در نود و هفتمين كنفرانس بين‌المللي كار كه روزهاي 7 تا 24 خرداد ماه 1387 (28 مي تا 13 ژوتن 2008) در كاخ ملل در ژنو برگزار شد، آنتونيو پنالوزا دبير گروه كارفرمايي اين كنفرانس و دبيركل سازمان بين‌الملللي كار شكايتي عليه هيأت كارفرمايي اعزامي از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران به خوان سوماويا دبيركل سازمان بين‌المللي كار تقديم كرد. متن ترجمه‌ي اين سند مهم در ادامه تقديم مي‌شود. به زودي متن انگليسي اين سند نيز در همين سايت منتشر خواهد شد.

JPEG - 30 kb
آنتونيو پنالوزا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرماين

گروه کارفرمایان – 97 مین اجلاس کنفرانس بین المللی کار
- ژنو، 31 می 2008

جناب آقای خوان سوماویا

مدیرکل نود و هفتمين اجلاس کنفرانس بین الملی کار

کاخ ملل ، ژنو

آقای محترم

به نمایندگی از سوی گروه کارفرمایان در 97 مین اجلاسیه کنفرانس بین المللی کار مایلم شکایتی را برعلیه هیات کارفرمایی اعزامی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیم نمایم. گروه کارفرمائی مایل است یکبار دیگر توجه کمیته اعتبارنامه ها را به انتصاب هیات نمایندگی کارفرمایی ایران جلب نماید. گروه کارفرمائی اعتراضی را مطرح و خواستار رد اعتبار هیأت کارفرمایی جمهوری اسلامی ایران در 96 مین اجلاسیه کنفرانس گردید. علاوه براین و با توجه به مداخله مستمر در فعالیتهای کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران توسط دولت ، سازمان بین الملی کارفرمایان نیز شکایتی را در تاریخ 24 می 2007 به کمیته آزادی انجمن تسلیم نمود .

کمیته اعتبارنامه ها سال گذشته ، چندین توصیه جدی را به دولت ایران ارائه نمود و ما تعجب می کنیم که چرا دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ تلاشی برای اجرای آن توصیه ها ننموده و علیرغم مسائل حل نشده فوق، در سال جاری نیز بدون توجه به روند اصولی تعیین نمایندگان، کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران را نادیده گرفته و بصورت یکجانبه اعضای کانون عالی جدید را به کنفرانس اعزام نموده است. ما همچنین شگفت زده شدیم که دولت ایران چگونه اعضای کارفرمایی کانون جدید را بعنوان اعضای نمایندگی کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران به کنفرانس، معرفی و اسامی آنان را در فهرست شرکت کنندگان کنفرانس، ثبت کرده است. کمیته اعتبارنامه ها در 96مین اجلاسیه کنفرانس بین المللی کار دریافت که نقش نظارتی محول شده به دولت که متأثر از قوانین ملی می باشد باید با توجه به استانداردهای بین المللی مرتبط با آزادی انجمن ها که توسط سازمان بین المللی کار تدوین شده است مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد، لیکن تا هنگام صدور رأی نهایی مرجع قضایی راجع به موجودیت کانون عالی و یا انحلال آن که به درخواست وزارت کار صورت گرفته است ، این تشکل به صورت قانونی وجود دارد. (براساس قانون مربوطه در ایران ، تشکل ها فقط براساس تصمیم دادگاه نهایی می توانند منحل شوند). از سوی دیگر نیز با در نظر گرفتن این نکته که نمایندگان کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران هم اکنون در شورایعالی سه جانبه سازمان تأمین اجتماعی و برخی از مراجع دولتی برسمیت شناخته شده و در تصمیم گیری ها شرکت می جویند این کانون عالی عملاً وجود دارد.

با توجه به موارد اشاره شده، گروه کارفرمایی احساس می کند که مجموعه کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران که سالها کارفرمایان جمهوری اسلامی ایران را نمایندگی کرده است از مشاوره در تعیین نامزدهای هیات نمایندگی کارفرمایان ایران جهت شرکت در 96 مین اجلاس سال گذشته و 97مین اجلاسیه کنفرانس بین المللی کار در سال جاری کنارگذاشته شده است و این الزام که فراگیرترین سازمانهای کارفرمایی باید در تعیین کاندیداهای هیئت نمایندگی خود شرکت جویند و با ترکیب هیأت اعزامی موافق باشند را نقض کرده است.

علاوه بر این، مشاهده شده است که دولت، اقدامات متعددی را برای تضعیف کار و فعالیت کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران انجام داده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

  • نمایندگان کانون جدید و تحت حمایت خود را بعنوان اعضای نمایندگی کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران به کنفرانس، معرفی و اسامی آنان را در فهرست شرکت کنندگان 97 مین کنفرانس بین المللی کار ثبت کرده و به صورت مکتوب نیز هیأت مدیره کانون جدید را به انجمن های کارفرمائی ایران معرفی کرده و خواستار همکاری آنها با تشکل جدید شده است.
  • وزارت کار همچنین به هیات مدیره انجمن های کارفرمایی کل کشور نامه نوشته و از آنها خواسته است که در جلسه مجمع عمومی کانون جدید شرکت کنند.
  • وزارت کار همچنین یک اعلامیه مطبوعاتی منتشر ساخته و در آن، کانون جدید را به رسمیت شناخته و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران را منحل اعلام و رد کرده است.
  • وزارت کار همچنین اعلامیه ای به هیات مدیره کلیه انجمن های کارفرمایی ارسال کرده و طی آن، غیر قانونی بودن کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران را اعلام و از هیات مدیره انجمن های مزبور خواسته است که در مجمع عمومی آن شرکت نکنند.
  • وزارت کار حتی به کانون عالی جدید، کمک مالی نیز نموده است.
  • علی رغم اقدامات فوق از سوی دولت ، کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمائی ایران خواستار رسیدگی به تصمیم غیر قانونی وزارت کار برای انحلال آن کانون عالی نزد دیوان عدالت اداری شده است.

در این بخش، مدارک متضمن موارد فوق برای ملاحظه تقدیم می گردد.

بر این اساس من به نمایندگی از سوی گروه کارفرمایان این اجلاسیه ، اعتراض رسمی خود را نسبت به انتصاب هیات نمایندگی کارفرمایی ایران توسط دولت اعلام و تصریح می نمایم که دراین خصوص اصول و رویه های قانونمند شده در ماده 3 بند 5 اساسنامه سازمان بین الملی کار مورد توجه قرار نگرفته است. بنابراین :

  1. نامزدی هیات نمایندگی کارفرمایان ایران و اعزام آنان به 97 مین اجلاسیه کنفرانس بین الملی کار به ترتیبی که در لیست نمایندگان [1] عنوان شده است به را چالش می کشیم.
  2. از دولت درخواست می کنیم که آقای محمد عطاردیان، مشاور ارشد و دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران را بعنوان نماینده هیئت کارفرمائی ایران و خانم شهره تصدیقی، مشاورامور بین الملل آن کانون عالی را بعنوان مشاور فنی هیئت مزبور به کنفرانس حاضر معرفی نماید.
  3. از دولت درخواست می کنیم که مزاحمت های خود را متوقف نماید و از هر نوع مداخله در فعالیتهای کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران خودداری و حمایت از کانون جدید کارفرمایی را بعنوان یک مجموعه دولتی با اعطای کمک های مالی و غیر مالی برای فعالیتهایش متوقف سازد.
  4. ازدولت درخواست می کنیم که بطور کامل، توصیه های کمیته اعتبارنامه های اجلاسیه 96 کنفرانس بین الملی کار را که تاکنون بصورت کامل توسط آن دولت نادیده گرفته شده است را به اجرا گذارد.

براساس اینکه دولت در روند فعالیتهای سازمانهای کارفرمایی دخالت می کند ، کمیته اعتبارنامه ها بصورت جدی نگران موارد فوق الذکر می باشد.

گروه کارفرمایی اجلاسیه برای ارائه هر نوع اطلاعات بیشتر یا تبیین موضوعات مورد درخواست آماده همکاری است.

با ارادت

آنتونیو پنالوسا

دبیر گروه کارفرمایان کنفرانس بین الملی کار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا