به مناسبت روز جهاني توريسم (27 سپتامبر- 5 مهر)، ولفاگانگ وينز [1]متخصص ارشد س.ب.ك در توريسم و سوزان ماي‌بوند [2] متخصص ارشد حنسيت س.ب.ك در مورد نقشي كه توريسم مي‌تواند در دستيابي به كاهش فقر و برابري جنسيتي ايفاء كد سخن گفتند.

در طول دهه‌هاي گذشته، توريسم به يك منبع عمده رشد و اشتغال در سراسر جهان و به محرك كليدي كاهش فقر تبديل شده است. انتظار مي‌رود كه در طول دهه‌ي آينده اين گرايش شتاب يابد.

طبق آخرين داده‌هاي س.ب.ك، كه در يك جزوه‌ي كاري با عنوان چشم انداز‌هاي بين‌المللي در خصوص كار و زنان در هتل‌ها،‌ غذاسازي و توريسم، روي اين بخش از صنعت در سراسر جهان براي بيش از 260 ميليون شغل حساب مي‌شود. اين يعني يك از دوازده شغل، كه با هم حدود 9 درصد جي.دي.پي جهان را در برمي‌گيرد..

توريسم همچنين به عنوان مدخل اوليه براي ورود به جهان كار، به خصوص براي زنان، جوانان و كارگران مهاجر و جمعيت روستايي در كشورهاي در حال توسعه و كم‌تر توسيعه يافته محسوب مي‌وشد. در واقع، توريسم 33 درصد صادرات به كشورهاي كمتر توسعه يافته و 65 درصد از جزاير كشورهاي كم‌تر توسعه يافته را تشكيل مي‌دهد.

زنان در توريسم

بين 60 تا 70 درصد از كل كارگران در اين صنعت را زنان تشكيل مي‌دهند. با اين حال، وضعيت آنان دور از وضعيت ايده‌آلي است چون دريافت آنان كمتر از مردان است و تعداد معدودي از آنان در پست‌هاي مديريتي هستند.

زنان همچنين به صورت نامتناسبي در مشاغل كم‌ مهارتي و كم پرداختي‌تر، به خصوص خانه‌داري و عرصه‌هاي ارتباط با متشري فعال‌ هستند. مردان معمولاً به عنوان ساقي، باربر، نگهبان و مراقب استخدام مي‌شوند و براي كار برابر دريافت بيشتري دارند.

كار غيررسمي به خصوص كار زنان در اين بخش كاملاً رواج دارد. به علاوه، بيشتر كمپاني‌هاي توريسم كوچك و بنگاه‌هاي خانوادگي هستند، به همين خاطر خط ممز كار زنان پرداخت شده از نشده اغلب ناروشن است. زنان در فعاليت‌هاي درآمدساز كمك مي‌كنند، اما مزد مناسبي براي كارشان نمي‌گيرند.

با توجه به آهنگ دگرگوني جمعيتي، اقتصادي و فناوري در بسياري از كشورها و مناطق، نيروي كار بخش هتل‌داري، غذاسازي و توريسم كه زنان در تمام سطوح آن حضور دارند بايد يك مطلب عمده در طول دهه‌ آينده در بيشتر بخش‌هاي جهان باشد.

گفتگوي اجتماعي

توريسم با ساير عرصه‌هاي اقتصادي روابط بين بخشي دارد. وقتي توريسم در بعضي از مناظق بالا مي‌گيرد، بسياري از بخش‌هاي ديگر از قبيل خدمات و پذيرايي،‌ ساختمان، كشاورزي، حمل و نقل، تفريحات و صنايع دستي نير شروع به رشد مي‌كنند.

توريسم كه يك صنعت كاربر است، ظرفيت بالقوه‌ براي مساعدت به كاهش فقر از طريق سرمايه‌گذاري محلي و از طريق توسعه زنجيره‌هاي ارزش و رويكرد‌هاي اذعام شده نسبت به توسعه پايدار توريسم دارد.

علاوه بر ايجاد اشتغال مستقيم، بخش هتل‌داري، عذاسازي و توريسم ظرفيت دارد به كاهش فقر از طريق طيف گسترده‌اي از بزرگ كمپاني‌هايي كه در بسياري از كشورها بر اين بخش مسلط هستند مدد برساند.

اما براي آنكه اين ظرفيت به واقعيت بدل شود، لازم است برنامه‌اي براي ترويج كار شايسته در سراسر اين صنعت براي تضمين پايداري آينده‌ي آن، رقابت‌پذير و بهره‌وري آن پيگيري شود.

س.ب.ك بار عناصر تشكيل دهنده سه‌جانبه خود همكاري مي‌كند تا شرايط كار در اين بخش را به نحوي ارتقاء دهد كه بر تصوير و كيفيت خدماتش، و هداداري و رقابت‌پذيري كارگرانش تأثير بگذارد.

بنا بر اين، اهميت دارد كه سازوكارهاي گفتگوي اجتماعي كه رعايت حقوق نيروي كار، بهبود شرايط كار و توانايي‌هاي كمپاني‌ها براي پاسخ دهي بهتر به نيازها و تقاضاهاي بازار كار را بهبود مي‌بخشد، تقويت شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا