در «سخن سردبر» سي امين شماره‌ي «سيم و كابل»، نشريه‌ي داخلي انجمن صنفي توليد‌كنندگان سيم و كابل عمده‌ترين مشكلات توليد‌كنندگان سيم و كابل در كشور، كه مشكلات تمام صنعت‌گران امروز ايارن نيز هست، مورد بررسي قرار گرفته و خاطر نشان شده : انصاف نيست كه پس از سال‌هاي متمادي چالش و تلاش، به علت مشكلات اقتصادي، ناگزير از تعطيلي واحدهاي صنعتي خود باشند.. بخش‌هايي از اين سرمقاله:

سازمان ملل پيش‌بيني كرده است كه در سال 2008 نرخ تورم در ايران به 7/17 درصد برسد. به گزارش خبرنگار اقتصاد بين‌الملل ايسنا، سازمان ملل متحد در تازه‌ترين گزاش خود با نام «چشم‌انداز و شرايط اقتصاد جهاني 2006»، تمام كشورها و مناطق جهان را مورد ارزيابي قرار داده و برآورد كرده كه نرخ تورم در ايران كه در سال 2005 در حدود 5/13 درصد بوده است در سال 2008 به 7/17 درصد برسد. اين ارقام حاكي از آن است كه نرخ تورم در ايران، در سال جاري، در صدر كشورهاي خاور ميانه قرار خواهد داشت.

در همين حال، در تقسيم‌بندي بزرگ‌ترين اقتصاد‌هاي در حال توسعه نيز، كشورمان با نرخ تورم 7/17 درصدي در مكان اول قرار دارد و پس از ونزوئلا با نرخ تورم 15 درصد قرار گرفته است.

بانك مركزي ايرن در اول ارديبهشت ماه 1387، ميزان تورم در دوازده ماه منتهي به فروردين ماه 1387 نسبت به دوازده ماه منتهي به فروردين1385، معادل 1/19 درصد اعلام كرد

با اين داده‌ها مي‌توان دريافت كه اقتصاد ايران تا چه حد از بي‌ثباتي كلان اقتصادي يعني تورم شديد در رنج است. نرخ تورم در ايران اكنون سال‌هاست كه عددي دو رقمي باقي مانده است.

از نظر توسعه‌ي شاخص‌هاي انساني، ايران در ميان 210 كشور در مرتبه 101 جهان قرار دارد.هرچند ميزان اميد به زندگي و نرخ بي‌سوادي كاهش چشمگير يافته است، ولي با توجه به ميزان درآمد سرانه، ايران هنوز از نظر شاخص توسعه‌ي انساني در حد متوسط رو به پائين است.

در چشم‌انداز 20 ساله‌ي كشور در برنامه‌ي چهام توسعه‌ي اقتصادي كه آغاز آن سال 1384 بوده است، چند محور براي رشد و توسعه‌ي 8 درصدي كشور با تأكيد بر عدالت اقتصادي ترسيم شده است:

1. افزايش بهروري نيروي كار، سرمايه و بهروري كامل عوامل توليد

2. افزايش نسبت سرمايه‌گذاري به توليد ناخالص ملي از 7/28 درصد به 7/34 درصد.

3. افزايش نسبت صادرات غيرنفتي به توليد ناخالص داخلي از 3/6 درصد به 10 درصد.

4. افزايش نسبت سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي به توليد ناخالص داخلي از 6/0 به 3 درصد.

5. كاهش نرخ تورم از 17 درصد به 6/8 درصد.

6. كاهش نرخ بيكاري از 9/10 درصد به 4/8 درصد در سال 1388

در ادامه‌ي اين سرمقاله وضعيت بحراني صنعت سيم و كبل بررسي شده و آمده است:

حال كه صاحبان اين صنعت ريسك سرمايه‌گذاري را با تمام شرايط احتمالي آن پذيرفته‌اند، انصاف نيست كه پس از سال‌هاي متمادي چالش و تلاش، به علت مشكلات اقتصادي، ناگزير از تعطيلي واجدهاي صنعتي خود شوند.

به راستي چه بايد كرد و براي برون‌رفت از اين بحران اساسي، چه تمهيداتي بايد انديشيد؟

- وب سايت توليد‌كنندگان انجمن سيم و كابل ايران: www.iwcma.com
- ايميل:inf@iwcma.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا