سرمقاله‌ي دومين شماره‌ي نشريه‌ي داخلي انجمن صنفي كارفرمايي توليد‌كنندگان مواد شيميايي صنعت ساختمان (ويژه اسفند 87) با عنوان «بحران جهاني فراگير است آن را جدي بگيريم» به بررسي اجمالي برخي از جنبه‌هاي بحران جهاني مالي و اقتصادي پرداخته و از جمله‌ نوشته است:‌

اين ركود اقتصادي نه تنها سرمايه‌گذاران و عاملان توسعه اقتصادي را دچار بحران نموده، متأسفانه عامل مهمي در به هم ريختن نظام مالي، غذن امنيت و بيكاري گسترده در سطح جهان نيز بوده و دامنه آن نطام خانواده‌ها را نيز مورد دستخوش خود قرار داده است.

اين عوامل تهديد‌آميز و خصوصاً بيكاري گسترده سبب وحشت دولتمردان در رأس كشورهاي بزرگ و كوچك شده است و آنان همگي در پي چاره‌جويي هستند. حتي طرح‌هاي ارايه شده توسط پاره‌اي از كارشناسان در مراحل تصميم‌گيري در شوراي دولتي به دليل عدم تضمين‌ها و قاطعيت‌هاي لازم مورد قبول قرار نمي‌گيرد.

سختي و دشواري موضوع بيشتر از آنجا ناشي مي‌شود كه هيجكس در مورد عمق و دامنه‌ي اين بحران سخني نمي‌گويد به به زبان ديگر گويا تمام اقتصاددانان جهان هم به بن بستي لاينحل رسيده‌اند. رئيس جمهوري تازه بر تخت نشسته‌ي آمريكا مي‌گويد: «مگر معجزه ما را از اين گرفتاري نجات دهند».

مجمع جهاني اقتصاد هم در اين مورد اظهار نظر خاصي ننموده بلكه اضافه نموده كه اين بحران جهاني است و الزاماً تمام كشورها را در برخواهد گرفت.

لازم به ذكر است با تمام اظهار نظر مسؤلان مبني بر مصون بودن اقتصاد ايران از اين ركود جهاني اعلام ميداريم كه اكنون ماه‌هاست (تاريخ اين مقاله اسفند ماه 87 است) ايران هم تحت تأثير اين ركود قرار گرفته و خصوصاً وابستگي پروژه‌هاي عمراني به بودجه‌هاي نفتي اين شاخص نزولي را بيش از پيش نمودار ساخته است.

بديهي است كه شاخص حدود 140 دلار هر بشكه و تليل آن به حدود 30 دلار و اندي به همين نسبت تأثيرات نامطلوب را در بسياري از زمينه‌ها داشته است.

بررسي آمار و نظرسنجي از 1100 نفر از مديران شركت‌هاي بين‌المللي كه توسط خبرگزاري رويتر انجام گرفته بيانگر آن است كه اين ركود دامنه‌هاي گسترده‌تري داشته و موجبات نگراني‌ها و بي‌اعتمادي جامعه جهاني را به همراه دارد.

خوش بينان اين نظرسنجي كه تنها 34 درصد جمع حاضر را داشته‌اند اعلام كرده‌اند كه احتمالاً طي سه سال آتي جهان با رشد اتصادي بسيار مختصر و تدريجي پيش خواهد رفت.

قبول كنيم كه خارج شدن از اين بخران حركت همه جانبه تمام كشورهاي جهان و همبستگي همه جانبه‌ آنان را به تمامي تعهداتي كه خواهند سپرد طلب مي‌كند و هرگز يك تيم و يا يك كشور به تنهايي قادر به خروج از اين بحران نخواهد بود. مطئناً اعتماد جوامع به يكديگر و حمايت آنان از يكديگر به همراه پستيباني دولمتردان و حمايت آنان از صنايع، نا‌امني و تنش‌ها را كم خواهد كرد.

به پنداريم كه هر واحد توليدي و يا تجاري هر كشور و يا استان هم جزيره كوچكي از اين مجمع‌الجزاير جهاني است كه همبستگي تمام واحدها و ارگان‌هاي خود را نيازمند است. طبعاً مشاركت در تشكل‌ها و جامعه‌ها و انجمن‌ها نيز مي‌توانند در حل بحران‌هاي محلي هم تأثيرگذار باشد.

بحران اقتصادي جهان را جدي بگيريم. . .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا