در حاليكه نود و هفتمين كنفرانس بين‌المللي كار يكي از خبرسازترين كنفرانس‌هاي بين‌المللي كار براي سازمان‌هاي كارگري و كارفرمايي ايران بود، شايد به دليل فضاي متشنجي كه در سطح منطقه حاكم شده است، بازتاب بسيار محدودي در مطبوعات كشور پيدا كرد.

در اين ميان، روزنامه‌ي «سرمايه» در يك اقدام در خور تحسين، تيتر يك روز پنج‌شنبه 20 تير ماه 1387 خود را به «هشدار سازمان‌ بين‌المللي كار به دولت» اختصاص داد.

با اين تذكر كه متن انگليسي و ترجمه‌ي فارسي گزارش كميته‌ي آزادي انجمن در اين سايت ارايه شده و به زودي ترجمه‌ي اسناد كنفرانس كنفرايس بين‌المللي كار كه در اعتراض به روش برخورد وزارت كار و امور اجتماعي با سازمان‌هاي كارگري و كارفرمايي صادر شده‌اند، ر اين سايت منتشر خواهد شد، متن مطلب سرمايه كه آن را محمد عسگري نوشته است، در پي تقديم مي‌شود:

در نود و هفتمین کنفرانس بین المللی کار و توسط شورای حکام سازمان بین المللی کار و کمیته آزادی انجمن آن سازمان به ایران ابلاغ شد که دولت ایران از دخالت در امور داخلی تشکل های کارفرمایی و کارگری خودداری کند. نود و هفتمین کنفرانس بین المللی کار از 28 مه تا 13 ژوئن 2008 برابر با هشت الی 24 خرداد ماه 1387 با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت های 181 کشور عضو سازمان بین المللی کار (آي.ال.او) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد و طی آن مهندس محمد عطارديان دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران به نمایندگی از هیات کارفرمایی جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد سازمان های کارفرمایی منطقه آسیا و اقیانوسیه و کسب حداکثر آرا به عنوان عضو جانشین هیات مدیره سازمان بین المللی کار انتخاب شد.

نگاهي به آي.ال.او

سازمان بین المللی کار مهم ترین نهاد تخصصی سازمان ملل متحد است که در سال 1919 و در واقع 26 سال قبل از سازمان ملل تاسیس شده و از جمله سازمان های منحصر به فرد جهان است که کلیه تصمیم گیری ها و مصوبات آن، حاصل مشارکت سه جانبه با آرای کلیه اعضا، شامل نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت های عضو آن سازمان است. آي.ال.او درراستای انجام بسیاری از موارد از جمله بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورها، رشد شاخص های عدالت محورانه، رفع چالش های جهانی سازی و موضوعات مربوط به حمایت های اجتماعی، تدوین ضوابط و استانداردهای تنظیم روابط کار بین کارگران و کارفرمایان و نیز ارتقای کیفی دانش تخصصی نمایندگان هر یک از شرکای اجتماعی (کارگران، کارفرمایان و دولت)، همچنین حمایت از آزادی تشکل های صنفی و رسیدگی به شکایات سازمان های کارگری و کارفرمایی از دولت های متبوع آنها و… فعالیت می کند. این سازمان کلیه مصوباتی را که در قالب مقاوله نامه، توصیه نامه، قطعنامه، آیین نامه و مقررات و… در کمیته های تخصصی آن، تهیه و تدوین شده و در مجمع عمومی آن نیز به تصویب رسیده به اعضای خود در سراسر جهان ابلاغ می کند تا متناسب با شرایط خاص کشورها، ضمن تلفیق در قوانین ملی هر کشور به مطلوب ترین شکل ممکن به اجرا گذاشته شود که این امر متعاقباً از طریق نظام نظارت بین المللی آي.ال.او به صورت دستگاه نظارتی سازمان بین المللی کار متشکل از « کمیته کارشناسان اجرای مقاوله نامه ها و توصیه نامه ها»، «کمیته حقوقدانان مستقل بین المللی»، «کمیته استانداردهای کنفرانس»، «کمیته آزادی انجمن» و… یکی از پیچیده و جامع ترین نظام های نظارتی اینگونه سازمان های بین المللی است که با همکاری تنگاتنگ کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد به وضعیت اعضا رسیدگی می کند و اطلاعات و اسناد تهیه شده آن نیز در فرآیند بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورهای مختلف به طور جداگانه توسط کمیته حقوق بشر سازمان ملل به عنوان اسناد مرجع مورد استفاده و استناد قرار می گیرد.

هیات مدیره آي.ال.او متشکل از 56 عضو از کشورهای مختلف جهان شامل 14 عضو کارفرمایی، 14 عضو کارگری و 28 عضو دولتی است که از بین آنها نمایندگان دولتی 10 کشور صنعتی جهان شامل آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، انگلستان، ژاپن، ایتالیا، چین، برزیل و هند به عنوان اعضای دائمی و ثابت هیات مدیره و 46 عضو دیگر برای مدت سه سال از سوی اعضا انتخاب شده و در سمت هیات مدیره خدمت می کنند. جلسات اصلی هیات مدیره هر سال سه نوبت در ماه های مارس ( اسفند و فروردین) مه و ژوئن (خرداد) و نوامبر (آبان و آذر) در مقر اصلی آن سازمان در ژنو برگزار می شود. در دوره اخیر دولت ایران که با 89 سال سابقه عضویت، از بنیانگذاران سازمان بین المللی کار محسوب می شود مجدداً برای مدت سه سال به عنوان عضو علی البدل هیات مدیره انتخاب شد. سازمان بین المللی کار بسیاری از خدمات فنی و کارشناسی، پژوهش های تئوریک و عملی، گردهمایی های تخصصی، همایش ها و دوره های آموزش فنی سطوح عالی و… را در مراکز علمی وابسته به خود، از جمله «مؤسسه بین المللی مطالعات اجتماعی» و «مؤسسه بین المللی مطالعات کار» در شهر ژنو سوئیس ، «مرکز آموزش بین المللی» در شهر تورین ایتالیا و… برگزار می کند. این سازمان با استفاده از توان تخصصی بسیار قوی و گسترده و نیز بهره گیری از اعتبارات مالی نهادهایی همچون برنامه عمران ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و… بسیاری از پروژه های فنی و دوره های آموزشی مرتبط از جمله توانمندسازی بنگاه های اقتصادی، ایجاد و توسعه خوشه های صنعتی، ایجاد بنگاه های اقتصادی زودبازده، سه جانبه گرایی و ترویج گفت وگوهای اجتماعی، توسعه بومی و مدیریت توسعه، فناوری و کارآفرینی، ایمنی و بهداشت شغلی، ایجاد و توسعه نهاد های مدنی، شیوه اداره مطلوب بنگاه ها و تشکل های کارفرمایی، وظایف دولت در تامین اجتماعی، بهره گیری از منابع مالی خرد، اصول شراکت، سرمایه گذاری های صنعتی و تجاری، تساوی جنسیت و رفع هرگونه تبعیض، کار شایسته و… را با همکاری شرکای اجتماعی (سازمان های کارفرمایی، کارگری و دولت) در کشور های مختلف به انجام می رساند.

جايگاه جهاني

سازمان بین المللی کار جایگاه خاص و ممتازی را بین نهادهای جهانی دارد و عضویت نماینده هر کشور در آن، چه به عنوان عضو اصلی یا علی البدل و جانشین می تواند امتیازات سیاسی، اقتصادی، فنی و تخصصی بسیاری را برای کلیه ذی نفعان کشور متبوع آن عضو به ارمغان آورد و امید است کارفرمایان ایران نیز بتوانند با استفاده از این کرسی نمایندگی به بهترین شیوه ممکن از حمایت های مادی و معنوی آن سازمان در جهت توسعه پایدار، ایجاد اشتغال مولد و منافع ملی کشور بهره گیری کنند.

هشدارها به دولت

سیستم نظارتی سازمان بین المللی کار به خصوص «کمیته آزادی انجمن» آن سازمان طی برگزاری کنفرانس سال جاری به یکی از شکایاتی که در سال گذشته از سوی سازمان بین المللی کارفرمایان در رابطه با دخالت دولت ایران (وزارت کار) در مجمع عمومی و انتخابات آبان ماه 1385 کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران و متعاقباً اعلام انحلال آن تشکل عالی توسط وزارت کار و نیز پشتیبانی رسمی آن وزارتخانه از یک کانون کارفرمایی جدید و موازی مطرح شده بود، رسیدگی کرد و پس از تصویب شورای حکام آن سازمان، توصیه هایی را به دولت جمهوري اسلامي ایران ابلاغ کرد که شامل موارد ذیل است:

  1. خودداری دولت از دخالت در امور داخلی تشکل های کارفرمایی و نیز عدم مداخله در انتخاب آزادانه نمایندگان شان و جلوگیری از مواردی که مغایر با اصول آزادی انجمن ها است.
  2. خودداری از نگاه جانبدارانه نسبت به یکی از تشکل های کارفرمایی در مقابل دیگر تشکل های کارفرمایی.
  3. انجام اقدامات لازم جهت اصلاح قوانین و مقررات موجود به طوری که حق انتخاب نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی به شکلی آزاد و بدون امکان ممانعت مسوولان دولتی تضمین شود.
  4. انجام اقدامات فوری برای اصلاح قانون کار کشور به طوری که تضمین کند اصول آزادی انجمن ها برای همه کارفرمایان و کارگران حقوق شناخته شده هستند.
  5. انجام اقدام لازم جهت ثبت مجدد کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران با توجه به مجوز صادر شده از سوی مجمع عمومی مورخ پنج مارس 2007 (15 اسفند 1385) و دادن تضمین نسبت به اینکه کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران بدون هیچ گونه اذیت و آزاری بتواند فعالیت های خود را ادامه دهد.

امید است که مسوولان ارشد وزارت کار نیز با عمل به توصیه های یاد شده مداخلات خود در امور نهادهای صنفی کارگری و کارفرمایی را به حداقل برسانند و ضمن کاستن از تنش های موجود شرایط حقوقی و اجتماعی کشور در مجامع بین المللی را بهبود بخشند. دوره ای یا به صورت ویژه در زمان های مقتضی مورد بازرسی و ممیزی قرار می گیرد.

از«سرمايه»، پنج‌شنبه 20 تير ماه 1387، شماره 782

خاطر نشان مي‌شود كميته‌ي آزادي انجمن در آخرين بند گزارش خود(بند 1166)، در مورد شكايت سازمان بين‌المللي كارفرمايان از دولت جمهوري اسلامي(وزارت كار و امور اجتماعي) 7 توصيه به شوراي حكام سازمان بين‌المللي كار ارايه داده است. متن كامل انگليسي گزارش كميته‌ي آزادي انجمن را اينجا و ترجمه‌ي فارسي آن را اينجا بخوانيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا