دكتر محمدرضا شيخ الاسلامي وزير محترم كار و امور اجتماعي جمهوري اسلامي ايران در نود و نهمين كنفرانس بين المللي كار سخناني ايراد كرد كه متن آن در ادامه تقديم شده‌است.

خاطر نشان مي‌شود مهندس محمد عطارديان نماينده‌ي كارفرمايان و آقاي سيد محمد يار احمديان نماينده‌ي كارگران در اين كنفرانس و سركار خانم شهره‌ تصديقي مشاور امور بين المللي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران نيز در كميته‌ي اجراي استاندرادهاي اين كنفرانس سخرناني كردند و متن سخنان آن در همين شبكه در دسترس است.

جناب آقاي رئيس، وزراي محترم، خانمها و آقايان

روياي محو فقر در اجلاس سال 2001 اکوسوک تنها در خلال چند سال پس از انعقاد سند اهداف هزاره سوم در اثر بحرانهاي عامدانه کارتلهای بین المللی و نهادهاي مالي حريص و بي ترحم آنها در شرف تبدیل به آرزويی دست نيافتني است. تحلیل علل بروز بحرانهای مذکور تفاوت بین ارزشهای والای انسانی و ارزش های حاکم بر اقتصاد منفعت طلب را نشان می دهد. نتیجه این تحلیل درک تفاوت بین سرمایه گذاری مولد و قمارهای مشکوک نهادهای مالی وال استریت می باشد.

بايد اعتراف کرد که جهاني شدن، زورقهای به گل نشسته فقيران و محرومان را از گل بيرون نکشيد و آرزوي آنان براي دستيابي به حداقل هاي لازم کار وزندگي شرافتمندانه را تحقق نبخشید.

ريشه بسياري از اختلافات و منازعات در اطراف و اکناف جهان از جمله بر سر منابع آب و اراضي مزروعي، و حتي گسترش پدیده شوم تروريسم و حضور قدرتهاي زورگو در خليج فارس را باید بيش از هر چيز در حرص ورزي لگام گسيخته در تحصيل منافع مادي جستجو نمود.

نمونه بارز این سود جویی بی ترحم جنایات رژيم اشغالگر و نژاد پرست صهيونيستي در فلسطین است که با مصادره زمینها و ویران کردن کارخانه ها و ستاندن فرصتهاي شغلی وتخریب منابع آب و ایجاد مانع در دسترسي به امکانات بهداشتي و پزشکي و ساخت ديوار هفتصد کیلومتری حائل و محاصره کامل نوار غزه، تمامی امکانات بازسازی و رشد با کارشایسته را از مردم مظلوم آن سلب نموده است.

تلاشهاي سازمانهاي بين المللي از جمله سازمان بين المللي کار در فقر زدايي، امحاء کار کودک، توسعه اشتغال، تضمين پايداري بنگاههاي صنعتي و تحقق آرمان عدالت اجتماعي اساسا بدون اعمال مديريتي منصفانه و عادلانه امکان پذیر نیست. بلکه این عدالت است که باید مبنای مديريت جهاني قرار گیرد. در چنین مدیریتی باید همه کشورهای جهان نقشی واقعی و جدی داشته باشند. آنهايي که سایر کشورهای جهان را در تنظيم و تدوين ترتيبات جدید اجتماعی و اقتصادي ناديده مي انگارند و از هر ابزاری برای تحقق اهداف نامشروع خود سود می جویند، نمی توانند مناديان و حافظان واقعی کرامت انسانی باشند.

دولت جمهوري اسلامي ايران برنامه های توسعه اجتماعی و اقتصادی خود را بر تعاليم عدالت آفرين اسلام بنا نهاده است. ما برنامه های توسعه اقتصادی خود را هرگز به بهای رنج و آلام اقشار آسیب پذیر اجرا نمی کنیم. بلکه همواره مرز مشخصي بين صيانت از ارزشهاي والاي انساني، شرافت کار، توسعه حمايتهاي اجتماعي، حفظ کيان خانواده، انسجام اجتماعي و کاستن از فاصله شديد طبقاتي با اقتصاد مبتنی بر ارزشهای مادی صرف قائلیم.

در بخش مالی، بانکها بخش قابل توجهی از منابع خود را براي سرمايه گذاريهاي مولد و توسعه شرکتهاي کوچک و متوسط و کمک به پايداري بنگاههاي اقتصادي اختصاص داده اند.

دولت همچنين با پیگیری تهيه و تدوين سند جامع اشتغال و نظام جامع تامین اجتماعی درصدد توسعه فرصتهای شغلی و حمايتهاي اجتماعي برای تمامي اقشار جامعه به ویژه گروههای آسيب پذير می باشد.

تدوین نظام ملی صلاحیتهای حرفه ای و تاسیس سازمان ملی مهارت برای ارتقاء آموزشهای فني و حرفه اي و توانمند سازی و مشارکت هرچه بیشتر عموم مردم به ویژه زنان، جوانان و دانش آموختگان مراکز آموزش عالی از دیگر اقدامات مربوط به توسعه عدالت اجتماعي می باشد.

توزیع سهام و سود شرکتهاي سودآور دولتي تحت عنوان «سهام عدالت» به کارگران و معلمان و زنان سرپرست خانوار و ساير اقشار آسيب پذير بخش ديگری از اقدامات دولت در تسري پوشش حمايتهاي اجتماعي و فقرزدایی است.

همچنین بیمه کارگران ساختمانی و ممنوعیت استفاده از روشهای مغایر با اصول کار شایسته و در راس همه آنها اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در دستور کار جدی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد. طرحی که به موجب آن ضمن اصلاح ساختار اقتصادی، هدایت و تخصیص هدفمند یارانه ها به اقشار کم درآمد را درنظر دارد.

دولت مصمم است با اجرای سریع این اقدامات، عدالت اجتماعی، زندگی شرافتمندانه و کار شایسته را برای آحاد اقشار آسیب پذیر تحقق بخشد.

از توجه شما متشکرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا