گزارش دبیرخانه س.ب.کا از ۳۲۹ ‌امین اجلاس هیأت حاکمه س.ب.ک

اجلاس مارس ۲۰۱۷ هیأت حاکمه س.ب.ک نکات مهمی برای مذاکره و تصمیم مطرح کرد.

مذاکره در خصوص حق تدوین استانداردها بسیار به جا بود، و یکی از نتایج اصلی تمام تلاش‌های صورت گرفته برای فائق آمدن بر بحران نظام نظارت بر استانداردهای بین‌المللی کار بعد از اختلاف نظر در مورد حق اعتصاب بود. در نوامبر سال گذشته، هیأت حاکمه تصمیم گرفت تقاضا کند که دبیرخانه س.ب.ک بر اساس یک دوره از مذاکرات توصیه‌هایی ارایه دهد. از زمان بحران این نخستین بار بود که نکات اساسی نظام نظارتی مورد مذاکره قرار می‌گرفت. یک چارچوب زمنی و یک فرایند با هدف ارتقای نظام نظارتی تنظیم شد. این مذاکرات به دو نکته دیگر ارتباط کامل داشت. نکته اول روشی بود که کمیته آزادی انجمن بر اساس آن فعالیت می‌کند و بر کل نظام تأثیری می‌گذارد که اعضای کمیته با آن برخورد می‌کردند. نکته دوم فرایند ارزیابی استانداردهای موجود س.ب.ک، و ساز و کار بازنگری استانداردها بود که در این اجلاس مورد مذاکره قرار گرفت.

س.ب.ک درمورد برنامه و بودجه دو سالانه (۲۰۱۸ – ۲۰۲۰) و در نتیجه موضوع‌هایی که برای کارفرمایان حیاتی است، مثل منابع تخصیص یافته به تقویت ظرفیت سازمان‌های کارفرمایی یا تحکیم فضای توانمند‌سازی کسب و کار از طریق رویکرد بنگاه‌ پایدار مذاکره کرد.

پیگیری زنجیره جهانی تدارک قطعنامه کنفرانس بین‌المللی کار نیز یک نکته بحث برانگیز بود. کارفرمایان به برنامه‌ و راه‌نقشه‌ی اختصاصی س.ب.ک، که آینده فعالیت‌های س.ب.ک را در این زمینه شکل می‌داد، چون اجماع به دست آمده در جریان کنفرانس بین‌المللی کار را رعایت نمی‌کرد مخالف بودند.

یک نکته بسیار مهم برای کارفرمایان انتقال از اقتصاد غیررسمی به رسمی بود که در قسمت ۶ این گزارش بررسی شده است. بیانیه ام.ان.ای بر اساس طرح پیشنهادی از سوی یک کارگروه اختصاصی که در اکتبر و ژانویه تشکیل شد مورد بازنگری قرار گرفت. این بازنگری ارتباط این سند را ارتقا داد و بعضی از عناصر و ابزارهایی را که برای فعالیت‌های جهانی کمپانی‌ها در آینده مفید هستند در بر گرفت.

موضوع‌های مهم دیگری مثل دستورکار آینده کنفرانس بین‌المللی کار در ۲۰۱۹، یا روش همکاری س.ب.ک با کمپانی‌های منفرد، تحت ابتکار کسب و کار مطرح شد. مذاکره ماده ۲۵ در خصوص ونزوئلا نیاز به توجه بیشتر از سوی هیأت حاکمه داشت، چرا که تهدیدهای و ارعاب‌ها علیه سازمان‌های اصلی کسب و کار در آن کشور ادامه یافته است.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا