سندي كه برگردان آن در چهار قسمت در شبكه اطلاع رساني كارفرمايان ايران [شاكا] منتشر خواهد شد، يك جزوه‌ي اعلام مواضع است كه از سوي سازمان بين‌المللي كارفرمايان و كميته‌ي مشورتي صنعت و كسب‌وكار سازمان همكاري اقتصادي و توسعه تهيه شده و در اختيار وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 كه روز دوشبنه 26 سپتامبر 2011 (4 مهر ماه 1390)‌ در پاريس گردهم آمدند قرار گرفته است.

يك نسخه از اين سند از طريق جناب آقاي آنتونيو نپالوزا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمايان در اختيار كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران نيز گذاشته شده است. جناب پنالوزا در نامه‌ي خود در مورد اين سند خاطر نشان كرده است كه هر چند مخاطبان اصلي اين سند وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 هستند، اما تمام تشكل‌هاي ملي كارفرمايي مي‌توانند با توجه به نكات كليدي كه در اين سند مطرح شده،‌ توصيه‌هاي مفيدي به مسؤلان دولت‌هاي ملي خودشان ارايه دهند.

در شرايطي كه بحران‌ اقتصادي، هرچند با دلايل و سازوكارهاي متفاوت،‌ سال‌هاست كه بنگاه‌هاي ايراني را نيز يكي بعد از ديگري از پا مي‌اندازد، شايد در مفاد مطرح شده در اين سند نكاتي يافت شود كه – اگر گوش شنوايي باشد- مفيد فايده قرار بگيرد.

برگردان مقدمه‌ي اين سند در ادامه تقديم شده است. متن اصلي اين سند به زبان انگليسي نيز در دسترس است [1] برگردان ساير قسمت‌ها نيز به زودي در همين شبكه منتشر خواهد شد:

عدم قطعيت اقتصادي فزاينده و خطر اوج گرفته‌ي كساد و ركود اقتصادي در پي بحران مالي و اقتصادي 9/2008 بار ديگر ثبات جهاني را تهديد مي‌كند. خوشبيني نسبت به بازگشت رشد در پي اقدام‌هاي بهبودبخش در گروه 20 در بسياري از كشورها با واقعيت سخت رشد كند پايدار، تداوم شديد عدم اشتغال، بدهي رو به وخامت، وخيم‌تر شدن بازارهاي مستغلات، و ظرفيت بسيار محدود براي اقدام‌هاي مالي و پولي جايگزين شده است.

تحت چنين شرايطي، بنگاه‌هاي بخش خصوصي، كه موتور اصلي ايجاد شغل در هر كشوري خواهند بود (همانطور كه رهبران گروه 20 در سئول به آن اذعان كردند) اعتماد خود به سرمايه‌گذاري و شغل آفريني را از دست داده‌اند. در حاليكه اقتصاد جهاني احتمالاً وارد يك دوره‌ي رشد كند شده كه چه بسا در ميان مدت ادامه يابد، تلاش‌ها براي تقويت اعتماد ضروري بخش خصوصي براي رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال بايد مضاعف شوند، كه مستلزم رهبري سياسي با فوريت هماهنگ شده در سطوح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي است.

كار گروه 20 تا اين تاريخ بنياد مناسبي براي تخفيف اثرات بحران مالي و اقتصادي 2009/2008 ايجاد كرده است. كشورهاي گروه 20 اكنون بايد با تعهد به اقدام‌هاي سياستي كه اعتماد كسب و كار به ايجاد مشاغل پايدار را در چارچوب رشد اقتصادي قوي، متوازن و پايدار گروه 20 تقويت مي‌كنند در اين دوران رشد كند، تأمين نمايند.

اقدام‌هاي فوق‌العاده‌‌اي مورد نياز است. كشورهاي گروه 20، با حمايت از سازمان‌هاي بين‌المللي، بايد تلاش‌هاي هماهنگ براي اصلاح ساختار، ‌اجراي سريع، مقررات اثربخش انجام دهند تا اعتماد سرمايه‌گذار، تشوق نوآوري و بنگاه‌ آفريني را تقويت كنند،‌ تجاريت و سرمايه‌گذاري را ترويج كرده و يك محيط رقابتي كسب و كار را پرورش دهند.

تمركز بر بهبودي، همچنان بايد منابع جديد رشد – صنايع نوآور و رشد سبز – از جمله توسعه‌ي مهارت‌هاي مورد نياز براي حمايت از اشتغال‌پذيري در اين بازارهاي كار پويا، باشند. بودجه‌هاي آموزش و پرورش نبايد كاهش يابند،‌ اما بايد در ارتقاء اشتغال‌پذيري نيروي كار اثربخش و كارآمد شوند.

جهان همچنان شاهد هزينه‌هاي اقتصادي، ‌انساني و اجتماعي بي‌شغلي از طريق ناآرامي‌ به ويژه در ميان جوانان خواهد بود. چنين شرايطي مستلزم توجه فوري است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا