در فراخوان هيأت مديره‌ي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران، كه از تمام تشكل‌هاي صنفي عضو درخواست شده است «تا اقدام‌هاي لازم براي حضور فعال و پربار نماينده‌ي خويش [در مجمع عمومي عادي اين كانون عالي] را به عمل آورند و از استمرار فعاليت‌هاي اين نهاد بزرگ مدني كه دستاورد كارفرمايان مستقل كشور مي‌باشد، پشتياني كنند». «كارفرمايان مستقل» چه كساني هستند؟ چه عقايدي دارند؟ و خطوط كلي برنامه‌هاي آنان چيست؟

يكي از اقدام‌هاي درخور تأمل برخي از مسؤلان وزارت كار و امور اجتماعي تلاش براي منزوي كردن آن گروه از تشكل‌هاي صنفي بود كه تصور مي‌شد در جريان برگزاري انتخابات نهمين دوره‌ي رياست جمهوري از نامزد رقيب حمايت كردند. كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران، به رغم بعضي از تشكل‌هاي كارفرمايي عضو، اصولي عمل كرد و در جدال‌هاي سياسي رقبا بي‌طرف باقي ماند، و در طول سه سال گذشته نيز كوشيده است تا با دولت جديد، به عنوان يكي از شركاي اجتماعي خود، همچنان اصولي و در چارچوب قانون عمل كند و با وجود حمايت دولت از كارفرمايان انشعابي، به اين روش خود ادامه خواهد داد. چرا؟

بسياري از روزنامه‌هاي كشورهاي پيشرفته‌ي صنعتي تا همين چند دهه‌ي پيش نيز عمدتاً حزبي بوده است. در نتيجه، پيروزي يك حزب، معنايي جز غرق شدن اتحاديه‌هاي هواداران حزب رقيب نداشته است. چند دهه‌ تجربه لازم بود تا «رسانه» به عنوان يك «پروفشن»، مستقل و غيرحزبي شود، به نحوي كه امروز، براي پوشش خبري كنوانسيون‌هاي احزاب رقيب در كشوري مانند ايالات متحده‌ي آمريكا، حدود 15 هزار نفر خبرنگار حاضر مي‌شوند كه نسبت به هر دو حزب مستقل هستند.

در جوامع دموكرايتك هيچ شهروندي نسبت به سرنوشت سياسي جامعه‌اش بي‌تفاوت نمي‌ماند. اما رسانه، اتحاديه‌هاي صنفي، بوروكراسي دولت، پروفشن‌ها، و به طور كلي، ساختارهاي غيرسياسي جامعه بايد نسبت به رقابت احزاب بي‌طرف بمانند. به همين خاطر است كه در كشورهاي با تجربه‌تر، شخصيت‌هاي حقيقي براي دفاع از احزاب مورد علاقه‌ي خود «كميته‌ اقدام سياسي» يا نهادهاي مشابه ايجاد مي‌كنند تا شخصيت‌هاي حقوقي را به ميدان نبرد نكشانند. اينكه احزاب سياسي در رهبري اتحاديه‌هاي صنفي نفوذ كنند يا اتحاديه‌هاي هوادار خود را بسازند، نيز، ميراث يك رويكرد شكست خورده است كه عقب ماندگي سياسي را بازتوليد خواهد كرد.

با توجه به اين تجربه‌هاست كه كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران نسبت به جريانات سياسي بي‌طرف خواهد ماند، اما براي طرح و حل مشكلات كارفرمايان با دولت مستفر همكاري خواهد كرد. در چارچوب چنين رويكردي، عمده‌ترين هدف اين كانون عالي، كمك به تشكل‌هاي كارفرمايي عضو است تا توانمندي بنگاه‌هاي اعضاء خود را ارتقاء بخشند و به افزايش ثروت و ايجاد اشتغال پايدار و مولد مدد برسانند.

در چنين چارچوبي است كه در اين شماره‌ي نشريه، چند كارابزار براي ارتقاء توانمندي‌ هاي تشكل‌هاي كارفرمايي عضو معرفي شده است. تشكل‌هاي عضو به سايت‌هاي خبري كارآمد تجهيز خواهند شد. و مشاور امور پارلماني كانون عالي كارفرمايي نيز در خدمت اعضاء خواهد بود.

اگر چنين رويكردي را به نفع آزادي و سربلندي ايران مي‌دانيد، حتماً در مجمع عمومي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران شركت كنيد.■

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا