مهندس ابوالحسن خليلي مدير مسؤل و سردبير «آفتابگردان» نشريه اتحاديه توليد كنندگان و صادركنندگان روعن‌نباتي ايران در سرمقاله‌ي بيست و پنجمين شماره‌ي اين نشريه ويژه آبان ماه 1387 آثار بحران مالي جهان بر اقتصاد كشور را بررسي كرده است. با هم بخوانيم:‌

حوادث روي داده در ماه‌هاي اخير در جهان اقتصاد به گونه‌اي سريع و غيرقابل‌پيش‌بيني بود كه كمتر كسي ادعاي تحليل همه جانبه بحران را دارد. بحران مالي كه تنها در روز نخست حدود هزار ميليارد دلار به اقتصاد آمريكا خسارت وارد كرد و ابعاد آن هرچند قابل مقايسه با بحران جبوت شرق آسيا در دهه پيش نبود، اما شباهت‌هاي بسياري با آن داشت.

برآوردها نشان مي‌دهد در ده روز نخست بحران حجم دارائي‌هاي ارزش‌زدايي شده تنها در بازارهاي مالي آميركا باغ بر دو هزار ميليارد دلار بوده است.

اينكه اثرات اين بحران تا چه اندازه اقتصاد جهان را تحت تأثير قرار مي‌دهد و اقتصاد ما نيز چه رفتاري را با اين پذيده نوظهور به نمايش مي‌گذارد طبيعتاً برعهده دانشمندان علم اقتصاد و فعالان اقتصادي كشور خواهد بود.

واقعيت اين است كه اين بحران از اتقصادي شروع شد كه حدود 32 درصد جي.دي.پي جهان را توليد مي‌كند و در حدود 40 درصد صادرات جهان به آمريكا صورت مي‌پذيرد. بديهي است با توجه به اينكه اقتصاد امروز همانند ظروف مرتبط به هم پيوستگي دارند اقتصاد‌هاي ساير كشورها كه همگي مرتبط به ظرف بزرگ مي‌باشند، تحت تأثير شديد قرار خواهند گرفت.

«فوكوياما» در مقاله‌اي با نام «كمپاني آمريكا» به ريشه‌يابي و تحليل بحران اخير مي‌پردازد و بر اين باور است كه مشابهت‌هاي تكان دهنده اي بين اين بحران و بحران 1997 شرق آسيا وجود دارد. از جمله‌ي اين مشابهت‌ها مي‌توان اين نكته را برشمرد كه مانند تجربه كشورهاي شرق آسيا، بيشتر خسارت‌ها به اقتصا‌دهايي وارد شد كه بيشترين ميزان فساد مالي و بيشترين ميزان نابرابري درآمدي را دشته‌اند و كمترين خسارت‌ها به كساني وارد آمد كه اهتمام جديدتري به توزيع عادلانه درآمدها و ثروت‌ها نشان دادند و يك مبارزه قاطع و جدي با فساد مالي داشتنه‌اند.

اگر چه اين صرفاً تمام مشكل نمي‌باشد و بحران اخير دامنه‌هاي متفاوتي را در پي دارد كه به مرور زوايان پنهان آن آشكار مي‌شود، اما اگر از موضوع اقتصاد كلان قدري فاصله بگيريم و به مسائل جاري كشور خود در رابطه با بحران اخير بپردازيم ذكر نكات زير ضروري است:

1. افزايش بي‌رويه و پي در پي قيمت مواد اوليه خصوصاً غلات در 11 ماهه اخير به گونه‌اي بود كه كمتر برآوردي حكايت از روند كاهش قيمت داشت اما در سه ماه‌ي اخير روند كاهش قيمت آنچنان شديد بود كه تقريباً با روند افزايش 11 ماهه گذشته برابري مي‌كند.

2. برنامه‌ريزي براي خريد مواد اوليه در سه ماه پاياني سال 86 و سه ماهه اول سال 87 فعالان اقتصادي را وادر كرد تا براي تأمين اقلام مورد نياز بهاي گزافي بپردازند و تعهدات سنگيني قبول كنند.

3. شكست قيمت‌ها در شهريور ماه و روند شتبان نزولي قيمت در حقيقت شوك بزرگي را به توليدكنندگان وارد كرد.

4. كاهش شديد قيمت فروش محصولات توليدي كارخانه‌ها در بازار مصرف كاهش ارزش مواد اوليه خبرداري شده را در نيمه اول سال، عدم پيش‌بيني بازار جهاني حتي در كوتاه مدت از نتايج اوليه بحران اخير در اقتصاد كشور مي‌باشد كه تا كننون به حديت به آن پرداخته نشده است.

5. در اين فضاي پر ابهام، سررسيد تعهدات بانكي شركت‌هاي توليدي در نيمه دوم سال زنگ خطر ديگري است كه اگر از سوي مسؤلان دولي با اهتمام جدي به آن نگاه نشود، به يقين مي‌توا گفت بحران مالي جهان كه از 3 ماه پيش در جهان آغاز شده است از دو ماه ديگر در اقتصاد ايران خودنمايي خواهد كرد.

6. در حقيق چاره انديشي سريع مسؤلان نظام جهت كاهش اثرات بحران مالي جهان مي‌تواند حداقل به حفظ وضعيت توليد و نهايتاً اشتغال در كشور منجر شود كه اگر اين اهتمام در اسرع وقت صورت نپيرد، چالش‌هاي اجتماعي كه پيامد اين بحران اقتصادي خواهد بود هزينه‌هاي سنگيني را به نظام تحميل خواهد كرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا