در حاليكه با نزديك شدن سال نو و در ارج‌گذاري به يك سنت منحصر به فرد باستاني، امواج هديه‌هاي نوروزي گل لبخند بر لب‌هاي دوستان مي‌نشاند، هديه‌هاي خاص يك مدير خلاق، شما را با اين پرسش مواجه مي‌سازد كه آيا نمي‌توان در انتخاب هديه‌ها‌ي نوروزي نيز منافع ملي دراز مدت را در نظر گرفت و به جاي اتلاف هزينه‌ها، الگو‌هاي خلاقيت و نوآوري را پيش روي ديگران گذاشت؟

دكتر مجتبي احمدوند دبير انجمن توليد‌كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان و مديرعامل شركت وند شيمي ساختمان براي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران و نشريه‌ي پيام كارفرمايان هدايايي فرستاده است كه جا دارد به عنوان يك «سرمشق كارفرمايي» مورد توجه قرار بگيرد. اين نوشته‌ي كوتاه به همين موضوع مي‌پردازد:

فهرست هدايا

وقتي پيك شركت وند شيمي ساختمان هداياي اين شركت را از داخل كسيه بيرون مي‌آورد و يكي يكي روي ميز مي‌گذارد، تعجب شما بيشتر و بيشتر خواهد شد:

1. يك قوطي چاي توليد داخل كه برچسبي با اين مطالب روي قوطي آن چسبانده شده است:

هديه

سال نو مبارك

چاي ممتاز بهاره 100 درصد طبيعي گيلان

حمايت از صنايع داخلي يك وظيفه‌ ملي

طريقه مصرف:
ابتدا چاي خشك را در قوري چيني ريخته و با كمي آب سرد آن را شستو دهيد تا خاك آن خارج شود.
آب جوش را به چاي اضافه نماييد.
حداكثر 15 دقيقه فرصت دهيد تا چاي كاملاً دم بكشد.
چاي خوش رنگ طبيعي را نوش جان كنيد.
در صورت تمايل به عطر ديگر يك عدد حل يا دارچين به آن اضافه نماييد.

در گوشه‌ي بالايي برچست آرم شركت وند شيمي ساختمان: توليد كننده‌ي افزودني‌هاي بتن، به چشم مي‌خورد. چرا اين شركت براي هديه‌ي نوروز امسال خود چاي ساخت گيلان را انتخاب كرده است؟

پيش از طرح اين پرسش شايد بد نباشد ساير اقلام اهدايي اين شركت را هم مرور كنيم.

2. آنچه صنعتگران بتن‌ كار بايد بدانند

يكي از كتاب‌هاي اهدايي شركت وند شيمي ساختمان كتابي است با عنوان فوق. اين كتاب از سوي «مركز تحقيقات بتن» تهيه شده كه از وزارت علوم و تحقيقات و فناوري مجوز فعاليت دريافت كرده است. عنوان فرعي اين كتاب تا حد زيادي محتواي اين كتاب را معرفي كرده است:‌ رويكرد نوين مديريت فرآيندي پويا به دانش و يادگيري بتن

در چارگوشي در پشت جلد كتاب توضيح‌ مختصر اما جالبي در مورد علت انتشار اين كتاب داده شده است:‌

كتاب حاضر پس از اتفاق زلزله و بازسازي بم و لرستان تدوين شده مبتني بر ديدگاه نظم نوين سيستمي (مقاومتي دوامي) به پديده زنده بتن به تشريح مباني دانش تئوري و دانش مهارت‌هاي فني كاربردي در زمينه توليد بتن، انتقال، استقرار،‌ تراكم، پرداختكاري، عمل آوري، آزمايش‌هاي كنترل كيفيت و موارد اجرايي بتن در كارگاه‌هاي كوچك و با امكانات محدود مي‌پردازد. در اين ديدگاه كه اخيراً در دنيا مطرح شده است،‌ به پديده زنده بتن به عنوان سيستمي متشكل از زيرسيستم‌هاي خيمير سيمان، مصالح سنگي، منطقه‌ حد فاصل گذار، مواد افزودني و حباب هوا نگريسته مي‌شود و خصوصيات و مشخصات بتن با دوام مقاوم با استفاده از روابط موجود بين اين زير سيستم‌ها تشريح و در محيط مناسب فعال و يا غيرفعال به كار گرفته مي‌شود.

در پايان اين توضيح، آرم وندشيمي ساختمان با اين عبارت افزوده شده است: ما به تجربه‌هاي شما ارج مي‌نهيم، شما نيز توصيه‌هاي ما را تجربه كنيد.

3. 300 پرسش و پاسخ در زمينه‌ تكنولوژي بتن

سومين هديه‌ي شركت وندشيمي ساختمان كتاب ديگري است كه عنوان آن در فوق نقل شد. موضوع اين كتاب نيز تغييراتي است كه در پارادايم مرتبط با تكنولوژي بتن ايجاد شده و نظام نويني در اين زمينه سربرآورده و جهاني شده است.

در پشت جلد اين كتاب نيز توضيح مختصري به چاپ رسيده كه نقل مي‌شود:

كتاب حاضر كه برگرفته از استاندارهاي ASTM و ACI مي‌باشد،‌ سعي دارد به نكات مهمي چون انتخاب نوع سيمان،‌مصالح سنگدانه‌‌اي، افزودني‌ها و نحوه‌ي ساخت، اجرا و عمل‌اوري بتن و نيز آزمايش‌هاي متداول در ارتباط با خواص بتن به صورت پرسش و پاسخ پرداخته تا در نهايت به عنوان يك جزوه‌ كاربردي مورد مراجعه دانشجويان، تكنيسين‌ها،‌ مهندسين عمران، مشاوران،‌پيمانكاران و نيز توليد‌كنندگان بتن آماده قرار گيرد.

اين كتاب هم از انتشارات مركز تحقيقات بتن است كه تا كنون چند كتاب ديگر در اين زمينه منتشر كرده و چند كتاب نيز زير چاپ دارد.

بررسي محتواي اين كتاب‌ها هدف اين نوشته‌ي مختصر نيست اما ذكر اين نكته لازم است كه حتي از صفحات سفيد داخل جلد اين كتاب‌ها نيز براي معرفي مركز تحقيقات بتن و نيز آزمايشگاه مركز تحقيقات بتن استفاده شده و صفحات داخل جلد اين كتاب‌ها خالي و سفيد رها نشده‌اند. در آگهي مربوط به مركز تحقيات بتن، 5 دوره‌ي آموزشي مربوط به بتن معرفي شده است.
1. دوره‌ي تكنيكي پايه بتن I بتن كارگاهي ACI پيش نياز كليه دوره‌ها
2. دوره‌ي كاربردي آزمايش‌هاي كارگاهي سنگدانه‌ها و طرح اختلاط نوين ACI
3. دوره‌ي انتقال،‌استقرار، تراكم، پرداخت كاري، و عمل‌آوري بتن ACI
4. دوره‌ي مهندس بازرس بتن آماده ACI
5. دوره‌ي بازرس بتن ACI

4. گفتني است كه مركز تحقيقات بتن ايران مجله‌ي علمي پژوهشي بين الملي «تكنولوژي بتن» را هم منتشر مي‌كند. تا كنون يازده شماره‌ي اين مجله منتشر شده است و يكي از هداياي شركت وندشيمي ساختمان به «پيام كارفرمايان»‌ يك نسخه از آخرين شماره‌ي اين مجله است. برخي از عنوان مقالات اين شماره‌ي مجله‌ي «تكنولوژي بتن» ويژه دي ماه 1388 نقل مي‌شود:
نقش مصالح و بتن در ساخت و ساز سبز شهري
مفهوم و كارآيي مديريت تحول
استاندارد و استانداردسازي در زمينه ساختمان (بتن و سيمان)
بررسي خواص مكانيكي و دوام بتن با پودر واكنشي
نقش افزودني‌ها در بهبود عملكرد كيفي ساخت و اجراي سازه‌هاي بتني همسو با تغيير پاردايم جديد در صنعت بتن

گفتني است كه مدير مسؤل اين نشريه مجتبي احمدوند و صاحب امتياز آن مصطفي احمدوند هستند

همراه با اين هدايا،‌ دو كارت تبريك هم ديده مي‌شود كه چند ويژگي قابل توجه دارند.

5. يك كارت تبريك به شركت وند‌شيمي ساختمان اختصاص يافته است با جمله‌اي زيبا در ستايش شكفتن، و اين توضيح كه نام و سمت مديران اصلي اين شركت نيز در كارت تبريك قيد شده است.

شايد اين نكته ساده به نظر برسد اما از اين جهت اهميت دارد كه چطور مديريت اين شركت حتي در كارت تبريك خود نيز به اين وسيله از نيروي انساني شركت قدر داني مي‌كند.

6. برگه‌ي بعدي هم حاوي اطلاعات قابل تأملي است. يك طرفه اين برگه «پروانه‌ كاربرد علامت استاندارد اجباري» است كه سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به شركت وند شيمي ساختمان اعطاء كرده است. متن آن پروانه:

بر اساس قانون اصلاح قوانين و مقررات استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مصوب يك هزار و سيصد و هفتاد و يك و در اجراي مصوبات شوراي عالي استاندارد:

به موجب اين پروانه اجازه داده مي‌شود:‌ شركت وند شيمي ساختمان

با رعايت استندارد ملي شماره‌ 2930 از علامت استاندارد ايران براي فرآورده افزودني بتن فوق روان كننده NSF با نام تجارتي وند شيمي استفاده نمايد.

پشت همان برگه نيز گواهي عضويت شركت وند شيمي در «انجمن توليد كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان» به چاپ رسيده است. در اين برگه انجمن توليد كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان خطاب به مجتبي احمدوند مديرعامل اين شركت اعلام كرده است:

حضورتان را در جمع اعضاء‌ انجمن توليد‌كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختماني مي‌ستاييم و افتخار داريم با همكاري شما در تحقق اهداف انجمن گامي مؤثر برداريم.

تحليل و جمع‌بندي

سرمشق ابتكاري جناب آقاي دكتر مجتبي احمدوند نيازي به تحليل ندارد. هر يك از كساني كه هداياي اين شركت را دريافت مي‌كنند مي‌توانند پيام‌ اصلي مندرج در اين پيام‌ها را نيز دريافت كنند: حمايت از صنايع داخلي يك وظيفه‌ي ملي است.

شايد بتوان و چه بسا – گاهي اوقات – لازم باشد با ممنوع كردن واردات يا با بالا نگه‌داشتن تعرفه‌هااز صنايع داخلي حمايت كرد. اما حمايت اصولي و پايدار از محصولات داخلي مستلزم ارتقاء فضاي كسب و كار در كشور است به نحوي كه در آن فضا امكان توليد محصولات و خدمات رقابتي فراهم و جذاب شود. اقلام اهدايي شركت وند شيمي ساختمان را از اين نظر بررسي كنيد. همه در همين راستا انتخاب يا توليد شده‌اند. اين هدايا را با هداياي معمولي سايرين مقايسه كنيد. قابل مقايسه است؟

آخرين نكته اينكه هديه‌ بايد براي گيرنده هم جذابيت داشته باشد. آيا تمام مخاطبان هداياي شركت وندشيمي ساختمان از اين هدايا لذت هم خواهند برد؟‌

هرچند دكتر مجتبي احمدوند بايد به اين پرسش پاسخ بدهد،‌ اما با اطمينان گواهي مي‌شود كه وي سليقه‌ي مخاطبان خود را هم با دقت مورد توجه قرار مي‌دهد و به همين خاطر است كه براي نشريه‌ي «پيام كارفرمايان» اين هدايا را انتخاب و ارسال كرده است. براي دست در كاران نشريه چه هدايايي از اين باارزش‌ تر؟ جا دارد همين جا از ايشان تشكر شود. وگرنه ساير دريافت كنندگان گواهي خواهند كرد كه شركت وند‌شيمي ساختمان در راستاي تحقق همان شعار كليدي «حمايت از صنايع داخلي يك وظيفه‌ ملي»، هداياي جالب و مناسبي دريافت كرده‌اند: از هشت كتاب سهراب سپهري يا ديوان حافظ و سبدي پر از عشق، تا يك جعبه‌ي گز عالي ساخت اصفهان.

مديرعامل شركت وند شيمي ساختمان اين زنجيره‌ي ابتكارات را از سال 1374 آغاز كرده است و مي‌توان اميدوار بود اين سرمشق مورد توجه ساير مديران و كارفرمايان هم قرار بگيرد تا از هر فرصتي براي ببهود فضاي كسب و كار در كشور بهره بگيرند. چنين باد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا