برگردان بخش اول از فصل سوم كتاب «رويكرد استراتژيك به مديريت تشكل‌هاي كارفرمايي» – كه به روش تدوين بيانيه‌ي مأموريت از سوي تشكل‌هاي كارفرمايي پرداخته – در اينجا منتشر شد. در ادامه، برگردان قسمت آخر اين فصل از كتاب نيز به تشكل‌هاي كارفرمايي ايران تقديم مي‌شود. از رابطان خبري كه خلاصه‌ي اين مطلب به ايميل آنان ارسال مي‌شود انتظار مي‌رود متن اين سند مهم را در اختيار مسؤلان محترم تشكل‌هاي متبوع خود قرار داده و آنان را از انتشار اين سند مطلع سازند.

خاطر نشان مي‌شود كتاب «رويكرد استراتژيك به مديريت تشكل‌هاي كارفرمايي» يكي از كتاب‌هاي يك بسته‌ي آموزشي است كه تحت عنوان «كارآمدسازي تشكل‌هاي كارفرمايي» از سوي دفتر فعاليت‌هاي كارفرمايي (دفكا) سازمان بين‌المللي كار (س.ب.ك) منتشر شده و حق انحصاري برگردان فارسي آن‌ها طي قراردادي به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران (كعاصكا) تفويض شده است. اين كتاب‌ها به مرور به فارسي ترجمه شده و سرانجام متن كاغذي آن‌ها نيز در آينده منتشر خواهد شد.براي آشنايي با اين كتاب‌ها به بخش كارآمدسازي تشكل‌هاي كارفرمايي در شبكه اطلاع رساني كارفرمايان ايران (شاكا) مراجعه كنيد. اگر در مورد اين كتاب‌ها يا روش تدوين برنامه‌ي استراتژيك تشكل متبوع خود پرسشي داشتيد به اينجا ايميل بزنيد. اما ادامه ترجمه:

كسب تعهد به بيانيه‌ي مأموريت

به خاطر داشته باشيد يانيه‌ي مأموريت شما سنگ‌ پايه‌اي است كه استراتژي و كارنقشه‌هاي تشكل شما روي آن ساخته خواهد شد. اين بيانيه‌ همچنين شيوه‌اي است كه شما هدف تشكل خودتان را براي اعضاء، به اعضاء‌ بالقوه و به شركاي كسب و كار توصيف خواهيد كرد. حتماً دوستت داريد نظرات كارفرمايان و نمايندگان نمونه‌‌وار اعضاء را در مورد پيش ‌نويس آن به دست آوريد و نياز خواهيد داشت تا در هيأت مديره در مورد اين نظرات بحث كنيد و به توافق برسيد.

بهترين روش براي انجام اين كار اين است كه يك پيش‌نويس مشورتي از بيانيه‌ي مأموريت تهيه كنيد و در اختيار تعدادي از كاركنان نمونه‌وار (تمام كاركنان در تشكل‌هاي كوچك) و اعضاء بگذاريد. پيش‌نوس اصلاح شده را مي‌توانيد براي بررسي و اخذ تصميم به هيأت مديره ارايه كنيد.

وقت صرف شده براي كسب تعهد نسبت به بيانيه‌ي مأموريت وقتي است كه به خوبي صرف شده است. بيانيه‌ي مأموريت شما همچنين نخستين خروجي عملي بنيادي در روند برنامه‌ ريزي استراتژيك محسوب مي‌شود.

در اين مرحله، اگر بيانيه‌ي مأموريت شما جديد است يا مورد بازنگري اساسي قرار گرفته است،‌ ممكن است بهتر است آن را براي انتشار در اختيار تمام كارفرمايان، تمام اعضاء و ذينفعان كليدي بگذاريد. بيانيه‌ي مأموريت شما بايد حتماً در تمام بيانيه‌هاي مطبوعاتي، مكاتبات عمده و وب سايت شما به نمايش گذاشته شود.

بهترين سرمشق‌ها

چند نمونه از بيانيه‌هاي مأموريت تشكل‌هاي كارفرمايي

  • كنفدراسيون كارفرمايي كسب و كار ايرلند:

«كندراسيون كارفرمايي كسب و كار ايرلند از طريق تلاش براي خلق و حفظ فضاي رقابتي كسب و كار كه بنگاه‌ها و رشد را تشويق كند، قاطعانه از منافع كسب و كار و كارفرمايان حمايت خواهد كرد. اين كنفدراسيون به مثابه صداي مستقل كسب و كار، با تأمين رهبري و خدمات عالي از طريق تيم كاركنان پروفشنال و متعهد خود در خدمت تأمين نيازهاي اعضاء‌خود خواهد بود.

  • بيانيه‌ي مأموريت فدراسيون كارفرمايان جامائيكا:

هدايت توسعه‌ي فضاي كسب و كار، از طريق نمايندگي كارآمد و ارايه‌ي خدماتي كه توانايي اعضا را براي بهينه‌سازي رقابت‌پذيري و هماهنگي محل كار تقويت كند.

  • بيانيه‌ي مأموريت فدراسيون كارفرمايان سيلان:

چشم‌انداز: ارتقاء هماهنگي اجتماعي از طريق اشغال مولد.
مأموريت: تشويق كارگران و تشكل‌هاي آنان و دولت براي همكاري با كسب و كار براي تحقق هدف‌هاي زير:

  • حساس‌تر و اثربخش‌تر سازي كاركنان نسبت به كيفيت
  • كسب شرايط و وضعيت بهتر براي اشعغال
  • پيشگيري از بروز درگيري صنعتي، و در صورت بروز، حل آن‌ها به شيوه‌ي منصفانه و فوري
  • ايجاد فرصت‌هاي اشتغال
  • ارايه‌ي خدمات به اعضا براي دستيابي به هدف‌ رشد و ثبات
  • بيانيه‌ي مأموريت فدراسيون كارفرمايان كنيا:

مأموريت فدراسيون كارفرمايان كنيا عبارت است از:‌«ارتقا مستمر آگاهي اجتماعي و حمايت از منافع كارفرمايان كنيا از طريق ترويج سياست‌هاي مديريتي مدرن، سياست دفاع عمومي، فعاليت منصفانه‌ي نيروي كار و روابط مناسب صنعتي براي قادر سازي آنان در جهت ارتقا اقتصاد آزاد، فرهنگ كارآفريني دسته‌جعي، كنترل و نفوذ بر فضاي كسب و كار، خلق آگاهي نسبت به كيفيت و بهره‌وري، بهبود سودآوري و تقويت رشد و اشتغال»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا