گزارش 321 اُمين اجلاس هيأت مديره س.ب.ك

  • پيشگفتار

چون 321 امين اجلاس هيأت مديره س.ب.ك بعد از كنفرانس بين‌المللي كار برگزار شد، عمداً كوتاه بود و با موضوع‌هايي كم‌تر از معمول برخورد كرد.

موضوع‌هاي اصلي عبارت بودند از:

1. انتصاب مقمات

راي 12 ماه آينده، مقامات هيأت مديره عبارت خواهند بود از:
- رئيس: سفير آپوليناريو جورج كريا (آنگولا)
- نايب رئيس كارفرمايان: جورجرن رونست
- نايب رئيس كارگران: لاك كورت بيك

2. منصوبان در كميته آزادي انجمن، بورد مركز آموزش س.ب.ك، و گروه كارگري در اصلاحات هيأت مديره/كنفرانس بين‌المللي كار

نامزدها به پيوست شماره يك درج شده است، و بعد از تأيي از سوي گروه كاررمايان تقديم و تصويب خواهد شد.

3. گزارش كميته آزادي انجمن

اجلاس مي/ژوئن كميته آزادي انجمن (ك.آ.ا)29 شكايت را، عمدتاً از آمريكاي لاتين، بررسي خواهد كرد. شكايات مرتبط با كارفرمايان در اين گزارش بيشتر مورد بررسي قرار گرفته است.

اين آخرين بار بود كه پتر آندرسون از سوي گروه كارفرمايان گزارش مي‌داد. گروه سپاس عميق خود را براي تلاش‌هاي او در كميته طي 15 سال گذشته ابراز داشت. گروه كارگر نيز از وي تشكر كرد. س.ب.كا مايل است از پتر به خاطر رهبري و ايثارش تشكر كند.

سؤال‌هاي ناشي از 103 امين اجلاس كنفرانس بين‌المللي كار

با توجه به اينكه كنفرانس بين‌المللي كار از سال 2015 به بعد دو هفته طول خواهد كشيد، كارفرمايان بر اهميت تأمل عميق نسبت به برخي مسائل تأ‌كيد كردند. اين امر مستلزم برنامه‌ريزي بيشتر خواهد بود تا صرفاً تفكر به اينكه كنفرانس سه هفته‌اي مي‌تواند در دو هفته فشره شود. به همين خاطر، گروه كارفرمايان لازم است در مورد تمام جنبه‌هاي آمادگي كنفرانس براي سال آتي، از جمله آمادسازي اسناد كنفرانس در مشورت با گروه‌ها، آگاه باشد. به خصوص در مورد موضوع‌ غيررسميت اهميت خاصي دارد اگر ما سال آينده توافق قوي داشته باشيم.

گروه همچنين از تداوم ابتكارهاي آزمايشي امسال پشتيباني كرد. ساير موضوع‌ها‌يي كه طرح مي‌شود بايد در اجلاس نوامبر انتخاب و بحث شود.

كارگران به دفتر نياز به تحقيقي در خصوص تشريفات و هزينه‌هاي استقرار يك دادگاه تحت بند 2 ماده 37 و نيز در خصوص سؤال‌هاي ممكن كه هيأت مديره براي حل اختلاف در ارتباط با حق اعتصاب در ديوان بين‌المللي دادگستري در نوامبر (بند يك ماه 37) بايد طرح كند يادآوري كردند. در واكنش، كارفرمايان نيز چنين تحقيقي را ببراي ررسي سازوكار سه‌جانبه حل تنوع نظرات بين گروه‌ها تقاضا كردند.

راهبرد براي همكاري بيشتر س.ب.ك با بخش خصوصي

موضوع رويه داخلي به كاربردني در ارتباط با تماس با بنگاه‌ها در ماه مارس عملاً حل نشده باقي ماند. در پي مشورت‌ها بين دفتر و اين گروه، اين مسأله هنوز حل نشده و نقش اقدام كارفرمايان [1] به عنوان نقطه كانوني براي ارتباط با بنگاه‌ها حفظ مي‌شود. اين

انتخاب كنوانسيون‌ها و توصيه‌نامه‌هايي كه طبق ماده 19 اساسنامه گزارش‌هاي 2015 بايد در مورد آن‌ها تهيه شوند

در پي دور دوم مشاوره بعد از هيأت مديره مارس، در خصوص كنوانسيون مهاجرت شماره 97 و 143 و توصيه‌نامه‌هاي مربوطه (86 و 151) توافق وجود داشت. شكل گزارش نيز به تصويب رسيد.

بازنگري قواعد پرداخت هزينه‌هاي سفر

تغييراتي كه بعد از تصميم نوامبر 2012 هيأت مديره براي كاركنان س.ب.ك به جرا درآمد، اكنون در مورد اعضاي هيأت مديره نيز به كار خواهد رفت. در ابتدا، اين قواعد مي‌بايست از نوامبر 2012 در مورد اعضاي هيأت مديره به كار مي‌رفت اما تغيير كرد تا به اعضا اجازه دهد دوره سمت خودشان تحت همان شرايط زمان انتخاب را كامل كنند . اين تغييرات در مورد نشست‌هاي كميته كارشناسان، كمسيون‌هاي تحقيق، نشست‌هاي بخش‌ها و ديگر نشست‌هاي رسمي به كار خواهد رفت.

انتصاب يك دستيار مديركل

آقاي هينز كالر [2] به عنوان مدير دفتر منطقه‌اي س.ب.ك در اروپا و آسياي مركزي منصوب شده است.

ترتيب نشست كارشناسان در خصوص شكل‌هاي نااستاندارد استخدام

كارفرمايان در اين مورد خاص به خاطر فقدان اطلاعات در مورد محتوا، مقصود و هدف‌ خاص اين نشست، مخالفت كردند. كارگران و بسياري از دولت‌ها از آن حمايت كرند و سرانجام با سازماندهي به اين نشست در سال آينده، اما منوط به يك روند مشورتي مناسب با اعضا براي تمركز مناسب، موافقت شد.

گزارش كميته آزادي انجمن

كميته آزادي انجمن (ك.آ.ا) يك شكايت فوق‌العاده جدي، شكايت شماره 2923 ال‌سالوادور را كه مربوط به قتل يك فعال اتحاديه‌اي است مورد مذاكره قرار داد.

شكايات مروبط به كارفرمايان عبارت بودند از:

ونزوئلا شماره 2245 – توصيه‌هاي موجد براي اين شكايت شناخته شده در ارتباط با وخامت اوضاع در كشور تجديد شد. ك.آ.ا بر نياز به سرعت دولت در اطاعت از تصميم مارس 2014هيأت مديره س.ب.ك كه در آن توصيه شده «دولت يك برنامه اقدام آن طور كه هيأت سه جانبه عالي رتبه، در مشورت با شركاي اجتماعي ملي توصيه كرده است، تنظيم و اجرا كند».

نروژ شماره 3038 – مبتني است بر اتهام‌هايي كه دولت در چانه‌زني‌هاي دسته جمعي و اعمال داوري اجباري مداخله كرده و به اين ترتيب به يك اقدام اعتصابي خاتمه داده است. مداخله دولت توسط بخش‌هاي گاز و نفت تحريك شده است، كه براي منافع عمومي در سطح ملي خدمات اساسي محسوب مي‌شدند. در اين پرونده، كارفرمايان تصريح كردند كه خدمات اساسي مبتني بر شرايط خاص حاكم بر كشور هستند. اين مفهوم در اين معنا كه «خدمات غيراساسي، اگر يك اعتصاب فراتر از يك زمان مشخص طول بكشد، ممكن است اساسي شود» مطلق نيست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا