جناب آقاي رئيس، نمايندگان محترم كارگري، كارگرفرمايي و شركت‌كنندگان محترم؛

نود و نهمين اجلاسيه كنفرانس بين المللي كار را به نمايندگي از جامعه كارگران ايران اسلامي به شما تبريك عرض مي‌نمايم. كنفرانس فرصتي معتنم براي هم انديشي و تشريك مساعي جامعه جهاني كارگران با كارفرمايان و دولت‌ها براي تضمين استمرار احترام به آرمان‌هاي جهاني و نيز صينانت از سه‌جانبه‌گرايي و عدالت اجتماعي است كه مي‌بايد آن را پاس داشت.

نمايندگان محترم جامعه جهاني كارگران

علي‌رغم تلاش‌هاي مصروف شده جهت ايجاد تشريك مساعي براي تحقق جهاني سازي مسؤلانه‌اي كه در آن كارگران بتوانند ضمن مشاركت در تقويت بنيادهاي اشتغال جهاني، تعهدات و مسؤليت‌هاي اجتماعي خود را ايفاء نمايند، متأسفانه ادامه بحران اقتصاد جهاني و عدم تجديد نظر نهادها و مراكز مالي جهاني در استراتژي‌هاي خود، وضعيت بسيار شكننده و بغرنجي براي جامعه كارگران، به ويژه در كشورهاي در حال توسعه پديد آورده‌اند.

جناب آقاي رئيس

جهاني شدن و انحصارات تكنولوژيك و مديريت دانش، نابرابري در سهم بازارهاي بين المللي و ناتواني كشورهاي توسعه نيافته در بازپرداخت ديون خود،‌ وضعيتي را پديد آورده‌اند تا قانون گريزي در روابط مالي بين المللي تشديد شود، حال چگونه مي‌توان تصور نمود در اين وضعيت بغرنج جامعه كارگري بواند با نزول دستمزد‌ها و قدرت خريد و عدم پايبندي ديگر شركاي اجتماعي به مسؤليت‌هاي خود، پويايي و نشاط خود را حفظ كند.

كار كودك نشأت يافته از فقر و بيماري برنامه‌هاي ‌اقتصاد ملي و جهاني است،‌ چرا بايد در قرن بيست و يكم ما شاهد وجود 800 ميليون فقير و 250 ميليون كودك كار در بدترين شرايط زجرآور و ننگين باشيم. كار كودك لكه سياهي بر چهره تمدن بشري است. جامعه كارگري جمهوري اسلامي ايران ضمن حمايت از اهداف و برنامه‌هاي راهبردي سازمان بين المللي كار، خواستار التزام دولت‌ها در اجراي تعهدات لازم الاجرا خود، به ويژه در حقوق بنيادين كار و مشاركت جديد و متعهدانه با نمايندگان كارگري است. از سوي ديگر معتقديم تقويت تشكل‌‌هاي كارگري در عرصه اقتصاد غيررسمي مي‌تواند حيطه عملياتي بهره كشان برده داري جديد را محدود نمايد.

نمايندگان محترم جامعه جهاني كارگران؛

متأسفانه عليرغم توصيه‌هاي كنفرانس سال 2006 مبني بر توسعه آموزش‌هاي مهارتي به عنوان يك سياست پيشگيرانه كار كودك، عملكرد بسيار ضعيفي از سوي دولت‌ها در اين زمينه شاهد مي‌باشيم. لذا پيشنهاد مي‌نمايم براي ايجاد بستري مناسب به منظور مشاركت وسيع تشكل‌هاي كارگري در هدف جهاني مبارزه با كار كودك، مكانيزم‌هاي مشاركتي سه جانبه در تدوين برنامه‌هاي آموزش حرفه‌اي از سوي دولت‌ها به كار گرفته شود و سازمان بين المللي كار نيز در اين راستا برنامه‌هاي همكاري فني خود را هدفمند سازد. بي‌ترديد زماني كارگران مي‌توانند به نتيجه تلاش‌هاي به عمل آمده به ديده اطمينان بنگرند كه در قدم اول در كنار شركاي اجتماعي، در تدوين استراتژي‌هاي جهاني مشاركت عملي داشه باشند و ثانياً رويكرد تصميم گيري‌ها و اصلاح ساختار‌هاي كلان جهاني، به جاي منافع قبلي از محافل سرمايه‌داري، كه در قالب جهاني سازي مطرح است و در شرايط فعلي بر مديريت جهان حاكم است، سياست‌ها و ابزارهاي لازم جهت تحقق عدالت همه گير و جهان شمول كه در شرايط فعلي متزلزل مي‌باشد،‌ اتخاذ و بنيان‌گذارده شود.

جناب آقاي رئيس،‌ نمايندگان محترم جهاني كارگران و كارفرمايان

نفي تبعيض و تحقق صلح و رفاه و بهبود وضعيت عدالت اجتماعي، اقتصادي و رشد شاخص‌هاي عدالت‌ محورانه از شعارهاي بنيادين سازمان بين المللي محسوب مي‌شوند. ليكن متأسفانه هزاران كارگر فلسطيني مسلمان و مسيحي به جهت اعمال سياست‌هاي نژاد پرستانه رژيم صهيونيستي در بدترين وضعيت تلاش دارند از جهت انساني و بشري خود دفاع نمايند.

بحث كار كودك در سرزميني كه ملت آن محكوم به نابودي مي‌باشد نمي‌تواند فراتر از يك مغالطه باشد. امروز چشمان نگران و دست‌هاي خالي كودك فلسطيني به سوي شما و تمام نيروهاي پيشرو و عدالتجو سازمان بين المللي كار و آزادگان جنبش جهاني كارگري است. در سرزمين داغديده اشغالي هيچ قاعده و استاندارد و تعهد بين المللي از سوي رژيم صهيونيستي مورد احترام نبوده و مشروعيت ندارد. سازمان بين المللي كار و جنبش جهاني كارگري امروز مورد سؤال قرار دارند كه چه سياست عدالت‌خواهانه‌‌اي را در مقابله با «آپارتايد صهيونستي» و محو يك ملت در اين اجلاس برخواهند گزيد.

اميدواريم در برابر سؤال تاريخي كودكان فلسطين شرمنده نباشيم.

درود بر دستان نحيف كودكان فلسطيني،‌ زنده باد صداقت،‌صلح، امنيت و عدالت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا