عليرضا محجوب دبيركل خانه كارگر در پايان سخنان بسيار كوتاه خود در همايش نمايندگان تشكل‌هاي بخش خصوصي، كه روز 23 ارديبهشت ماه 1387 در تهران برگزار شده بود، با اشاره به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران اعلام كرد«تشكلي كه ما امروز مهمانش هستيم هم در عرصه‌ي انتخابات و هم در ميدان كاري و هم در عرصه‌ي حضور از نظر من تشكلي است بزرگ و قابل احترام كه بايستي كشور و همه ما به آن احترام بگذاريم و آن را سرفصل تشكلات كارفرمايي بشناسيم».

اين اعلام موضع صريح دبيركل خانه كارگر، به ويژه چند روز پيش از برگزاري نود و هفتمين كنفرانس بين‌المللي كار در ژنو، كه طي آن سه شكايت سازمان‌هاي بين‌المللي كارگري و نيز شكايت سازمان بين‌المللي كارفرمايان عليه دولت جمهوري اسلامي ايران مورد بررسي قرار گرفت، و نيز در حضور آنتونيو پنالوزا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمان، كه با صراحت از حق كارفرمايان ايراني در تأسيس تشكل مستقل دفاع كرده و مي‌كند،‌ اهميت ويژه‌اي مي‌يابد.

خلاصه‌ي سخنان كوتاه دبيركل خانه‌ي كاگر در ادامه تقديم مي‌شود:

GIF - 53.4 kb
عليرضا محجوب دبيركل خانه كارگر در حال سخنراني

عليرضا محجوب در سخنان كوتاه خود به دو نكته‌ي مهم اشاره كرد. اولي مقاوله‌‌نامه‌هاي مشهوري كه تا كنون دولت جمهوري اسلامي به آن‌ها ملحق نشده است. يعتي مقاوله‌نامه‌ي شماره‌ي 87 و 98. وي در اين زمينه خاطر نشان ساخت از مجلس پنجم تا كنون ما همواره به وزارت كار و امور اجتماعي و به دولت توصيه كرده‌ايم كه به اين مقاوله‌نامه‌ها محلق شويم و بعضي وقت‌ها گفته‌اند مي‌شويم، اما درخواست الحقاق به اين كوانسيون‌ها تا كنون به مجلس نيز ارايه نشده است.

وي در ادامه افزود نكته‌ي مهم ديگر حق ثبت است كه به عنوان يك عامل محدود كننده در قوانين ما به كار گرفته مي‌شود و من در گفتگو با مسؤلان سازمان بين‌المللي كار و ديگر مسؤلان همواره اين مسأله را يادآوري كرده‌ام.

دبيركل خانه‌ كارگر در ادامه افزود مقرارت مربوط به حق ثبت به مثابه آن شمشير معروف بالا سر تشكل‌ها عمل مي‌كند و با استناد به بخشي از مقررات، هرچند كه بسيار جزئي و غيرقابل اعتناء هم باشد، و گاهي به خاطر بهانه‌جويي مانع از ثبت تشكل‌ها مي‌شوند.

به گفته‌ي عليرضا محجوب از ده‌‌ها سال پيش از انقلاب نيز همواره از حق ثبت تشكل‌ها عليه تشكل‌ها استفاده شده است و هيچ وقت اين حق به نفع تشكل‌ها به كار گرفته نشده است.

دبيركل خانه كارگر در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران اعلام كرد: «تشكلي كه ما امروز مهمانش هستيم هم در عرصه‌ي انتخابات و هم در ميدان كاري و هم در عرصه حضور از نظر من تشكلي است بزرگ و قابل احترام كه بايستي كشور و همه ما به آن احترام بگذاريم و آن را سرفصل تشكلات كارفرمايي بشناسيم».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا