پس از ده سال چراغ همايش ملي روشن مي‌شود

23 فروردين 1394
يكشنبه 12 آوريل 2015 بوسيله ى گروه‌ نويسندگان

جناب آقاي دكتر محمد رضا سپهري رياست محترم مؤسسه كار و تأمين اجتماعي در ديدار نوروزي كاركنان مؤسسه اعلام كرد بعد از يك وقفه‌ي ده ساله ششمين همايش ملي كار روز‌هاي دوشنبه و سه‌شنبه 7 و 8 ارديبهشت ماه 1394 در مجموعه فرهنگي تلاش، تهران، برگزار خواهد شد. بر اساس اطلاعات مندرج در پوستر‌هاي منتشر شده در وب‌سايت اين مؤسسه، محور‌هاي زير در اين همايش سه‌جانبه مورد بررسي قرار مي‌گيزند:

  • تحقق برنامه ملي كارشايسته
  • اشتعال و بهبود فضاي كسب و كار
  • توانمندسازي تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي
  • توسعه حمايت‌هاي اجتماعي و سه‌جانبه‌گرايي
  • ارتقاي فرهنگ كار و تعاون
  • گذار از اقتصاد غيررسمي به رسمي

خاطر نشان مي‌شود «همايش‌ ملي كار» همانند كنفرانس بين‌المللي كار كه از سوي سازمان بين‌المللي كار هر ساله به مدت سه هفته در ژنو برگزار مي‌شود، ساختاري سه‌جانبه دارد و در آن نمايندگان دولت ، كارفرمايان و كارگران شركت مي‌كنند و مسائل مربوط به حوزه كار را مورد بررسي قرار مي‌دهند.

تا كنون در ايران پانزده همايش ملي كار برگزار شده است كه ده همايش (كنفرانس) آن مربوط به قبل از انقلاب اسلامي بوده است و پنج همايش آن بعد از انقلاب برگزار شد. نخستين همايش ملي كار در دوران پس از انقلاب در مهرماه 1378 تشكيل شد و قطعنامه آن در 27 ماده به تصويب نمايندگان دولت، كارگران و كارفرمايان رسيد.

دومين همايش ملي كار در روز‌هاي 17 و 19 ارديهبشت ماه 1380 در تهران برگزار شد. در ابتداي آن همايش آقاي آقاي دهقاني دبير وقت دبيرخانه همايش ملي كار گزارشي از اجراي مصوب قطعنامه گزاش همايش ملي اول ارايه داد. قعطنامه دومين همايش نيز در 26 ماده تصويب شد. در ماده 26 آن قطعنامه پيشنهاد شده بود: به طرق مقتضي موجباتي فراهم آيد كه هر گونه تصميم‌گيري در زمينه‌هاي كار، توليد و اقتصاد براي ارايه طرح‌ها و لوايج با مشورت و نظرخواهي از تشكل‌هاي عالي كارگري و كارفرمايي صورت گيرد.

سومين همايش ملي كار روز‌هاي 24 تا 26 آذر 1381 در تهران برگزار شد و قعطنامه خود را كه در 27 ماده تدوين شده بود به تصويب رساند.

چهارمين همايش ملي كار در سال 1382 و پنجمين همايش نيز در سال 1383 برگزار شد. اما اجراي برنامه‌هاي همايش ملي ششم ناكام ماند تا اينكه سرانجام بعد از ده سال چراع اين ساختار سه جانبه قرار است در ارديهبشت ماه امسال دوباره روشن شود. البته تا كنون فقط چهار پوستر مربوط به اين همايش در وب سايت مؤسسه كار و تأمين اجتماعي منتشر شده است. براي ديدن آن‌ها اينجارا كليك كنيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا