هيأت مديره در اجلاس سيصد و هفدهمين اجلاس خود در مارس 2013 تصميم گرفت يك موضوع تدوين استاندارد در خصوص تسهيل انتقال از اقتصاد غيررسمي به اقتصاد رسمي (مذاكرده دوگانه تدوين استاندارد) را در دستوركار يكصد و سومين اجلاس كنفرانس بين‌المللي كار (خرداد 2014) بگنجان. طبق ماده 39 (5) قواعد جاري كنفرانسف هيأت مديره برنامه‌اي را براي كاستن از فواصل زماني براي مراجل تداركي اين مذاكره را تصويب كرد.

2. هيأت مديره همچنين تصميم گرفت نشستي سه جانبه از كارشناسان در خصوص تسهيل انتقال‌ها از اقتصاد غيررسمي به اقتصاد رسمي را از 16 تا 20 سپتامبر 2013، با هدف ارايه راهنما در خصوص ماهيت و محتوالي سند پيشنهادي، به خصوص در ارتباط با راهكارهاي ابتكاري و تجربه‌هاي روزآمد (قانونيف سياسستي، نهادي ، مديريتي و مداخله‌اي) كه موفقيت آن‌ها در حمايت از انتقال از اقتصاد غيررسمي به اقتصاد رسمي ثابت شده است، در ژنو برگزار كند .

3. نشست سه جانبه كارشناسان مركب از 11 كارشناسان دولتي، 11 كارشناس كارفمرمايي و 11 كارشناس كارگر بود. اين نشست دكتر ماريو لوئيس فوئنتس آلكاال (مكزيك) را به عنوان رئيس انتخاب كرد. 18 ناظر دولتي از 18 كشور عضو ، يك ناظر كارگر، و نمايندگان سازمان بين‌المللي كارفرمايان و كنفدراسيون اتحاديه بين‌المللي نيز جضور داشتند. به علاوه، نمايندگان سازمان‌هاي غيردولتي بين مللي و بين دولتي نيه به عنوان ناظر در نشست حضور يافتند.

4. طبق ماده 39(1) قواعد جاري كنفرانس، دبيرخانه يك گزارش مقدماتي براي بيان قانون و عرف در كشورهاي مختلف را همراه با يك پرسشنامه آماده كرده است. اين نشست گزارش قانون و عرف و به خصوص پرسشنامه را، كه به عنوان بخشي از كار مقدماتي مذاكره و بررسي متن تدوين استاندارد با كنفرانس در ارتباط با تسهيل انتقال‌ها از اقتصاد غيررسمي به اقتصادي رسمي مورد بررسي قرار داد

5. گزارش اين نشست قطعاً براي عناصر سه‌جانبه تشكيل‌دهنده سازمان بين‌المللي كار هنگام پاسخگويي به پرسشنامه مفيد خواهد بود . از دولت‌ها خواسته مي‌شود تا پاسخ خود به پرسشنامه را طوري بدهند كه ديرتر از 10 دسامبر سال 2013 به دبيرخانه نرسد. در اين ارتباط دبيرخانه توجه را به ماده 39 (1) قواعد جالي كنفرانس جلب مي‌كند كه طبق آن از دولت‌‌ها خواسته مي‌شود كه هنگام دادن پاسخ با سازمان‌هاي نمايندگي كارفرمايان و گارگران داراي بيشترين نمايندگي مشورت كنند تا پاسخ‌ها نتايچ اين مشاورها‌ را منعكس كند، و خاطر نشان سازند كه با كدام سازمان مشورت شده است. به علاوه، با نظر به دامنه گسترده موضوع، منطقي است كه وزاري كار با ساير وزراتخانه‌ها ملي و مؤسساتي كه با اقتصاد غيررسمي برخورد دارند هنگام آماده سازي پاسخ‌هاي خود مشورت كنند. منطقي است كه با ساير سازمان‌هاي مرتبط، از جمله سازمان‌هايي نمايندگي افراد فعال در اقتصاد غيررسمي نيز مشورت شود.

6. گزارش نشست به گزارش مقدماتي نهايي براي مذاكره نخست كنفرانس پيوست متن پيشنهادي خواهد شد كه دبيرخانه بر مبناي پاسخ‌هاي پرسشنامه و ارتباط با دولت‌ها قبل از مارسل 2014 آماده خواهد كرد.

پيش‌نويس تصميم

7. هيأت مديره مايل از است از مديركل درخواست كند تا توجه عناصر سازنده سازمان بين‌المللي كار را نسبت به گزارش نشست سه جانبه كارشناسان در خصوص تسهيل انتقال‌ها از اقتصاد غيررسمي به رسمي، از طريق انتقال آن به

الف) دولت‌هاي تمام كشورهاي عضو، و از طريق آن‌ها، به سازمان‌ها‌ي كارفرمايي و كارگري، جلب كند، و

ب) به سازمان‌هاي بين‌المللي مربوطيه، از جمله سازمان‌هاي غيردولتي بين‌المللي براي مشورت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا