگاه‌تر و به روز‌تر شود.

به طور خلاصه، توقعات به خاطر گروهکاری و همکاری عالی برآورده شد. برای ادامه موفقیت آمیز، کارفرمایان باید نسبت به پیگیری مناسب دستاوردها متعهد باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا