جناب آقاي آنتونيو پنالوزا دبيركل محترم سازمان بين‌المللي كارفرمايان طي نامه‌اي به فدراسيون‌‌هاي ملي كارفرمايي عضو اين سازمان، و از جمله به «كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران» گزارشي اجمالي از آخرين تصميم‌هاي «شوراي حقوق بشر ملل متحد» در مورد «اصول راهنما براي كسب و كار و حقوق بشر» ارايه داد كه برگردان آن تقديم تشكل‌هاي كارفرمايي ايران و فعالان حقوق بشر مي‌شود.

شبكه اطلاع‌ رساني كارفرمايان ايران [شاكا] تا كنون اسناد متعددي در مورد چارچوب «حفاظت، رعايت و جبران»‌ ملل متحد براي حقوق بشر در كسب و كار منتشر كرده است و از تكرار آن مطالب در اين جا صرف‌نظر مي‌كند. علاقمندان به كسب اطلاعات بيشر در اين زمينه مي‌توانند كليد واژه‌ي «حقوق بشر و كسب و كار» را كليك كنند تا به تمام اين مقالات دسترسي پيدا كنند.

خانم گرامي، آقاي عزيز!

در 16 ژوئن 2011 (26 خرداد 1390)، شوراي حقوق بشر ملل متحد، بدون رأي‌گيري، قطعنامه‌اي را در ارتباط با حقوق بشر و شركت‌هاي فراملي و ديگر بنگاه‌هاي كسب و كار تصويب كرد كه از طريق آن مجموعه‌ي «اصول راهنما براي كسب و كار و حقوق بشر» را كه مشخص مي‌كند حكومت‌ها و كسب و كار چگونه بايد چارچوب «حفاظت، رعايت و جبران» ملل متحد را براي مديريت بهتر چالش‌هاي حقوق بشر كسب و كار به اجرا درآوند،‌ تصويب كرد (براي متن اين قطعنامه‌ صورتك انتهاي اين مقاله را كليك كنيد). اصول «مسؤليت شركت براي رعايت» طرحي در مورد چگونگي شناخت و اثبات اين است كه شما حقوق بشر را رعايت مي‌كنيد.

شورا بر اساس اين قطعنامه همچنين تصميم گرفت تا كارگروهي در مورد موضوع حقوق بشر و شركت‌هاي فراملي و ديگر بنگاه‌هاي كسب و كار، مركب از پنج كارشناس مستقل، نمايندگاني از مناطق جغرافيايي، ‌براي يك دوره‌ي پنج ساله از سوي شوراي حقوق بشر در اجلاس سپتامبر 2011 اين شورا منصوب شود. شوراي حقوق بشر از اين كارگروه از جمله خواهد خواست:

  • ترويج كارآمد و اثربخش بسط و اجراي اصول راهنما؛
  • شناسايي، تبادل و ترويج سرمشق‌ها و درس‌هاي اجراي اصول راهنما و ارزيابي و ارايه‌ي توصيه؛
  • پشتيباني از تلاش‌هاي مرتبط با تروج ظرفيت‌سازي و استفاده از اصول راهنما؛
  • بازديد‌هاي كشوري؛
  • و تدوين يك گفتگوي منظم و بحث در مورد عرصه‌هاي ممكن براي همكاري با دولت‌ها و ساير بازيگران مربوطه.

در خاتمه، شورا تصميم گيرفت سالانه سخنگاهي [1] ذي‌-چند-نفعي [2] براي كسب و كار و حقوق بشر تحت راهنمايي اين كارگروه برگزار شود گرايش‌ها و چالش‌هاي اجراي اصول راهنما را مورد بحث قرار دهد و گفتگو و همكاري در مورد موضوع‌هاي مرتبط با كسب و كار و حقوق بشر، از جمله چالش‌هاي فراراه بخش‌هاي خاص، فضاي عملياتي يا در ارتباط با حقوق يا گروه‌هاي خاص، و نيز شناسايي سرمشق‌ها را ترويچ كند.

سازمان بين‌المللي كارفرمايان تلاش‌هاي خود را براي همكاري نزديك با دفتر كميسيونر عالي حقوق بشر و ساير طرف‌هاي علاقمندي كه به صورت فعال در ترويج و اجراي اصول راهنما مشاركت كنند، ادامه خواهد داد.

سازمان بين‌المللي كارفرمايان شما را از هر تحولي كه در اين زمينه رخ بدهد مطلع خواهد ساخت. هرگاه به اطلاعات بيشتري نياز داشتيد با ما تماس بگيريد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا