انجمن زنان کارآفرین نهمین همایش سالانه خود را تحت عنوان کسب و کار زنان در عرصه بازرگانی با هدف بررسی فرصت ها و چالش ها در این حوزه در 24 بهمن ماه سال 91 برگزار کرد.

انتقال تجارب زنان موفق صاحب کسب و کار در حوزه بازرگانی، ارائه مقالاتی جهت تبیین شرایط کسب و کار و حضور زنان در صحنه تجارت و برگزاری نشست بررسی فرصت ها، چالش ها و راهکارهای توسعه کسب و کار در این حوزه تماماً به قصد شناخت بیشتر نسبت به دستآوردها و تجارب بومی، درک عمیق تر نسبت به چالش های موجود کسب و کار در شرایط حاضر و درس آموزی برای جوانان به ویژه دختران فارغ التحصیل دانشگاهی است.

با این هدف انجمن از دو منظر نسبت به موارد زیر اعتقاد و تأکید دارد و برحسب ظرفیت و توانایی خود و با بهره گیری از همکاری سایر تشکل های مرتبط امیدوار است که بتواند نقش موثری در تحقق آن ایفا کند.

از منظر نگاه به خود

1. زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار در حوزه بازرگانی لازم است که نسبت به محیط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در عرصه داخلی و بین المللی که بسیار تأثیرگذار در امر تجارت است همواره اشراف کافی داشته و شناخت خود را تعمیق بخشند.

2. زنان فعال در حوزه بازرگانی حضور خود را در تشکل های حرفه ای و با رویکرد همگرایی و هم اندیشی درجهت حل مسائل مشترک صنفی تقویت کرده و با توسعه فرهنگ جمع گرایی، الگوی موثری در تقویت تشکل های حرفه ای شوند.

3. زنان عرصه تجارت با هدف توسعه حرفه ای خود و به تبع آن توسعه کسب و کار خویش، عناصر موثری ازجمله ظرفیت مدیریت، ریسک پذیری و نقش اجتماعی خود را تقویت کنند.

از منظر اجتماعی

4. تشکل های حرفه ای ازجمله اتاق بازرگانی به عنوان مهم ترین تشکل این حوزه می تواند نقش موثری در حمایت از پژوهش های کاربردی، خدمات آموزشی و مشاوره ای برای زنان فعال حوزه بازرگانی ایفا نماید. این برنامه ها به ساماندهی مبتنی بر نیازهای زنان صاحب کسب و کار و کارآفرین و نیز مدیریت یکپارچه و مستمر نیاز دارد.

5. تعدیل در سیاست های کلان که موجب کمک و تقویت حضور زنان در حوزه بازرگانی خواهد بود، مطالبه ای جدی از تصمیم سازان و تصمیم گیران دولت و مجلس است. در این راستا مواردی ازجمله حذف برخی از رشته های دانشگاهی برای دختران و لایحه ممنوعیت خروج زنان زیر 40 سال با چنین مطالباتی معنا و مفهومی نخواهد داشت.

6.استفاده از بنیه کارشناسی و مشاوره ای زنان موفق و فعال حوزه بازرگانی در فرآیند تصمیم گیری کلان حوزه کسب و کار و بهبود محیط اقتصادی- تجاری در نهادهای حکومتی و تشکل های حرفه ای فراگیر مطالبه دیگری است که از سوی زنان فعال عرصه بازرگانی مطرح است.

در پایان امید است این همایش توانسته باشد اهداف برشمرده در این بیانیه را تا حدود زیادی تحقق بخشیده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا