کودکان شایسته حمایت ما هستند و در روز جهانی «مقابله با کار کودک» ما توجه را به نقش قاطع حمایت اجتماعی در ممانعت كودكان از کار کودک و دور نگهداشتن‌اشان از آن جلب می کنیم.

برآوردهاي اخیر س.ب.ک که در سپتامبر 2013 منتشر شده، افش می‌سازد که 168میلیون کودک – 1 در 10 – در سرتاسر جهان در كار كودك هستند، و 85 میلیون از آنان در کار پرخطر مشغول هستند.

تغییر ممکن است و در جهت صحیح پیش می رود – کار کودک از سال 2000 به یک سوم کاهش پیدا کرده است؛ خصوصاً بین سال های 2008 تا 2012. اما هنوز پیشرفت خیلی کند است. تسريع در پیشرفت مي‌طلبد كه با ریشه مشکل برخورد كنيم و همزمان، حمایت فوری از کودکان نيازمند را فراهم سازيم. حمایت اجتماعی و ترويج اصول و حقوق کار از عناصر اساسي چنين راهبرد جامعي هستند.

فقر خانواده و شوک‌هاي درآمدی اغلب كاتاليست‌هاي کودک هستند. اكنون وفت شكستن اين حلقه و تضمين اين است كه خانواده‌های فقیر، از درآمد کافی، امنیت درآمدی و مراقبت سلامتي برخوردارند. این اقدام‌های حمایت اجتماعی مي‌توانند به خانوارها کمک کنند تا از شوك‌ها جان به در ببرند و کودکانشان را در مدرسه و دور از كار نگه دانرند.

توصیه‌نامه شماره 202 س.ب.ک در خصوص کف‌هاي حمایت اجتماعی ملی مصوب 2012 در مورد گسترش حمایت اجتماعی رهنمود مي‌دهد تا تضمين شود که همه مردم در طول زندگی خود، حداقل، از مراقبت سلامتی ضروري و امنیت درآمدی اساسي برخوردارند. این کف‌هاي حمایت اجتماعی یک عنصر بنیادی در نظام‌هاي تامین اجتماعی ملی است.

گزارش جهاني حمایت اجتماعی 15- 2014 س.ب.ک اعلام می کند بسياري از کودکان مزيت‌هاي کودک و خانواده و حمايتي را كه مي‌توانست جهان را براي حال و آينده آنان دگرگون سازد دريافت نمي‌كنند.

بگذارید دست در دست هم دهیم تا این کار را شتاب بخشیم و کار کودک را به تاریخ بسپاریم. به علاوه، سندهای حمایت اجتماعی، از جمله مزایای بیکاری، مزایای زایمان، و مراقبت از سلامتی كه از بزرگسالان حمایت می کنند، آسیب پذیری خانواده، از جمله آسيب‌ پذيري نسبت به كار كودك براي جبران كاهش درآمد بزرگسالان را نيز کاهش مي‌دهند.

امروز همسو با توصیه‌نامه شماره 202 س.ب.ك برای ارايه، بهبود و توسعه حمایت اجتماعی به طوری که همه کودکان، از جمله کودکان آسیب پذیر و كساني که دسترسی به آنان سخت است، را در بر بگيرد،‌ دعوت به اقدام مي‌كنيم. ما خواهن نظام‌هاي تامین اجتماعی خوب‌ طراحي شده هستيم كه هم نسبت به نیازهای کودکان حساس باشند و هم به مبارزه با کار کودک کمک کنند.

سرمایه گذاری ناکافی براي كودكان، حقوق آنان، نه كم‌ترين حق آنان براي آزادی از کار كودك را به خطر مي‌اندازد، و براي چشم انداز آیندۀ بهتر کودکان و کشورهايششان يك خفقان است.

آنچه كه بايد انجام بشود یک راز نیست:‌حمایت اجتماعی همراه با آموزش کیفی، رسمی و اجباري جهاني، دست كم تا حداقل سن براي کار، کار شايسته برای بزرگسالان و جوانان در سن کار، قانون اثربخش و گفتگوی اجتماعی قوی، با هم، به كار كودك پاسخ درست مي‌دهند.

امروز ما همه تلاش‌گران در جنبش جهانی: دولت‌ها، سازمان‌هاي کارگران و کارفرمایان، سازمان‌های بین المللی، بنگاه‌ها و جامعه مدنی و سازمان‌های جوانان را به تجدید عهد و وحدت تلاش دعوت مي‌كنيم.

گزینه‌های سياستي صحیج باید انتخاب، و همبستگی بايد تقويت شود.

در راه قلع و قمع کار کودک هیچ محدودیت سرعت پذیرفته نیست. بگذارید دست در دست هم دهیم تا این کار را شتاب بخشیم و کار کودک را به تاریخ بسپاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا