سرمايه‌گذاري در صنعت اتانول؛ آري يا نه؟‌ پاسخ اين سؤال، در صورتي كه به شكل عام و در سطح جان مطرح شود، روشن است. به ندرت مي‌توان از صنعتي نام برد كه طي 5 سال گذشته به اندازه صنعت توليد بيواتانول در سطح جهان رشد و گسترش يافته و محصول آن صنعت نيز در طي همين مدت رشدي بيش از 100 درصد را تجربه كرده باشد.

اما پاسخ اين سؤال براي هر كشور معين، با توجه به شرايط و عوامل تأثيرگذار در آن كشور پاسخي مشروط خواهد بود. پاسخ اين سؤال براي كشورهايي از قبيل برزيل،‌ ايالات متحده آمريكا، كشورهاي اتحاديه اروپا، روسيه، چين، هندوستان، پاكستان،‌ تايلند،‌ عربستان سعودي،‌ ژاپن و البته ايران پاسخ‌هايي متفاوت است.

البته به ندرت مي‌توان كشوري را در سطح جهان نام برد كه پاسخ سؤال فوق در مورد آن كشور مطلقاً منفي باشد. حتي كشوري مانند ژاپن كه امكان تخصيص حتي يك متر مربع زمين براي كشت محصولات قابل تبديل به اتانول را ندارد، پروژه بزرگي براي بهره‌گيري از برنج نامرغوب غيرقابل استفاده براي مصارف انساني به عنوان ماده اوليه توليد بيواتانول تعريف نمود و علاوه بر اين، هم‌ زمان در صنعت اتانول كشور برزيل سرمايه‌گذاري قابل توجهي انجام داده است.

اكنون اين سؤال را به گونه ديگر مطرح مي‌كنيم:‌سرمايه‌گذاري در صنعت ايران؛ آري يا نه؟

هم اكنون بررسي‌هاي متعددي در اين زمينه در سطح كشور توسط نهادهاي دولتي، نهادهاي سرمايه‌گذاري شبه‌دولتي،‌ مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي بخش خصوصي در حال اجراست. ليكن، از آنجايي كه دسترسي به نتايج اين بررسي‌هاي پراكنده براي خوانندگان نشريه اتانول ميسر نيست، در اين جا پاسخ خلاصه‌اي به شرح زير به اين سؤال مهم ارايه مي‌دهيم و بحث مفصل‌تر را به شماره‌هاي آينده موكول مي‌كنيم.

البته پاسخ ارايه شده در مورد سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي جديد توليد اتانول مي‌باشد و سرمايه‌گذاري براي تجهيز و نوسازي و تكميل واحدهاي توليدي فعلي را مورد بحث قرار نمي‌دهيم:

  • سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي كوچك اتانول‌سازي با ظرفيت غيراقتصادي: نه
  • سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي اتانول‌سازي با تكنولوژي قديمي: نه
  • سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي جديد اتانول‌سازي بدون توجه به مسائل زيست محيطي:‌ نه
  • سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي جديد اتانول‌سازي بدون امكان توليد اتانول سوختي: نه
  • سرمايه‌گذاري براي احخداث واحدهاي جديد براساس ماده اوليه ملاس چغندر قند و ملاس نيشكر:‌ نه
  • اما، سرمايه‌گذاري براي احداث واحدهاي جديد اتانول‌سازي با ظرفيت اقتصادي، متكي بر تكنولوژي روز، مجهز به واحد تصفيه، تغليظ و يا بهره‌گيري از پساب به اشكال ديگر، مجهز به واحد آب‌گيري از اتانول(توليد اتانول سوختي) و بر اساس مواد اوليه قابل دسترس به ميزان كافي و يا مواد اوليه قابل برنامه‌ريزي براي توليد و تأمين مستمر:‌ آري

انجمن صنفي توليد‌كنندگان اتانول ايران آمادگي دارد تا در اين زمينه راهنما و پاسخگوي سؤلات متقضايان سرمايه‌گذاري اصولي و پربازده در صنعت اتانول كشور باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا