كميته‌ي بين‌المللي پول و امور مالي (آي.ام. اف.سي) هيأت مديره‌ي صندوق بين‌المللي پول (آي.ام.اف) در بيانيه‌ي مطبوعاتي شماره‌ي 139/09 كه روز 25 آوريل 2009 – شبنه 5 ارديبهشت 1388، منتشر كرد، آخرين تحليل‌هاي اين سازمان بين‌المللي را در مورد بحران جاري جهاني و راهكارهاي برون رفت از اين بحران را در 14 بند ارايه داد.

در بند يك اين اطلاعيه خاطر نشان شده است كه كميته‌ي بين‌المللي پول و امور مالي نوزدهمين نشست خود به رياست دكتر يوسف پطروس غالي وزير امور مالي مصر روز شنبه 25 آوريل در واشينگتن دي.سي نشست خود را برگزار كرد. نشست بعدي اين گروه روز 4 اكتبر 2009 در استانبول تركيه برگزار خواهد شد.

مديريت بحران

در بند 2 اين اطلاعيه آمده است: «ما تصميم خود را براي كار جمعي به منظور اعاده‌ي ثبات مالي و رشد جهاني بار ديگر اعلام مي‌كنيم. ما بر نقش مركزي آي.ام.اف تأكيد كرده و از اقدام‌هاي متنوع انجام شده براي حمايت از كشورها در واكنش نسبت به اين بحران خوشامد مي‌گوييم. ما خود را نسبت به تقويت بيشتر توانمندي‌ صندوق براي كمك به نيازهاي خارجي اعضاء‌ نشست متعهد مي‌سازيم. . . ».

در بند 3 اين اطلاعيه آمده است: «ما نسبت به اقدام‌هاي اضافي مورد نياز براي تضمين بهبود اقتصادي متعهد هستيم» در ادامه‌ي اين بند 4 گروه از اين اقدامات توصيف شده است.

در بند 4 اين بيانيه بر اهميت تأثير اقدام‌هاي اعضاء‌ بر سايرين و ضرورت پرهيز از هر نوع حمايت‌گرايي تأكيد شده است. در بخش ديگري از همين بند، جمع‌بندي سريع مذاكرات دور توسعه‌اي دوهه درخواست شده است.

در بند 5 بيانيه از صندوق بين‌آلمللي پول خواسته شده تا به طور منظم اقدام‌هاي انجام شده و لازم براي بهبود ثبات اقتصاد كلان، و رشد پايدار را ارزيابي كند

در بند 6 اطلاعيه از بيانيه‌ي رهبران گروه 20، از جمله در مورد تقويت نظام ملي استقبال شده است. در بخش پاياني اين بند به آي.ام.اف توصيه شده است تا نقش كليدي در تلاش‌هاي بين‌المللي به سوي نظارت بهتر و شفافيت بيشتر ايفا كند.

تجهيز منابع پولي

دو بند از اطلاعيه‌ي 14 بندي كميته‌ي بين‌المللي پول و امور مالي هيأت مديره‌ي آي.ام.اف به تجهيز منابع پولي اختصاص يافته است. در اين دو بند از طرح «ترتيبات نوين وام‌دهي» كه از سوي صندوق مطرح شده استقبال شده است. در بخشي از بند 8 بيانيه از دو برابر شدن منابع قابل پرداخت صندوق به عنوان دستاورد كليدي نشست نام برده شده است.

شبكه امنيت مالي جهاني و برنامه‌هاي صندوق

در بند 9 و 10 اطلاعيه‌ي از ادقامانت اخير صندوق بين‌المللي پول براي افزايش ميزان وام‌هاي خود استقبال شده است. در بخشي از بند 10 اطلاعيه، كميته‌ي بين‌المللي پول و امور مالي هيأت مديره‌ي اي.ام.اف به طور مشخص از سه گروه از اقدام‌هاي صندق حمايت شده است.

نظارت

در بند 11 اطلاعيه بر نياز به تلاش‌هاي صندوق و اعضاء براي ارتقاء كارآمدي نظارت و پيگيري توصيه‌هاي صندوق تأكيد شده است. در بند 12 نيز از صندوق خواسته شده است تا با بهبود تحليل‌هاي خود ار شرايط مالي و اقتصادي جهان، نقش نظارتي خود را تقويت كند.

اصلاحات در سهميه و رأي

در بند 13 آمده است: «اقدام اوليه از سوي مقامات ملي براي انعقاد قرارداد آوريل 2008 در مورد اصلاحات در سهميه و رأي بسيار حياتي است. انتظار مي‌رود بازنگري آتي در سهم‌ها منجر به افزايش سهميه‌ي اقتصاد‌هاي پويا، به ويژه سهم بازار‌هاي نوظهور و كشورهاي در حال توسعه به طور كلي بشود. كميته همچنين در انتظار كار بيشتر از سوي هيأت مديره در مورد فرمول جديد سهميه‌ است كه مي‌تواند پيش از آنكه مورد استفاده قرار بگيرد بهبود يابد. اين كار بايد پيش از نشست سالانه در اكتبر 2009 آغاز شود».

در آخرين بند اطلاعيه خاطر نشان شده است:‌«اصلاحات گسترده‌تر براي تضمين مشاركت فعال كميته‌ي بين‌المللي پول و امور مالي در روند تصميم‌سازي استراتژيك صندوق بايد به سرعت مورد بررسي قرار بگيرد. كميته از هيأت مديره مي‌خواهد تا در مورد اين موضوع، و نيز در مورد «گزارش گروه افراد سرشناس» و كار انجام شده از سوي ساير گروه‌اه، و ارتقاء ساختار مديريتي آي.ام.اف تا نشست سالانه‌ي آتي در اكتبر سال 2009 گزارش‌هاي خود را ارايه دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا