افعانستان به سازمان جهانی تجارت (س.ج.ت) اطلاع داد که پارلمانش بروتکل الحاقی را تأیید کرده که مانع نهایی فرا راه عضویت در این سازمان را برطرف می‌کند. طبق قواعد س.ج.ت، افغانستان از ۲۹ ژوئیه، ۳۰ روز بعد از تحویل سند پذیرش به س.ج.ت، یکصد و شصت و چهارمین عضو این سازمان خواهد شد.

سفیر افعانستان دکتر ثریا دلیل سند پذیرش پروتکل الحاقی را به مدیرکل سازمان آقای رابرتو آوزدو تحویل داد. پروتکل الحاقی کشور روز ۱۸ ژوئن (شنبه ۲۹ خرداد ۹۵) در پارلمان افغانستان تأیید شد.

افعانستان در سال ۲۰۰۴ تقاضای عضویت در س.ج.ت کرد، و اعضای کارگروه الحاق مذاکرات را در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵ با پایان رساندند. برای دستیابی به تعهدادت افعانستان این پیوند در وب‌جای س.ج.ت را کلیک کنید.

اعضای س.ج.ت به صورت رسمی الحاق افغانستان را در مراسمی ویژه در کنفرانس وزارتی در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۵ در نایروبی تصویب کردند. نایب اول رئیس اجرایی محمد خان رحمانی این پروتکل را همراه با دبیرکل اوزدو امضا کرد.

افعانستان سی و ششمین دولت و نهمین کشور با کم‌ترین توسعه‌یافتگی است که بعد از مذاکرات القاق از زمان تأسیس س.ج.ت در سال ۱۹۹۵ به این سازمان ملحق می‌شود. لیبریا نیز به عنوان یک کشور با کم‌ترین توسعه‌یافتگی، یکصد و شصست و سومین کشور است که روز ۱۴ جولای عضو سازمان خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا