يكي ديگر از موضوع‌هاي يكصدمين اجلاس كنفرانس بين‌المللي كار كه در خرداد ماه 1390 در ژنو برگزار شد، «مديريت كار و بازرسي كار» بود. سازمان بين‌المللي كارفرمايان در گزارشي كه از يكصدمين اجلاس كنفرانس بين‌المللي كار تهيه كرد و در آخرين روز كنفرانس آن را در اختيار كنفدراسيون‌هاي كارفرمايي عضو خود قرار داد، به اين موضوع هم پرداخته بود. برگردان اين بخش از گزارش سازمان بين‌المللي كارفرمايان در ادامه تقديم علاقمنان مي‌شود.

خاطر نشان مي‌كند برگردان بخش‌هاي ديگر اين گزارش پيشتر در شبكه اطلاع رساني كارفرمايان ايران منتشر شده است. به علاوه،‌ سازمان بين‌المللي كارفرمايان يك جزوه‌ي راهنما نيز در همين زمينه در اختيار كنفدراسيون‌هاي كارفرمايي عضو قرار داده كه برگردان فهرست آن در شاكا منتشر شده است.

معلوم نيست كارفرمايان ايراني كه عملاً عزادار مرگ تدريجي بنگاه‌هاي خود هستند حوصله‌ي پرداختن به اين موضوع‌ها را داشته باشند. با اين همه، اگر كسي از ميان هزاران كارفرمايي كه اين خبر از طريق ايميل به دستشان مي‌رسد اظهار علاقه كند، به سادگي برگردان فارسي آن راهنما نيز تقديم علاقمنان خواهد شد. اما برگردان اين بخش از گزارش:

مديريت كار و بازرسي كار

كارفرمايان از اين چشم‌انداز به بحث وارد شدند كه نطام‌هاي مديريت و بازرسي كار مناسب براي اداره‌ي بازار كار خوب،‌ توسعه‌ي پايدار و اجراي اثربخش استانداردهاي كار اساسي هستند.

شرايطي كه در آن مؤسسات عمل مي‌كنند طي چند دهه‌ي گذشته به صورت بنيادي تغيير كرده است. كارفرمايان استدلال مي‌كردند كه راه پش رو بايد اذعان به نقش چشم‌گير سازمان‌هاي كارفرمايان (و كارگران) باشد كه مي‌توانند در جهت توسعه يك فرهنگ پيروي و پيشگيري در محيط كار خلق كنند در حاليكه به عنوان شركاي اجتماعي در شكل بخشي به اولويت‌ها و اقدام‌هاي مديريت كار و بازرسي كار نيز از طريق گفتگوي مناسب مشاركت داشته باشند. درك اين مفهوم چالش‌برانگيز بود چرا كه سازمان بين‌المللي كار، دولت‌ها و كارگران به شكل سنتي با پيروي از قانون با زور عقد اخوت بسته‌اند.

قطعنامه و جمع‌بندي‌هاي بحث اذعان كردند كه كشورهاي مختلف در ارتباط با نيازشان به پشتيباني از توسعه‌ي سياسي و فني در وضعيت متفاوتي قرار دارند. دولت‌ها، شركت‌هاي اجتماعي و سازمان بين‌المللي كار نياز دارند از منابع در دسترس براي خودشان از طرق زير بهترين استفاده را ببرند:

  • شناسايي و به اشتراك‌گذاري بهترين الگوها
  • استفاده از فناوري‌هاي نو براي گسترش اثربخشي‌ها و نوآوري‌هايي كه به مديريت كار و بارزسي كار مدد مي‌رساند
  • تقويت نفوذ خودشان براي دستيابي به اقدامات كار كه دستيابي به آن‌ها سخت است زير غيررسمي، نامرئي يا گذرا هستند
  • ساختن بر برنامه‌هاي جاري سازمان بين‌المللي كار تحت بودجه‌ها و منابع‌اشان.

به طور خاص، ابتكارهاي بخش خصوصي در پيروي، براي حمايت از اقدام‌هاي بازرسي عمومي، ثابت شد كه به طور كامل درك نشد. قرار است يك نشست كارشناسي براي درك دامنه، روش‌ها، اقدام‌ها و مشاركت‌ها براي بهبود استانداردهاي كار در بنگاه‌ها برگزار شود.

كارفرمايان دوست مي‌داشتند كه يك حس اولويت را در فهرست خريد طولاني‌ اقدام‌هايي كه براي سازمان بين‌المللي كار شناسايي شده تا اجرا يا تسهيل يا هماهنگ كند، تزريق كنند. با اين وجود ثابت شد كه در اين زمان بحث در اين باره ممكن نيست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا