وزيران كار و اشتغال كشورهاي گروه 20 روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه 26 و 27 سپتامبر 2011 (4 و 5 مهر 1390) نشست خود را در پاريس برگزار كردند تا زمينه را براي نشست سران گروه 20 در كن آماده كنند. جمع‌بندي مطالب مطرح شده در اين نشست در بيانيه‌اي 10 صفحه‌اي عصر روز 27 سپتامبر 2011 منشر شد و يك نسخه از آن را جناب آقاي آنتونيو پنالوزا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمايان در اختيار كنفدراسيون‌هاي عضو، از جمله در اختيار كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران قرار داد. برگردان فارسي قسمت اول همين سند پيشتر در شبكه اطلاع رساني كارفرمايان ايران [شاكا] منتشر شد. براي خواندن آن اينجا را كليك كنيد. در ادامه برگردان بخش دوم اين سند تقديم علاقمندان مي‌شود. با اين اميد كه مورد توجه تشكل‌هاي كارفرمايي و مسؤلان سازمان‌هاي دولتي قرار بگيرد.

(8) تحكيم اشتغال به عنوان اولويت سياست اقتصادي

 • ما از رهبران خود مي‌خواهيم كه روي اشتغال به مثابه موضوع كليدي سياست اقتصادي و چارچوبي براي رشد قوي، پايدار و متوازن بازتأكيد كنند؛ و براي آن تأثير يك گفتگو و همكاري جامع در ميان وزيران مربوطه‌ي گوناگون را تسهيل كنند.

(9) آماده سازي جوانان براي يافتن شغل‌هاي شايسته

 • ما موافقيم كه نظام‌هاي تربيت مبتني بر يادگيري دوگانه يا شاگردي، متناوب در كلاس و در بنگاه، به طور خاص كارآمد هستند. ما متعهد مي‌شويم كه استاد شاگرديف تربيت شغلي و نظام‌هاي آموزشي كار- بنياد را ترويج كنيم و براي اين منظور ايجاد مشاركت‌هاي بخش خصوصي و عمومي را تشويق مي‌نيم.
 • ما با تداوم تبادل تجربه و شناخت و راه‌اندازي ابتكارهاي تكميلي، از جمله همكاري‌ جنوب – جنوب و سه‌جانبه موافقيم. به صور خاص، ما متعهد هستيم همكاري‌ خود را روي تجربه‌ها و راهبردهاي موفق سازوكارهاي همكاري نهادي مرتبط با تعليم و تربيت شغل‌ها ادامه دهيم.
 • براي آن هدف،‌ توصيه مي‌‌كنيم يك گروه ضربت بين دولتي در مورد اشتغال، مركب از نمايندگان گروه 20، و در صورت نياز با كمك سازمان‌هاي بين‌المللي مربوطه و شركاي اجتماعي مشورتي تشكيل شود. اين گروه ضربت ورودي‌ به «گروه 20 كار» را فراهم خواهد آورد و نشست وزيران اشتغال تحت رياست مكزيك در 2012 برگزار مي‌شود. هدف‌ها و اختيارات اين نشست در پيوست تعيين مي‌شود.

(10) سياست‌هاي بازار كار براي جامعه‌پذيري بهتر و دسترسي به شغل‌ها

 • ما ضمن در خاطر داشتن درس‌هاي اين بحران، هماهنگي بيشتر سياست‌هاي بازارهاي كار خود با ساير سياست‌ها را براي حمايت از رشد قوي، پايدار و متوازن در جهت منافع شهروندان خود توصيه مي‌كنيم. به طور خاص، توصيه مي‌كنيم كه مزاياي بيكاري در جاهايي كه وجود دارند و ساير ترتيبات حمايت اجتماعي هميشه با اقدام‌هايي براي تسهيل بازگشت سريع به كار همراه باشد. ما با مبادله‌ي بيشتر اطلاعات در مورد سازوكارها و آئين‌هاي قابل دسترس براي تسهيل انطباق گسترده تر بين تقاضا و عرضه‌ي شغل موافقيم. ما همچنين با تبادل تجربه‌ي رويكردهاي نوآورانه در ميان كشورهاي خود، به ويژه در ارتباط با ترويج تحرك نيروي كار موافقيم.
 • ما نسبت به تقويت سياست‌هايي كه از بنگاه‌هاي كوچك و متوسط حمايت كنند، به ويژه براي رسمي‌ سازي نيروي كار اين بنگاه‌ها و بهبود شرايط كار آن‌ها متعهد هستيم. ما همچنين بر اهميت توسعه‌ي كارآفريني، از جمله كارآفريني زنان تأكيد مي‌كنيم.

(11) سياست‌هاي اشتغل تدوين شده با كمك سازمان‌هاي بين‌المللي مربوطه

 • ما از سازمان بين‌المللي كار (س.ب.ك) و در صورت ضرورت از سازمان همكاري اقتصادي و توسعه (س.ه.ا.ت) و با مشاركت ساير سازمان‌هاي مربوط مانند صندو بين المللي پول (ص.ب.پ) مي‌خواهيم:
  • تا چشم‌انداز ميان مدت سطوح اشتغال جهاني را تحليل كرده و تبعات آن را براي واكنش‌هاي سياسي ارزيابي كنند.
  • به درك گسترده تر از تعامل بين ايجاد اشتغال، رشد اقتصادي و حمايت اجتماعي مدد برسانند.
  • به درخواست كشورها در مورد بهبود شناسايي گروه‌هاي آسيب‌پذيرتر، مشكلاتي كه با آن‌ها دست و پنجه نرم مي‌كنند و روش‌هاي مورد استفاده براي كمك به آنان براي ادغام هرچه سريعتر آنان با شغل كمك كنند.
  • يك پلتفورم اشتراك‌گذاري شناخت براي ترويج مهارت‌هاي توسعه‌اي هماهنگ با «راهبرد تربيتي گروه 20» ايجاد نمايند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا