وزيران،

خانم‌ها و آقايان،

خرسندم كه امرورز اينجا هستم.

وقتي در اكتبر سال گذشته در دهلي نو براي كنفدراسيون صنايع هند صحبت مي‌كردم، آينده نظام تجارت چند جانبه در ابهام بود.

خوشحالم بگويم كه امروز چشم‌ انداز بسيار متفاوت است و بسيار مثبت تر.

مايلم از كمك شما به تأمين موفقيت در بالي تشكر كنم.

در اكتبر از شما – به عنوان جامعه كسب و كار هند – درخواست كردم از بسته مالي حمايت كنيد و شما نيز چنين كرديد.

من همچنين مايلم از كار مشترك عالي كه كنفدراسيون صنعت هند با سازمان جهاني تجارت انجام داده است استقبال كنم.

از گزارش مشترك ما با عنوان «هند – آفريقا: تجارت و سرمايه گذاري براي توسعه جنوب – جنوب» خيلي خوب مورد استقبال قرار گرفت. و البته كارهاي زيادي هست كه مي‌توانيم انجام دهيم.

هند يك بازيگر جهاني مهم است، به ويژه در همكاري توسعه‌اي جنوب چنوب. اين كار از طريق مشاركت فزاينده بخش خصوصي مي‌تواند حتي اثربخش‌تر صورت پذيرد – و چه كسي بهتر از كنفدراسيون صنعت هند براي انجام اين كار؟

من همچنين مايلم از دولت هند و به ويژه از وزير شارماب راي حمايتشان از بسته مالي تشكر كنم.

وزير شارمان در بالي نقش مثبت و كليدي ايفاء كرد، نه فقط تضمين كرد كه اين بسته دستاودرهاي معناداري عرضه كند، بلكه همچنين تضمين كرد كه اين بسته چنان متوان باشد كه بتواند اجماع عمومي را كسب كند.

ترديدي نيست كه بالي يك دستاورد بسيار چشم‌گير بود.

س.ج.ت بعد از 18 سال بدون موافقتنامه، ثابت كرد مي‌تواند دستاوردهاي مورد توافق عرضه كند. و اين توجه عمومي را به سوي ژنو برگرداند.

اما بالي كار را تمام نكرد – برعكس، براي ما اين فرصت را فراهم آورد كه در عرصه‌ةاي ديگر به پيش برويم و دو ر دوحه را به نتيجه برسانيم.

با اين حال، اين تنها جنبه موافتنامه‌هاي بالي نيست. علاوه بر تقويت س.چ.ت به عنون يك مؤسسه، آنچه كه در بالي عرضه كرديم اهميت اقتصادي عظيمي داشت و زندگي ميليون‌‌ها نفر را در سراسر جهان بهبود خواهد بخشيد.

بالي – تآثير اقتصادي

به ويژه در پرتو عدم قطعيت‌هاي تلاش‌هاي بهبودي بخش بعد از بحران اين بسيار مفيد است. تصوير اقتصاد جهاني مبهم باقي مي‌ماند و تجارت بايد نقش خود را در تأمين توسعه و فرصت‌هاي شغلي در همه جا ايفا كند.

البته، هند مانند ساير كشورها، نسبت به تأثيرات طولاني بحران و تحولات بيرون از مرزهايش مصون نيست. موافقتنامه‌هاي بالي در اوج بي‌ثباتي در جريان‌هاي انتقال سرمايه، رشد كند، نگرني‌هاي گسترده نسبت به تورم و ركود، بيكاري زياد در بسياري از كشورها، و امواج اقتصادي بلند ناشي از سياست‌هاي مالي و پولي در بازارهاي عمده حاصل شد.

بسته مالي نمي‌توانست مناسب‌تر باشد.

اقتصاددانان پيش‌ بيني مي‌كردند كه از طريق تسريع و تسيهل رويه‌هاي گمركي بسته بالي به اقتصاد جهاني تحرك چشمگيري اعطاء خواهند كرد. بعضي اصرار داشتند كه ارزش اين كا بيش از يك ميليارد دلار در سال خواهند بود با ظرفيت ايجاد بيش از 21 ميليون شغل در دنياي توسعه يافته و در حال توسعه

به عنوان كاسب مي‌توانيد دريابيد كه تغيير 10 تا 15 درصدي در هزينه صادرات و واردات براي سود شما چه معنايي دارد.

به علاوه اين مي‌ـوانست سرمايه‌گذاري در زيرساختاهاري مرتبط با تجارت، به ويژه در كشورهاي كمتر‌توسعه‌يافته را افزايش دهد. اين امر قطعاً از رشد سريع در تجارت بين هند و آفريقا حمايت خواهد كرد و به رسيدن به 100 ميلياد دلار ايالات متحد تا سال 2015 كمك خواهد كرد.

موافقتنامه تسهيلات تجارت، يكي از دستاوردهاي بالي، فرسنگ‌نماهاي مهمي براي اجراي طي ماه‌هاي آتي دارد. توانايي ما براي پيش بردن اجنداي س.ج.ت به جلو بستگي به توانايي ما در اجراي وعدهايي دارد كه در ان موافقتنامه آمده است، به ويژه در ارايه به موقع و اثربخشي كمك‌هاي فني و ظرفيت‌سازي در جاهاي لازم در كشورهاي در حال توسعه.

اين يك آزمون مهم براي اين نظام است و اگر مي‌خواهيم شاهد تحقق اين مزيابا باشيم بايد اين آزمون را بگذرانيم.

همه ما در ارتقاء نيروي حركت و فشاري كه به ما اجازه دهد تا در نخستين زمان به يك موافقتنامه موفق دست يابيم نقشي براي بازي كردن داريم.

اميدوارم بتوانم روي حمايت شما در اين تلاش حساب كنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا