آقاي رئيس

من از سوي كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران سخن مي گويم و از آنجا كه براي اولين بار نوبت صحبت به اينجانب رسيده است ، مايلم انتخاب شما را به عنوان رئيس اين كميته تبريك بگويم .

آقاي رئيس

در ارتباط با جمهوري اسلامي ايران و موضوع كنوانسيون شماره 111 ، يعني تبعيض در كار و اشتغال ، آخرين بند گزارش كميته كارشناسان مربوط به گفتگوي اجتماعي است كه در آن ، نسبت به بحران آزادي انجمن در ايران ابراز نگراني شده است كه در شرايط كنوني گفتگوي اجتماعي در كشور در ارتباط با موضوع هاي مرتبط با اجراي مفاد كنوانسيون شماره 111 امكان پذير نيست و كميته نيز نگراني عميق خود را در اين امر مورد تأكيد قرار داده است . تا آنجا كه موضوع فوق به تشكل عالي كارفرمايان مربوط است ، كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران خود را متعهد ميداند كه اين كميته را از آخرين تحولات مربوط به اين موضوع مطلع سازد.

آقاي رئيس

در انجام اين وظيفه خاطر نشان ميسازد كه در نوامبر سال 2006 ميلادي، در جريان تصدي وزير قبلي ، وزارت كار و امور اجتماعي با صدور اطلاعيه اي كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران را منحل و سپس نسبت به تأسيس ، تأئيد و ثبت يك سازمان موازي كارفرمائي جايگزين به نام” كانون عالي كارفرمايان ايران” ، اقدام كرد عجيب تر اينكه اين وزارتخانه در حالي به تأئيد و حمايت از اين سازمان تازه تأسيس ادامه ميداد كه اولاً كانون عالي جديد را با شماره ثبت كانون عالي ما به ثبت رسانده بود ، ثانياً انحلال تشكل ها فقط از طريق مراجع قضائي امكان پذير است نه مراجع دولتي و ثالثاً تأسيس يك كانون عالي موازي هم زمان با وجود كانون عالي ديگر ، طبق قوانين ايران ، برخلاف قانون است .

آقاي رئيس

در پي اقدام اين وزارتخانه ، كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران براي لغو دستور اداري انحلال خود ، توسط وزارت كار و امور اجتماعي ، دادخواستي به ديوان عدالت اداري تسليم كرد و وزارتخانه مزبور نيز براي انحلال كانون عالي ما به طرح موضوع در دادگاه صالح پرداخت و در پي آن كانون عالي ما نيز ضمن ارسال لايحه دفاعي خود ، دادخواست انحلال كانون عالي موازي را به دادگاه مزبور تقديم نمود .

آقاي رئيس

موجب مسرت اينجانب است كه اعلام كنم ، در پي يك روند طولاني و طاقت فرسا ، دستاورد دادرسي هاي جامع دستگاه قضائي مستقل ما ، منجر به صدور حكم قضائي مبني بر لغو دستور وزارت كار و امور اجتماعي ، داير بر انحلال كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران ، در هر دو مرجع ديوان عدالت اداري و دادگاه صالح و نيز اعلام انحلال و ابطال ثبت كانون عالي كارفرمايان ايران ، كانون موازي ، در دادگاه صالح گرديد . اميد است اين احكام نهائي كه پس از مدت ها انتظار از سوي بالاترين مراجع نظام مستقل قضائي ايران صادر شده است به يك دوره اختلاف و كشمكش سه سال و نيمه خاتمه بخشيده باشد . ضمناً باستحضار ميرساند كه ترجمه هاي رسمي همه احكام قطعي فوق قبلاً براي مقامات مربوط در سازمان بين المللي كارفرمايان و سازمان بين المللي كار ارسال گرديده است . اقدامات فوق نشان ميدهد كه سازمان ما تحت هيچ شرايطي براي كسب مجدد رسميت و مشروعيت خود كوتاه نيامده است و كوتاه نخواهد آمد .

آقاي رئيس

در طول چند ماه اخير تحولات تازه اي رخ داده است .

در پي دعوت وزيركار جديد ، اخيراً نشست هايي با شركت مقامات وزارت كار و امور اجتماعي و نيز حضور سازمان موازي و اين كانون عالي برگزار شده است .

در اين نشست ها ، در فضاي احترام و مسئوليت متقابل ، مذاكرات لازم و شفاف مطرح و بررسي شد . وزير بعنوان يك ميانجي بيطرف اين روند را مديريت كرد . تصميم وزيركار و امور اجتماعي جديد مبني بر حضور در مذاكرات ما ، از طرف كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران به منزله حسن نيت در جهت رسيدن به توافق تلقي مي شود . وزير جديد با موضع بيطرفانه به هر دو طرف فرصت داد كه از استقلال و آزادي انجمن دفاع كنند .

اين كانون عالي ، با توجه به اين تحول مثبت و آراي قطعي صادره توسط مقامات قضائي ، علاقمند و آماده است تا از طريق برگزاري يك انتخابات سراسري در سطح ملي و با حضور يكپارچه تمام تشكل هاي كارفرمائي موجود ، يك تشكل فراگير كارفرمائي تشكيل شود و قرار است در نيمه دوم ماه ژوئيه سال 2010 (29 تيرماه 1389) اين انتخابات صورت گيرد .

آقاي رئيس

در اين ارتباط ، كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران ، از مقامات سازمان بين المللي كارفرمايان و سازمان بين المللي كار دعوت ميكند تا در برگزاري اين انتخابات بعنوان ميهمان حضور يابند .

كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايان ايران به منزلت و استقلال نظام قضائي ايران افتخار ميكند و در پي تشكيل يك تشكل فراگير براي دفاع از حقوق و منافع مشروع تمام كارفرمايان ايراني است .

جناب آقاي رئيس

كانون عالي انجمن هاي صنفي كارفرمايي ايران ، از آن كميته درخواست مي نمايد تا تحولات دلگرم كننده جاري را مورد توجه قرار دهد باشد كه اين روند ادامه يابد و به تحقق كامل آزادي انجمن در ايران منجر گردد .

آقاي رئيس

از توجه جنابعالي سپاسگزارم .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا