سازمان بين‌المللي كارفرمايان در ايميلي كه ساعت 11 و 4 دقيقه‌ي بعد از ظهر روز چهارشنبه 29 آوريل 2009 (9 ارديبهشت ماه 1388) به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران ارسال كرد خاطر نشان ساخت كه «دولت ايران به خاطر فشارهاي سنگين از سوي كارفرمايان و كارگران نامزدي خود براي رياست كنفرانس آتي بين‌المللي كار را پس گرفت».

رياست دكتر سيد محمد جهرمي وزير كار و امور اجتماعي دولت جمهوري اسلامي ايران بر نود و هشتمين كنفرانس بين‌المللي كار كه روزهاي 13 تا 29 خرداد ماه 1388 در ژنو برگزار خواهد شد، يك فرصت تاريخي براي ايران محسوب مي‌شد. به ويژه كه به دليل بحران جهان‌گير اقتصادي و مالي قرار است كنفرانس آتي به نشست جهاني سران براي مواجهه با بحران و تدوين استراتژي‌هاي خروج از بحران نيز بدل شود. اما آخرين اخبار حاكي از اين است كه دكتر جهرمي به خاطر فشارهاي سنگين كارفرمايان و كارگران از نامزدي رياست اين كنفرانس مهم انصراف داد.

خاطر نشان مي‌شود كه پيش از اين مهندس محمد عطارديان دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفني كارفرمايي ايران در نامه‌اي سرگشاده به دكتر جهرمي، ضمن يادآوري توصيه‌هاي هفتگانه كميته‌ي آزادي انجمن در مورد ضرورت تجديد نظر در روش برخورد برخي از مسؤلان آن وزارتخانه با كانون عالي كارفرمايي، از وي درخواست كرد تا «به مسؤلان مربوطه خاطر نشان فرمايند كه به منظور حفظ منافع ملي و ارتقاء منزلت كشور و دولت جمهوري اسلامي ايران، در انتخاب هيأت نمايندگي گروه كارفرمايي و اعزام آنان به نود و هشتمين كنفرانس بين‌المللي كار در چارچوب ضوابطي عمل كنند تا بار ديگر كشور و دولت و اين كانون عالي در كنفرانس بين‌المللي مزبور با مشكلات و ‌چالش‌هاي دو سال گذشته مواجه نشوند».

در حاليكه تمام شرايط براي تجديد نظردر رويكردهاي تنش‌آفرين فراهم بود و انتظار مي‌رفت كه تأمين منافع ملي فراتر از چيز‌هاي ديگر قرار بگيرد،‌ اصرار بر مواضع گذشته سبب شد تا فرصت رياست وزير كار و امور اجتماعي بر يكي از مهم‌ترين نشست‌هاي جهاني به سادگي از كف برود و ايران از يك سنگر مهم و اثربخش عقب نشيني كند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا