روزگاري دعوت مي‌شديم تا «ايوان مداين» را آينه‌ي عبرت بدانيم و فراموش نكنيم كه جه كساني و چگونه شكوه باستاني را لگد مال كردند. عبرت گرفتيم؟‌ حالا از در و ديوار «آينه‌ي عبرت»‌ مي‌بارد. اما كو كسي كه عبرت بگيرد!

وقتي برنامه‌ي كنوانسيون 4 روزه‌‌ي كارفرمايان جامائيكايي را، كه قرار است 6 تا 9 ماه مي سال 2010 در يك استراحتگاه در شمال اين كشور برگزار شود، با همايش‌هاي تشكل‌هاي كارفرمايي خودمان مقايسه كنيم،‌ ياد همان «آينه‌ي عبرت» مي‌افتيم:‌ كافرمايان كشوري با حدود سه ميليون جمعيت، با پايتختي كه شايد از كوجكترين مناطق بيست و دوگانه‌ي تهران هم كوجكتر و كم‌جمعيت‌ تر است، اين اندازه جدي، ‌دقيق،‌ و عالي همايش برگزار مي‌كنند و طي چهار روز همايش اين همه خوش مي‌گذرانند؟‌

هرچند افراد عضو و غيرعضو مي‌توانند در كنوانسيون كارفرمايان جامائيكائي شركت كنند، و هيچ بعيد نيست كه شايد برخي از كارفرمايان ايراني هم تصميم بگيرند چند روزي به استراحتگاه زيباي شهر اوچو ريوس در شمال اين كشور بسيار كوچك حوزه‌ي درياي كارائيب سفر كنند، اما هدف از معرفي مختصر اين همايش نوعي قياس براي عبرت است.

شايد بد نباشد گزارشي از اين همايش در اختيار مسؤلان سازمان‌هاي دولتي در تمام سطوح و در تمام بخش‌ها و مناطق نيز قرار بگيرد تا شايد فرجي حاصل شود. به اميد ظاهراً دست نيافتني‌‍‌ي همين فرج است كه گزارش زير تهيه و تقديم مي‌شود:

از آنجا كه كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران عضو سازمان بين‌ مللي كارفرمايان [سا.ب.كاف] است، معمولاً اخبار ساير سازمان‌هاي كارفرمايي عضو سا.ب.كاف براي اين كانون عالي نيز ايميل مي‌شود.

روز دو شنه 17 اسفند 88 [8 مارس 2010] ايميلي به اين كانون ارسال شد كه از برگزراي بيست و هشتمين كنوانسيون سالانه‌ي كنفدراسيون كارفرمايان جامائيكا خبر مي‌داد. سه سند نيز به اين نامه‌ي الكترونيكي پيوست شده بود.

سند اصلي يك بروشور هشت صفحه‌اي است كه در صفحه‌ي اول آن موضوع‌ اصلي اين كنوانسيون بيان شده است:
از بحران به فرصت: امكانات بي‌ پايان

بر اساس اين سند قرار است 37 نفر از متخصصان و شخصيت‌هاي برحسته‌ي حرفه‌اي در اين كنوانسيون سخنراني كنند كه هفت نفر از آنان به عنوان سخنرانان اصلي در صفحه‌ي اول بروشور معرفي شده‌اند و بقيه در سه صفحه نخست. نام و سمت تعدادي از سخرانان به عنوان نمونه:

خانم پروفسور ماويس تامپسون رئيس كانون وكلاي آمريكا
آقاي جان سوزيو باندا از فدراسيون كارفرمايان زيمبابوه
خانم شرلي ديويس از انجمن مديرت منابع انساني
جان پليگريم مدير اجرايي شوراي بهره‌وري كه در تدوين و اجراي برنامه‌هاي ارتقاء بهره‌وري فعال بوده است
پروفسور جوزف رووز پروفسور دانشكده‌ي كارآفريني بوداپست. در كنفرانس‌هاي متعدد از جمله‌ در كنفرانس اخير سازمان بين مللي كار [سا.ب.كا] در ژنو به ايراد سخنراني پرداخته است

برنامه‌ي كنوانسيون در بقيه‌ي صفحات اين بروشور ريز برنامه‌‌هاي 4 روز كنوانسيون، همراه با تصاويري از برگزاري كنوانسيون‌هاي قبلي ارايه شده است. به عنوان نمونه ترجمه‌ي عنوان بعضي از اين برنامه‌ها:

روز اول
صبح
كارگران معترض:
بحران يا فرصت – حمايت از آنان؟

موضوع‌هاي قانوني روابط صنعتي

كسب و كار هوشنمد
كليد شما براي يك محيط كار امن

ناهار در ساعت استراحت

بعد از ظهر
مديريت ريسك گسترده
كليد شما براي انعطاف‌ پذيري شركتي

به كدام سو هدايتشان مي‌كنيد؟‌
بررسي كاربردي رهبري كارآمد و انتقالي

امكانات بي‌ پايان
دعوت به كارآفريني

تضمين امنيت زيرساختار/سرمايه‌گذاري در تكنولوژي اطلاعات خود

ساعت 30/5 تا 7 افتتاح و بازديد از نمايشگاه

روز دوم جمعه 7 مي

از 30/5 تا 30/6
ورزش بامدادي

از ساعت 30/8 15/10
افتتاح نمايشگاه و معرفي نكات كليدي

از ساعت 11 تا 12 نشست‌هاي همزمان زير:
چگونه در شرايط بحراني امور مالي خود را سازمان دهيد
پل زدن بر شكاف بين نسلي
ذهنيت جهاني به عنوان يك ابزار خلاقيت

آن گروه از خوانندگاني كه علاقمند باشند از تمام برنامه‌هاي كنوانسيون كارفرمايان جامائيكايي با خبر شوند مي‌توانند متن انگليسي بروشور را كه مطالعه كنند. ترجمه‌ي برخي از عناوين سخنراني‌هاي دو روز اول اين كنوانسيون شايد براي پي بردن به فضاي كلي حاكم بر آن كفايت كند. به همين خاطر از ترجمه‌ي ساير قسمت‌هاي اين بروشور صرف‌ نظر مي‌شود. با اين همه نكته‌ي درخور تأمل اين است كه تمام صفحات بروشور با عكس‌هايي تزئين شده كه از كنوانسيون قبلي گرفته‌اند. اين عكس‌ها نشان مي‌دهند كه حاضران نه فقط در يك همايش كاري – به معنايي كه ما مي‌فهميم – شركت كرده‌اند، بلكه عملاً در يك ضيافت 4 روزه هم حضور يافته‌اند و به رقص و پايكوبي و خوشگذراني هم پرداخته‌اند:‌هم فال و هم تماشا!

نه فقط هر روز صبح ورزش بامدادي و پياده‌روي كنار ساحل به قوت خود باقي است، و نه فقط هر شب رقص و آواز برقرار است،‌ بلكه روز جمعه و شنبه ضيافت‌هاي با شكوهي برپا مي‌شود كه در آن هنرمندان برجسته‌اي به هنرنمايي مي‌پردازند. مي‌بينيد كه مي‌شود شاد زندگي كرد!

همانطور كه گفته شد، همراه اين بروشور دو فرم ثبت نام هم ضميمه شده است كه طبق معمول براي ارايه‌ي اطلاعات متقاضاي به هتل محل اقامات و نقل و انتقال هزينه‌هاي شركت در همايش تدوين شده‌اند. در اين زمينه هم برخي از نكات جالب توجه هستند.

يكي اينكه تعرفه‌ي شركت در كنوانسيون به صورت انعطاف‌‌پذير تعيين شده است. شما مي‌توانيد حتي در يك روز اين همايش شركت كنيد. در نتيجه كافي است هزينه‌ي همان روز را بپردازيد. به علاوه، هرچه زودتر نسبت به ثبت نام اقدام كنيد، هزينه‌ي كم‌تري خواهيد پرداخت.

با كمي تأمل در ارقام هزينه‌ها مي‌توان گفت كنفدراسيون كارفرمايان جامائيكا با برگزاري همين همايش سالانه، درآمدي كسب مي‌كند كه بخش قابل توجهي از هزينه‌هاي اداري آن را مي‌پوشاند.

در كنار اين همايش، نمايشگاهي هم برگزار مي‌شود و توليد‌كنندن و عرضه‌كنندگان انواع كالاها و خدمات، محصولات خودشان را از آن طريق به كارفرمايان كشور معرفي مي‌كنند. برگزاري اين نمايشگاه نيز هم براي كنفدراسيون منبع درآمد است و هم به توسعه‌ي اقتصاد كشور مدد مي‌رساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا