«انجمن توليد‌كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان» در يك اقدام شايسته ويرايش نخست «منشور اخلاقي اعضاء صنف توليد‌كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان» را در فروردين ماه 1389 تدوين كرد و روز اول شهريور ماه 1389 در سايت اين انجمن انتشار داد. متن اين منشور به نقل از همان سايت در ادامه تقديم مي‌شود.

خاطر نشان مي‌شود «مهندسي» هم مانند طبابت، وكالت، روحانيت و قضاوت، «پروفشن‌» محسوب مي‌شود، چون از يك سو به دانش، مهارت و تخصص‌هاي پيچيده نياز دارد، و هم از سوي ديگر،‌ مشتريان اين پروفشن نيز جز اعتماد يك جانبه به اعضاء اين پروفشن راه ديگري ندارند. به همين دليل، اعضاء پروفشن مهندسي نيز مانند اعضاء تمام پروفشن‌‌ها، بايد كد اتيكز [منشور اخلاقي] داشته باشند و به جامعه تضمين دهند كه هر عضوي كه كد اتيكز پروفشن را رعايت نكند، بدون مماشات از دورن پروفشن اخراج مي‌شود.

يك «پروفشنال» هميشه بايد منافع مشتري را نسبت به منافع شخصي خود در اولويت قرار دهد و كد اتيكز يا منشور اخلاقي هر پروفشن با اين هدف تدوين و اجرا مي‌شود كه منافع مشتريان و جامعه تضمين شود.در اين صورت، جامعه نيز به پروفشن‌ها استقلال پروفشنال اعطاء مي‌كند و دولت‌ها در امور پروفشن‌ها هيچ دخالتي ندارند.

با اين مقدمه مي‌توان دريافت كه تدوين منشور اخلاقي از سوي انجمن توليدكنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان تا چه حد اهميت دارد و بايد منتظر ماند تا ساير تشكل‌هاي پروفشنال نيز نسبت به اين امر كاملاً ضروري اقدام كنند.

رعایت اصول اخلاقی مظهر فرهنگ هر فرد و گروهی است ، جهت پیشبرد اهداف انجمن و حفظ منافع جمعی و فردی خود بر این باوریم و بر این اصول معتقد و متعهدهستیم:

1- اخلاق و رفتار انسانی و اسلامی خود را در ارتباط با همکاران صنفی ، مصرف کنندگان و مراجعین رعایت نموده و همواره سعی می نماییم که با حفظ احترام متقابل و گفتگوی صمیمانه مشکلات مابین خود و مشتریان و همکاران را دوستانه حل و فصل نماییم.

2- اخلاق حرفه ای و رقابتی را پذیرا شده ایم و قاطعانه از تخریب همکاران پرهیز داریم . 3- سطح آگاهیهای علمی و توانایی های فنی و کارایی خود را پیوسته ارتقاء می دهیم.

4- با استفاده از امکانات موسسه استاندارد ، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و تلاش در جهت اخذ نشان استاندارد وگواهی کیفیت فنی سطح کیفی تولیدات خود را افزایش داده و تجربیات خود را به منظور ارتقاء این صنعت بی دریغ در اختیارهمکاران قرار خواهیم داد.

5- حفظ بهداشت ، محیط زیست سالم و ایمنی در محیط کار را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده ایم.

6- فرهنگ سازی استفاده از محصولات شیمیایی ساختمان مستلزم ارائه اطلاعات فنی صحیح و کامل و بدور از تبلیغات صرف تجاری را نیازمند است . همواره میکوشیم با استفاده از افراد کاردان ، مطلع و متعهد این فرهنگ را بطور پایه ای وصحیح ایجاد نماییم .

7- با احترام به قوانین کشوری و رعایت اصول تجارت سالم بر اساس ارائه کیفیت و سرویس مناسب به مشتریان ، کالای خود را عرضه و از هرگونه رقابت ناسالم ، باندبازی ، توافقات پشت پرده ای و ارتشاء اجتناب خواهیم نمود.

8- از تبلیغات غیر واقعی و استفاده از نامهای تجاری و یا تقلید از کاتالوگ دیگران پرهیز داریم .

9- صادقانه اشخاصی را که شیوه های تولید و دانش فنی همکاران را به ما پیشنهاد می نمایند را طرد نموده و آنچه را برخود نمی پسندیم به دیگران روا نمیداریم.

10- از قبول کارکنان همکاران صنفی اعم از شاغل ، مستعفی و یا اخراجی خودداری و یاحداقل با آگاه نمودن مدیریت قبلی متقاضی و کسب مجوز آنان این افراد را در گروه خود قرار خواهیم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا