در آستانه‌ي برگزاري شانزدهمين همايش ملي كار، كه با موضوع اصلي «كارشايسته»، روز دوشنبه 25 بهمن ماه 1389 در تهران برگزار مي‌شود، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران سه شماره‌ نشريه‌ تئوريك «پيام كارفرمايان»، كه هر يك از آن‌ها جنبه‌هايي از كارشايسته را مورد بررسي قرار داده‌اند، منتشر كرد. در بيست و پنجمين شماره‌ي «پيام‌ كارفرمايان» تاريخچه‌ي مفهوم كار شايسته در جهان و برنامه‌هاي كشوري كارشايسته و روش تدوين و اجراي آن‌ها مورد بررسي قرار گرفته است.

خاطر نشان مي‌كند اين مقاله متن سخنراني مهندس محمد عطارديان دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران است كه در نخستين «كنفرانس بين‌المللي ماندگاري و ظرفيت‌سازي در شركت‌هاي پروژه محور» كه روز‌هاي 24 و 25 مهر ماه 1389 در تهران برگزار شد ارايه شده است.

مهندس عطارديان به مناسبت چاپ دوم اين سخنراني يادداشتي به عنوان پيشگفتار بيست و پنجمين شماره‌ي «پيام كارفرمايان» نوشته است كه در ادامه تقديم مي‌شود. متن چاپ خور سخنراني وي نيز در انتهاي همين نوشته در دسترس است.

يك نسخه‌ي كاغذي اين شماره‌ي نشريه «پيام كارفرمايان» از طريق پست در اختيار هيأت مديره‌ي انجمن‌هاي كارفرمايي عضو كانون عالي قرار خواهد گرفت و متن پي.دي.افي آن نيز از طريق همين شبكه هميشه در دسترس فارسي زبانان خواهد ماند.

اداء سهم

اگر ده «كنفرانس ملي كار» را، كه در دوران پيش از انقلاب اسلامي در ايران برگزار شده، به حساب آوريم – و چرا نبايد به حساب بياوريم؟ – در آن صورت، همايش يك روزه‌اي كه قرار است روز دوشنبه 25 بهمن ماه 1389 در تهران برگزار شود، شانزدهمين همايش ملي كار در ايران محسوب خواهد شد. هرچند پرونده‌ي همايش‌هاي ملي كار پس از پيروزي انقلاب مدت 20 سال در محاق رفت، اما غيبت صغراي آن چندان طول نكشيد و جالب‌تر اينكه پس از 5 سال وقفه، ششمين همايش ملي كار پس از انقلاب با چنان سرعتي احياء شد كه فرصت تدارك پر و پيمان را از شركاي دولت گرفت. به همين خاطر، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران ناگزير شد كه براي اداي سهم خود متني را دوباره به دست چاپ بسپارد كه پيش از آن در نخستين كنفرانس بين‌المللي «ماندگاري، ظرفيت‌سازي و توانمند‌سازي شركت‌ها و سازمان‌هاي پروژه محور با رويكرد صنعت احداث» كه روزهاي شبنه و يكشنبه 24 و 25 مهر ماه 1389 در تهران برگزار شده بود، عرضه كرده بود. در آن كنفرانس فشرده‌ي مطالب اين نوشته را ارايه دادم و متن خلاصه‌ شده‌ي آن نيز در بيست و چهارمين شماره‌ي نشريه «پيام كارفرمايان» منتشر شد.

در اين نوشته، شكل‌گيري مفهوم «كار شايسته» در سازمان بين‌المللي كار و در ايران بررسي شده و دستاوردهاي برگزاري پنج همايش ملي كار در دوران پس از پيروزي انقلاب مورد تجليل قرار گرفته است. بخش پاياني اين نوشته نيز به صورت مختصر روند استاندارد تدوين و اجراي برنامه‌ها‌ي كشوري كار شايست را، آنطور كه مورد نظر سازمان بين‌المللي كارفرمايان است، تشريح كرده است.

از آنجا كه موضوع اصلي شانزدهمين همايش ملي كار، «كارشايسته» و هدف اصلي آن نيز تصويب «برنامه‌ي ملي كار‌شايسته» است، چاپ دوباره‌ي اين نوشته و توزيع آن در ميان ميهمانان گرانقدر اين همايش ضروري به نظر رسيد. اميد كه مقبول طبع علاقمندان و صاحب‌نظران قرار گيرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا