وزیران بازرگانی از موافقتنامه عضویت افعانستان در سازمان جهانی تجارت (س.چ.ت)، که در مراسمی با حضور آقای محمد خان رحمانی از جمهوری اسلامی افعانستان و مدیرکل سازمان روبرتو آزه‌ودو تأیید شده بود استقبال کردند.

پروتکل الحاق رسماَ از سوی مدیرکل آزه‌ودو و آقای محمد خان رحمانی در پایان این مراسم امضا شد.

افغانستان تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶ باید توافقمنامه را تأیید کند و ۳۰ روز از آنکه پذیرش پروتکل احلاق به س.ج.ت را به مدیرکل اعلام کرد به عضویت کامل س.ج.ت پذیرفته خواهد شد. افغانستان نهمین کشور کم‌تر توسعه‌یافته است که از آغاز تأسیس این سازمان در ۱۹۹۵ عضو این سازمان می‌شود.

مدیرکل آزه‌ودو در نطق خود، به خاطر «این دستاورد تاریخی» و «اجرای برنامه‌ فشرده اصلاحات داخلی برای تسریع رشد اقتصادی به رغم شرایط بسیار چالش برانگیز» به حکومت افعانستان تبریک گفت. وی اظهار داشت: عضویت افغانستان در س.ج.ت یک نشان روشن برای تمام جهان است تا ببیند که این کشور در حال ساختن یک فضای مناسب کسب و کار است. اطمینان دارم که عضویت در س.ج.ت به استقرار یک بیناید مرصوص برای توسعه و رفاه آتی افغانستان مدد خواهد رساند.

آقای محمد خان رحمانی هم در سخنان خود اظهار داشت: «امروز برای مردم افغانستان که ارزش‌های دموکراتیک و اصول اقتصاد بازار را پذیرفته‌اند، یک روز تاریخی است. عضویت ما در س.ج.ت تعهد درازمدت ما به یک اقتصاد باز، شفافیت، حکومت قانون، مدیریت خوب، عدم تبعیض، و ابزارهای بازار برای توسعه اقتصاد و بخش خصوصی، و برای کاهش فقر تقویت خواهد کرد. رشد بازرگان- گرا فرصت‌های جدید اقتصادی و شغل، به ویژه برای زنان ایجاد خواهد کرد، فقر را کاهش خواهد داد، و رفاه را ارتقا خواهد بخشید. به خصوص به کاهش قابل‌توجه افراط گرایی و دستیابی به صلح و امنیت منطقه‌ای کمک خوهد کرد.

افغانستان در سال ۲۰۰۴ تقاضای عضویت در س.ج.ت را مطرح کرد و اعضای گروه کاری مذاکرات را در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵ جمعبندی کردند.

اصل این گزارش را به انگلیسی در وب سایت س.ج.ت در اینجامشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا