سازمان بين‌المللي كارفرمايان طي يادداشتي به كنفدراسيون‌هاي كارفرمايي عضو در سراسر جهان (از جمله به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران)، گزارشي در مورد نشست اطلاع‌رساني سفير كره جنوبي در مورد اجلاس سران گروه 20 در سؤل ارايه داد.

گفني است گروه 20 متشكل از آرژانتين، استرليا، برزيل، كانادا، چين، فرانسه، آلمان، هند، اندونزي، ايتاليا، ژاپن، مكزيك، جمهوري كره، روسيه، عربستان صعودي، تركيه، بريتانيا، ايالات متحد، و اتحاديه اروپا، در سال 1999 و در پي بروز بحران مالي آسيا در سال 1997 تشكيل شد و سالانه نشستي از وزراي امور مالي و رئيسان بانك مركزي اين كشورها برگزار مي‌كند.

در سال 2008 رهبران گروه 20 براي نخستين بار در واشينگتن گردهم آمدند تا پاسخي هماهنگ به بحران اقتصادي جهاني تدوين كنند. در پي آن، نشست سران در لندن در آوريل 2009 و نشست سران در پيتزبورگ در سپتامبر 2009 برگزار شد و اين نشست را به مجمعي براي گفتگو در مورد اقتصاد جهان بدل كرد.

در جريان اين سه نشست، سران كشورهاي گروه 20 واكنش هماهنگ به بحران جهاني را تدوين كردند. آنان براي احياء اعتماد دست به اقدامات تشويقي زدند و در مورد اقدام‌هايي براي تقويت نظارت بر امور مالي توافق كردند.آنان همچنين نسبت به اصلاح مؤسسات مالي بين المللي متعهد شدند و بر ترويج تجارت و ممانعت از حمايت‌گرايي توافق كردند

نشست آتي سران گروه 20 روزهاي پنج‌شنبه و جمعه 20 و 21 آبان 1389 در سؤل برگزار خواهد شد و دولت كره جنوبي رياست آن را بر عهده خواهد داشت. گزارش سازمان بين‌المللي كارفرمايان در ادامه تقديم مي‌شود:

پيشگفتار

1. روز سه‌شنبه 7 سپتامبر 2010 (16 شهريور 1389)، سازمان بين‌المللي كارفرمايان و مديركل سازمان بين‌المللي كار در يك نشست آشنايي از سوي سفير هو- يانگ آهم از جمهوري كره نسبت به اجلاس آتي گروه 20 كه روزهاي 11 و 12 نوامبر 2010 (پنج‌شنبه و جمعه 20 و 21 آبان 1389) در سؤل برگزار مي‌شود شركت كردند.

سفير آهم مسؤل دعوت از مهمانان گروه 20 و به طور خاص مسؤل هماهنگي بين‌المللي است.

2. سفير گزارشي جالب و به موقع در مورد رويكرد كره نسبت به اين نشست و تدوين دستور كار آن ارايه داد.

اولويت‌هاي كليدي نشست گروه 20 سؤل

3. دولت كره براي رياست خود و رهبري نشست سران بر گروه 20 سه اولويت كلدي تعيين كرده است:

  • الف. اجراي اولويت‌هاي مورد توافق در نشست‌هاي قبلي گروه 20. كره توجه دارد كه طيف گسترده‌اي از دستور‌كارها از سوي رهبران گروه 20 اط سال 2008 تا كنون مورد توافق قرار گرفته است،‌ و اكنون معقول است كه به جاي افزودن اولويت‌هاي جديد به دستور كار گروه 20 روي اجراي آن‌ها تمركز شود.
  • ب. ارايه‌ي دو موضوع بسيار محدود جديد براي گفتگوي گروه 20 (بنگريد به زير)
  • پ. توجه به كشورهاي غيرگروه 20 از جمله كشورهاي با كم‌ترين توسعه‌يافتگي و تمركز بر هدف‌هاي هزاره

اجراي تعهد‌هاي موجود گروه 20

4. گروه 20 پس از نشست واشينگتن در سال 2008 و برعهده گرفتن نقش رهبري جهاني اقتصادي، در مورد پيگيري طيف گسترده‌اي از مسائل توافق كرده است. دولت كره سه عرصه‌ي خاص را براي پشبرد اولويت‌هاي پيشتر توافق شده را مشخص كرده است:

  • الف. اصلاح بازار مالي و مقررات بانكي.
  • ب. اصلاح مؤسسات اقتصاي بين‌المللي از جمله صندوق بين‌المللي پول.
  • پ. پيشبرد اصلاح تجاري، شامل دور تجاري دوحه.

موضوع جديد

5. دولت كره دو موضوع جديد نيز به رهبران گروه 20 ارايه خواهد داد:

  • الف. يك شبكه ايمني مالي، با تمركز بر آزادسازي نقدينگي براي خنثي‌سازي بحران (هدايت كم‌تر مشروط)، دسترسي بيشتر به پول صندوق بين‌‌المللي پول، و هماهنگي بيشتر بين صندوق بين‌المللي پول و مؤسسات مالي منطقه‌اي.
  • ب. تمركز بيشتر بر توسعه، كشورهاي با كم‌ترين توسعه‌يافتگي و هدف‌هاي توسعه‌ي هزاره.

توجه به وراي گروه 20

6. كره با گروه‌بندي‌هاي منطقه‌اي كار خواهد كرد تا هم كشورهاي غيرگروه 20 را در مورد روند اين گروه آشنا كند و هم نظرات آنان را در مورد مسائل توسعه‌اي و مالي بين‌المللي (به ويژه صندوق جهاني پول) دريافت كند. دولت كره همچنين در جستجوي نظرات طيفي از سازمان‌هاي بين‌المللي پيش از نشست سؤل خواهد بود.

نقش سازمان بين‌المللي كار

7. دفتر بين‌المللي كار بار ديگر در نشست گروه 20 در سؤل شركت خواهد كرد. مديركل خاطر نشان ساخته كه دفتر اين سازمان بر تمركز بر مسائل مرتبط با تأثير انساني و عادلانه‌ي بحران اقتصادي و پيوند بين نگراني‌هاي اقتصاد كلان و سياست‌ اجتماعي ادامه خواهد داد.

8. اين امر دغدغه‌هايي را بازتاب مي‌دهد كه از سوي نمايندگان كارگران طي 12 تا 18 ماه گذشته مطرح شده است، به طور خاص نقش توسعه‌يافته‌ي اقتصاد كلان و سياست‌ هماهنگ مورد حمايت كارگران در بازنگري دوره‌اي هدف‌هاي استراتژيك مرتب با اشتغال.

نشست وزراي كار

9. نشست وزيران كار گروه 20 از سوي كره برگزار نمي‌شود.

10. سازمان بين‌المللي كارفرمايان درك مي‌كند كه با توجه به مقاومت بعضي از دولت‌ها، دغدغه‌ي فعلي اين است كه آيا دعوت از نشست‌هاي جداگانه‌ي وزيران كار گروه 20، پس از نخستين نشست آنان در نشست واشينگتن براي اوريل 2010 ادامه يابد يا نه. به هر حال، انتظار مي‌رود كه با رياست ‌آتي فرانسه بر گروه 20، يك نشست وزيران كار برگزار خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا