آموزش يكي از اركان اصلي رشد پايدار اقتصادي و توسعه اجتماعي است. هر دلاري كه در آموزش سرمايه‌گذاري شود به فرصت‌هاي شغلي،‌ بهره‌وري بيشتر، و سرمايه اجتماعي قوي‌تر ترجمه مي‌شود. فرزندان والدين تحصيل‌كرده تغذيه و مراقبت بهتري دارند. بچه‌هايي كه در مدرسه هستند شانس بيشتري دارند تا از تله كودك كار در امان بمانند.

به همين خاطر من خوشحالم در بهره‌گيري از اين فرصت براي اداي احترام به زنان و مرداني كه در سراسر جهان به دانش‌اآموزان آموزش مي‌دهند به ساير سازمان‌ها ملحق شوم. معلمان و مربيان، چه در مهدكودك‌‌ها به بچه‌ها و چه در مراكز حرفه‌اي به بزرگسالان آموزش بدهند، مسؤل ارايه معرفت،‌مهارت و ارزش‌هايي هستند كه جوامع قوي و با ثبات مي‌سازند. آموزش به راستي كه يك پروفشن [1] شريف است.

اما متأسفانه،‌ يك پروفشن تحت فشار هم هست. كشورهاي زيادي با كاستي‌هاي چشم‌گيري معلم مواجه‌اند. در پي بحران اقتصادي، تعداد دانشجويان در هر كلاس افزايش يافته است، تأمين مالي براي حمايت خدمات و اقلام مدارس كم شده است، و بعضي از كشورها مجبور شدند براي پر كردن اين گپ به استخدام معلم‌هاي بدون صلاحيت يا كم صلاحيت متوسل شوند. ساعت آموزش افزايش يافته اما دستمزدهاي معلمان غيررقابتي باقي مي‌ماند. در بسياري از كشور‌ها آزادي انجمن و حق چانه‌ زني دسته جمعي براي معلمان همچنان محدود است.

تمام اين‌ها سبب سقوط منزلت معلمان و فرار بشتر از اين پروفشن شده است.

ما نياز دارم كه براي تقويت يك گفتگوي اجتماعي مناسب با هدف بهبود وضعيت معلمان،‌ و تدوين سياست‌ها و راهبردهايي كه زنان و مردان توانمند را جذب اين پروفشن كند فوراً اقدام كنيم. جامعه آموزش، از جمله دولت‌ها، كارفرمايان، اتحاديه‌هاي كارگري، آموزگاران، وادين و دانشجويان لازم است با يكديگر كار كنند تا استانداردهاي عالي آموزش اوليه و مداوم، دستمزدهاي رقابتي، و كار جذاب و شرايط آموزشي براي معلمان را تضمين كنيم. ما نيازمند هستيم تا برابري جنسيتي را در تمام سطوح آموزشي، نه فقط براي تضمين برابري فرصت و رفتار با معلمان، بلكه همچنين تأمين مربيان نمونه براي دانش‌اموزان در طول دوران مدرسه‌اشان فراهم آوريم. نيز مهم است كه معلمان و مربيان براي حقوق و اصول آزادي انجمن، سازماندهي و مشاركت در تصميم‌سازي‌ها آن طور كه در استانداردهاي بين‌المللي كار و استانداردهاي بين‌المللي در خصوص معلمان تدوين شده، احترام ببينند.

آينده ما به معلمان بستگي دارد. به همين خاطر است كه افتخار مي‌كنم براي آنان موضع بگيرم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا