وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه 26 و 27 سپتامبر 2011 (4 و 5 مهر 1390) نشست خود را در پاريس برگزار كردند تا زمينه را براي نشست سران گروه 20 در كن آماده كنند. جمع‌بندي مطالب مطرح شده در اين نشست در بيانيه‌اي 10 صفحه‌اي عصر روز 27 سپتامبر 2011 منشر شد و يك نسخه از آن را جناب آقاي آنتونيو پنالوزا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمايان در اختيار كنفدراسيون‌هاي عضو، از جمله در اختيار كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران قرار داد. برگردان فارسي قسمت اول همين سند در ادامه تقديم شده و برگردان بخش‌هاي ديگر آن نيز طي روزهاي آينده تقديم علاقمنان خواهد شد.

خاطر نشان مي‌كند سازمان بين‌المللي كارفرمايان و كميته‌ي مشورتي صنعت و كسب‌و‌كار سازمان همكاري اقتصادي و توسعه، پيش از برگزاري اين نشست، طي سندي نظرات و توصيه‌‌هاي كسب‌و كار جهاني را به وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 ارايه داند. مقايسه‌ي اين دو سند نشان مي‌دهد كه وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 تقريباً تمام نكات مطرح شده از سوي سازمان بين‌المللي كارفرمايان را مورد توجه قرار داده‌اند.

تشكل‌هاي كارفرمايي با تأمل در مفاد اين گونه اسناد مي‌توانند نكات بسياري را براي درك شرايط موجود و صورتبندي خواسته و ترويج نظرات خود در سطح افكار عمومي و گفتگو با شركاي اجتماعي فرابگيرند. از همين رو از رابطان خبري تمام تشكل‌هاي كارفرمايي انتظار مي‌رود مسؤلان تشكل‌هاي متبوع خود را از انتشار چنين اسنادي مطلع سازند. و اما ترجمه‌ي بخش اول اين سند:‌

(1) جهان با دوران سختي رو به رو است، با خطر يك بحران جديد، و پيامدهاي جدي براي بازارهاي كار. ما عميقاً اعتقاد داريم كه اشتغال بايد در صدر اولويت‌هاي ما قرار بگيرد. ما متعهد هستيم كه تلاش‌هاي خود براي ترويج ايجاد شغل‌هاي شايسته و حمايت از كارگران و خانواده‌هاي تحت تأثير بيكاري و كارهاي بي‌ثبات آنان را از سربگيريم. در حاليكه بازار كار بعضي كشور‌ها تا حدي خوب جواب داده‌ است، در بسياري از كشورهاي گروه 20 سرعت رشد در جريان برون شد از بحران مالي به اندازه‌ي كافي نبوده است تا سطوح بالاي بيكاري و كم اشتغالي انباشت شده در جريان ركود را به نحو چشم‌ گير كاهش دهد. با كمال تأسف،‌ داده‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه در بسياري از اقتصادهاي پيشرفته‌ي گروه 20 رشد از نفس افتاده و در اقتصادهاي نوظهور نيز سرعت رشد كاهش يافته است.

(2) رهبران ما در نشست خود در پيتزبورگ در سپتامبر 2009، روي چارچوبي براي ترويج رشد قوي، پايدار و متوازن كه شغل‌هاي با كيفيت را در قلب بهبودي قرار مي‌داد توافق كرند. اينجا در پاريس، ما توصيه‌هاي خود در واشينگتن (آوريل2010) و بيانيه‌ي نشست سران تورنتو (ژوئن 2020) و نشست سران سئول (نوامبر 2010) را به طور كامل مورد تأكيد قرار مي‌دهيم. با اذعان به اينكه كار شايسته بايد در قلب رشد قوي، پايدار و متوازن باشد، بر تعهد خود به تجديد توجه به سياست‌هايي كه ايجاد اشتغال و شغل‌هاي با كيفيت را بهبود بخشد ، در همان حال، نظام‌هاي حمايت اجتماعي را تقويت كند و به اصول و حقوق بنيادين در كار احترام بگذارد، و انسجام بيشتري در سياست اقتصادي و ايجتماعي ايجاد كند، تأكيد مي‌كنيم.

(3) ما همچنين بر نقش اساسي گفتگوي اجتماعي براي كمك به برخورد با اين چالش‌‌ها از طريق مشاوره با شركاي اجتماعي كه آنان را درست پيش از نشست خود ملاقات كرديم تأكيد مي‌كنيم. ما خود را در احساس فوريتي كه آنان در ارتباط با وضعيت اقتصاد جهاني و تبعات اجتماعي آن، به ويژه در ارتباط با اشتغال جوانان بيان كردند شريك مي‌دانيم. از همين رو، ما از نمايندگان سازمان‌هاي كارگري و كارفرمايي دعوت مي‌كنيم تا به اين نكات مهم كمك كنند، پيشنهاد بدهند، و هنگام مناسب، تلاش‌هاي خودشان را هماهنگ سازند. ما خاطر نشان مي‌كنيم كه سازمان‌هاي كارگران و كارفرمايان در «كار 20» و در« كسب‌وكار 20»كه در كنار نشست سران گروه 20 در كن تشكيل خواهد شد شركت كنند.

براي دستيابي به اين هدف‌ها، ما از رهبران خود مي‌خوانيم به توصيه‌هاي سياسي زير توجه كنند.

I. بهبود سياست فعال اشتغال، به ويژه براي جوانان و ديگر گروه‌هاي آسيب‌ذپير

(4) اشتغال اولويت اصلي است. تمام كشورهاي ما بايد بايد با مسأله اشتغال دست و پنجه نرم كنند گرچه وضعيت‌هاي اقتصادي، اجتماعي و جمعيتي ما بسيار متفاوت است. بازارهاي كار در معرض تعديل‌هاي اقتصادي بازهم بيشتر است كه منجر به نرخ‌هاي بالاي تخريب و ايجاد اشتغال مي‌شود.

(5) به طور خاص، جوانان و ديگر گروه‌هاي آسيب‌ذپير بيشتر تحت تأثير بي‌كاري و رشد كند شغل قرار مي‌گيرند. در بعضي از كشورها اشتغال غيررسمي و بي‌كاري يك رشد بلند‌مدت داشته‌اند. انتقال آرام از آموزش، و تعليم و تربيت به شغل‌هاي شايسته يك دغدغه‌ي مشترك است. همانطور كه «راهبرد تربيت» كه در نشست سران تورنتو (ژوئن 2010) تقديم رهبران شد بيان شده است، پل زدن بين دنيان آموختن و دنياي كار يك اولويت باقي مي‌ماند. ما همچنين نشست كارشناسان عالي‌رتبه اشتغال را كه 7 آوريل 2011 در پاريس برگزار شد، با دقت مورد توجه قرار مي‌دهيم، و از دولت آرژانتين به خاطر سازماندهي به يك سمينار در خصوص كار، اشتغال و سياست‌هاي اقتصاد كلان در 12 ژوئيه‌ي 2011 در بوئنس آيرس تشكر مي‌كنيم.

(6) ما بر ترويج سياست‌ها و نهادهايي كه ميزان شغل از رشد اقتصادي را ارتقاء مي‌بخشند و در ايجاد شغل‌هاي با كيفيت براي نياز مردم كمك مي‌كنند متعهد هستيم. در اين ارتباط تعامل‌ها بين رشد اقتصادي و اشتغال و حمايت اجتماعي لازم است بيشتر مورد توجه قرار بگيرد.

(7) دستيابي به هدف‌ اشتغال مولد و كار شايسته براي همه در شرايط رشد قوي، پايدار و متوازن اقتصاي مستلزم تركيبي از سياست‌هاي كلان و خرد است. اصلاحات ساختاري لازم است با سياست‌هاي فعال بازار كار و نهادهاي اثربخش كار كه انگيزه‌هاي افزايش شغل‌هاي رسمي و با كيفيت را فراهم آورند تركيب شوند. در اين ارتباط دولت‌هااز طريق تضمين اينكه تركيب انگيزه، حمايت، و توسعه‌ي مهارت‌ها در جاي خود قرار دارند، به ويژه در حمايت از گرو‌هاي آسيب‌پذير و بي‌كاري درازمدت نقش مهمي دارند كه بايد ايفاء كنند. ايجاد مشاركت قوي‌تر و افتخاري بين دولت‌ها، كارفرمايان، كارگران، ارايه‌ي دهندگان خدمات آموزشي و افراد براي كمك به اقصتاد‌ها در پاسخگويي اثربخش و انطباق با نيازهاي مهارتي نوظهور اهميت خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا