هشتاد و پنجمين شماره‌ي «صنعت هوشمند»، نشريه انجمن صنعتي شركت‌هاي اتوماسيون صنعتي، ويژه‌ي خرداد ماه 1387، منتشر شد.

«صندوق بانك مركزي سه قفله شد» عنوان سرمقاله‌ي اين شماره‌ي «صنعت هوشمندد» است كه وحيد تيموري آن را نوشته‌ است. وي در مقدمه‌ي نوشته‌ي خود به توصف شرايط بحراني اقتصاد كشور مي‌پردازد كه مديران بنگاه‌هاي صنعتي را مجبور مي‌كند تا براي نجات از ورطه‌ي ورشكستگي و براي تأمين نقديدگي مورد نياز به بانك‌ها مراجعه كنند اما صندوق بانك‌ها سه قفه شده است. بخش‌هايي از ادامه‌ي اين سرمقاله كه نكات بسيار مهمي را مطرح كرده است:

وقتي علت را جويا مي‌شود از كوشه و كنار مي‌شنود كه متأسفانه بخش اعظم وام‌هاي كم بهره‌اي كه از سوي دولت به منظور حمايت از بنگاه‌هاي زود بازده و صنايع كوچك و توسعه و تقويت آن‌ها به بدنه‌ي اقتصادي كشور تزريق كرده سر از بخش‌هاي دلالي و غيرمولد در آورده و وارد بازار مسكن، زمين، طلا و سكه شده است و در نتيجه، موجب نابساماني اقاصادي و ايجاد تورم در كشور گرديده است.

الته علت ديگري نيز براي اين موضوع وجود دارد كه به كاهش نرخ بهره‌ي بانكي و در نتيجه عدم تمايل مردم به سپرده‌گذاري در بانك‌ها و برعكس، تمايل شديد عمومي به اخذ وام برمي‌‌گردد و جالب اين جاست كه بخش اعظم وام‌هاي كم بهره نيز در اختيار شركت‌هاي دولتي قرار گرفته است.

به هر حال مدير مورد بحث ما كه سال‌ها براي سرپا نگه‌داشتن مجموعه‌ي توليدي يا خدماتي خود خون‌دل خورده است، نااميد از در بانك برمي‌گردد. البته يك راه براي او باقي مانده كه عبارت است از مراجعه به بازار مالي عيررسمي كشور و پرداخت سودي چندين برابر سود رسمي.

اما بايد به سؤلاتي كه احتمالاً يا قطعاً در ذهن اين مدير ايجاد مي‌شود پاسخ داد:

  • قفل بانك مركزي تا كي قرار است بسته بماند؟
  • علت اين همه بي‌ثباتي جيست؟
  • تا كي به نام من و به كام ديگران؟
  • كجاست حمايت‌هايي كه به بخش خصوصي وعده داده شده بود؟
  • چرا من بايد تاوان بدعهدي عده‌اي سودجو را بدهم كه با استفاده از رابوط و رانت،‌ وام‌هاي كلان از بانك گرفته‌‌اند و همين حالا هم در حال انجام فعاليت‌هاي مضر اقتصادي هستند؟
  • چرا بايد بدعهدي اين عده باعث خدشه‌دار شدن اعبتار چندين ساله‌ي من شود و ديد دولت نسبت به من نيز منفي شود؟
  • با اين شرايط چطور ممكن است برنامه‌هاي توسعه‌ي كشور محقق شود؟
  • چرا من بايد با كمترين حمايت تلاش كنم تا چرخ توليد و اقتصاد كشور از حركت بازنايستد در صورتي كه هيچ كس جلوي افرادي را كه چوب لاي چرخ مي‌گذارند نمي‌گيرد؟

پرسش‌هاي وحيد تيموري، يا در واقع، پرسش‌هاي مديران و كارفرمايان كشور همچنان ادامه مي‌يابد. اما چه كسي قرار است به اين پرسش‌ها پاسخ دهد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا