براي من مهم بود كه به ويژه در نشست صبح كميته تجارت و توسعه (ك.ت.ت) براي گفتگو در مورد كمك‌هاي فني مربوط به تجارت (ك.ف.م.ت) [1] حاضر شوم. چند هفته قبل در كميته بودجه و مالي، شما اعضاء را مطلع ساختم كه بزرگترين فقره سهم از بودجه و منابع سازمان جهاني تجارت (س.ج.ت) (35 درصد) روي طراحي، اجرا و پيگيري ظرفيت سازي متمركز شده است – از جمله از طريق «كمك براي تجرات»، ك.ف.م.ت، چارچوب يكپارچه جامع (چ.ي.ج) [2]، و استاندارها و تسهيلات توسعه تجارت (ا.ت.ت.ت.) [3]، و ارزيابي‌هاي نيازهاي تسهيلات تجارت و مركز تجارت بين‌المللي (م.ت.ب) [4]

براي بسيار از شما اين رقم حيرت انگيز بود.

اما اين رقم محصول تصادف نيست. از وقتي سمت مديركل را در 2005 احراز كردم، و مبتني بر ابتكارهاي اسلافم، تمام سعي خود را صرف كرده‌ام تا ظرفيت سازي مرتبط با تجارت در كشورهاي در حال توسعه، به ويژه كشورهاي با كم‌ترين توسعه يافتگي، به عنواني يكي از اركان كار اين سازمان بدل شود.

هشت سال بعد، مطمئنم كه اين تلاش‌ها مثمر ثمر بوده‌اند، و ظرفيت‌سازي تجاري اكنون در روح س.ج.ت تبلور يافته است.

كمك فني س.ج.ت در تقويت ظرفيت انساني و نهادي اعضاء براي بهره‌مندي كامل از نظام تجاري چند جانبه‌ي قانون-مبنا، برخورد با چالش‌هاي نوظهور و تقويت حقوق و الزام‌هاي اعضاء يك مساعدت كليدي است. اين كمك همان اندازه ظرفيت‌ساز است كه ساز و كاري براي اعتماد پروري است. اعتماد بيشتر افزاش شناسايي اولويت‌ها و مشاركت است. مشاركت بيشتر كشورهاي در حال توسعه در موضوع‌هاي تجاري، از جمله در قانونن سازي چندجانبه، براي اين نظام و براي مديريت جهاني مفيد است. اجراي برنامه كمك‌هاي تجاري س.ج.ت در طول هشت سال گذشته به صورت مستمر پيشرفت داشته است. در 2006، بازنگري راهبردي در ك.ف.م.ت صورت پذيرفت – نخستين تحول دروني – و در 2009، نسخه جديدي از ك.ف.م.ت با هدف تضمين ظرفيت‌سازي پايدار، پيشرو و انباشتي و ارتقاء اثربخشي و تأثير ك.ف.م.ت دبيرخانه ارايه شد.

امروز مقابل خود دو سند داريد: گزارش اجراي ك.ف.م.ت س.ج.ت در 2012، و يك ارزشيابي و پيگيري از اينكه ما خروجي‌ها و اثرات خود را در مقابل هدف‌ها و توعقات چگونه مديريت كرد‌ه‌ايم. به علاوه، شما برنامه دوسالانه كمك‌هاي تجاري 2015 – 2014 را كه در مراحل نهايي آماده سازي است و براي تأييد به زودي آماده خواهد شد، مورد بحث قرار خواهيد داد. به اين ترتيب، اين بحث يك بحث سه‌ ساله‌اي است: ما ك.ف.م.ت در سه سال گذشته چگونه عرضه كرده‌ايم، و چگون اين عرضه را داوري مي‌كنم و براي بهبود آن چگونه برنامه‌ريزي خواهيم كرد، و چگونه «چارچوب مديريت مبتني بر نتايج» و اين بحث‌ها با اعضاء سبب خواهد شد تا ما ك.ف.م.ت در آينده چگونه برنامه‌ريزي و اجراي خواهيم كرد.

هنگامي كه ما شاهد تغييرات مستمر در جهان تجارت هستيم ظرفيت سازي در كشورهاي در حال توسعه و تدوام حمايت مالي از برنامه‌هاي ك.ف.م.ت س.ج.ت به ويژه اهميت دانرد. گفتگوي جهاني به شكل فزاينده از گفتگوي حول تعرفه و دسترسي به بازار به گفتگوي حول زنجيره‌هاي ارزش، تجارت در ارزش افزوده، موانع غيرتعرفه‌اي، تجارت و محيط‌ زيست، تسهيل تجارت و فناوري اطلاع رساني تحول يافته است. به دستگاه‌هاي اجرايي كشور در حال توسعه بايد اين ابزارها و فرصت داده شود تا همانطور كه در سطح جهان شكفته مي‌شود، با اين موضوع‌ها نيز كنار بيايد. كشورهاي در حال توسعه ديگر نمي‌توانند تحمل كنند كه پشت حجاب معرفت باقي بمانند. با سرعت فناوري و تداركاتي كه اغلب تندتر از تئوري‌هايي كه مي‌توانند همراه آن‌ها باشند، محقق مي‌شود، يك ك.ف.م.ت مناسب، انعطاف‌پذير و واكنشي يك ماده مؤثره مهم در ساختن اعتماد، ظرفيت و آمادگي در كشورهاي در حال توسعه است كه تغييرات در جهان تجارت را به عنوان محركه‌هاي انتقالي دريابند و مورد استفاده قرار دهند.

س.ج.ت‌در دهه‌ گذشته سلانه بيش از 300 كمك فني ارايه داده است. در همين دوره زماني، هزارن نفر از مقامات شناخت و مهارت‌هاي ارزشمندي كسب كرده‌اند كه آنان را قادر ساخته است تا نقش خود را به نحو كارآمدتري ايفاء كنند. فقط در 2012، چندين دوره و اقلام آموزشي جديد مانند تجاربت و تسعه و پايگاه داده‌هاي دسترسي به بازار عرضه شد. ما در سال 2013 يك دوره‌ي وصل‌خط [5] در مورد تأمين مالي تجارت ارايه داديم. پيشرفت فناورانه و دسترسي به ابزارهاي فناوي اطلاع‌رساني به س.ج.ت اجازه داده است تا شبكه خود را در عرصه ال‌آموزش [6] گسترده سازد. راهبرد ال‌‌اموزش ما، كه در 2012 عرصه شد، سهم باز هم بيتشري در بسط بيشتر آل آموزش به مثابه ابزار پروش در قرن بيست و يكم داشته است. . من ال‌آموزش را مهم‌ترين ابتكارك.ف.م.ت زير نظر خود تلقي مي‌كنم. نه فقط به نحو حيرت‌انگيزي به صرفه است بلكه پويايي و انعطاف پذيري آن به عنوان يك ابزار براي ارايه اجازه مي‌دهد مفاد درسي در يك زمان واقعي تغيير كند و متناسب با نيازها و اولويت‌هاي تعديل شود. پلتفورم جديد ال‌آموزش به تعداد باز هم بيتشري از كاربران همزمان و سطح بهتري از تعامل با مشاركت كنندگاني كه از ابزارهايي مانند ويديو كنفرانس استفاه مي‌كنند اجازه خواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا