كتاب نقش تجارت در محو مسكنت – يا به فارسي سره: «جايگاه داد و ستد در پايان‌بخشي به نداري» – [1] به روابط پيچيده بين رشد اقتصادي، كاهش نداري و داد و ستد توجه مي‌كند و چالش‌هايي را مورد بررسي قرار مي‌دهد كه مردم ندار در بهره‌گيري از فرصت‌هاي تجارت با آن‌ها موجه هستند.

اين كتاب كه گروه بانك جهاني و سازمان تجارت جهاني (س‌ت‌ج) با هم آن را نوشته‌اند، فقر و تجارت را از چهار جنبه بررسي مي‌كند: فقر روستايي، اقتصاد غيررسمي، تأثير تعارض و صدمه‌پذيري، و جنسيت. اين كتاب بررسي مي‌كند كه چطور تجارت مي‌توانست با تلاش‌هاي بيشتر براي كاهش هزينه‌هاي تجارت، بهبود فضاي توانمندساز، بهبود سياست‌هاي تجاري در ارتباط با ساير عرصه‌هاي سياستي، مديريت بهتر ريسك‌هايي كه مردم فقير با آن‌ها مواجه هستند، و بهبود داده‌هاي مورد استفاده‌ي سياست‌سازان، كمك بيشتري به محو فقر بكند.

مديركل سازمان جهاني تجارت روبرتو آزويدو و رياست گروه بانك جهاني جيم يانك كيم در يك ديباچه مشترك مي‌گويند: دو سازمان ما در اين هدف مشترك متحد هستند كه به توسعه اقتصادي و بهبود زندگي مردم در سراسر جهان كمك كنند. در اين دوره حساس در تاريخ نيازمند هستيم تضمين كنيم كه تجارت به همه، به ويژه به فقيرترين مردم كمك كند، همانطور كه مي‌كوشيم تا به هدف محوه فقر مفرط در اين نسل برسيم».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا