در سومين نشست كارگره دستيابي افغانستان كه روز 7 دسامبر 2012 (جمعه 17 آذر 1391) برگزار شد، اعضاي (س ِ.ج ِ.ت ِ) اشتياق خود را نسبت به اينكه اين دستيابي به اولويت سال 2013 تبديل شود اعلام كردند.

اين كارگروه آخرين وضعيت بازي در مذاكرات دستيابي افعانستان، شامل مذاكرات دسترسي دوجانبه و توسعه‌‌هاي قانون‌گذاري، را بررسي كرد و گام‌هاي بعدي فعاليت اين كارگروه را مورد مذاكره قرار داد.

معاون وزير بازرگاني و صنعت افغانستان مزمل شينواري در بيانات افتتاحي خود در خصوص ادقدامات انجام شه در كابل در خصوص اصلاحات قانوني مرتبط با اقتصاد و تجارت گزارشي به كارگروه ارايه داد. او هنچنين چشم‌اندازي آتي قانون‌گذاري را تشريح كرد.

اعضاء، در جريان نشست اين كارگروه، سياست‌هاي اقتصادي و تجارت خارجي افغانستان را با دقت مورد بررسي قرار دادند و از افغانستان خواستند تا وضعيت مالكيت و وضعيت بنگاه‌هاي تجاري، حقوق تجاري، پروانه‌ها و دستمزد‌ها تجاري و نيز جزئيات مربوط به اقدامات بهداشتي و كياه بهداشتي، اقدامات مرتبط با سرمايه‌گذاري تجاري، حقوق مالكيت فكري را توضيح دهد. اعضاء افغانستان را به خاطر تعهد و ايثار براي عضويت در س ِ.ج ِ.ت ِ ستايش كردند.

رئيس كارگروه، سفير روريك فن شرون (هلند)، از اعضاي س ِ.ج ِ.ت ِ به خاطر مشاركت سازنده‌‌ي آنان،‌ و نيز از هيأت نمايندگي افغاني براي همكاري آنان تشكر كرد. او همچنين افزود: «همه ما از چالش‌هاي ويژه‌اي كه افغانستان به عنوان يك كشور بي‌ساحل، كم‌توستعه يافته، و كشوري كه بعد از دهه‌ها كشمكش در حال بازساي خويش است، با آن‌ها رو در رو است آگاهيم. عقيده دارم به حساب آوردن كامل اين عوامل در مذاكرات اساسي است. ما همچنين راهنما‌هاي قوي شده‌ي سال 2002 را در مورد دستيابي كشورهاي كم تر توسعه يافته دارم كه كار ما را هدايت مي‌كند».

آقاي شينواري از اعضاي س ِ.ج ِ.ت ِ تشكر كرد كه در ارايه برنامه‌هاي كمك فني به افغانستان شركت دارند و به اعضا اطمينان داد كه «افغانستان نسبت به ادغام در نظام تجارت چندجانبه جهاني متعهد باقي مي‌ماند و روند تكميل اقدامات دستيابي به س ِ.ج ِ.ت ِ تا پايان سال 2013 را تسريع مي‌كند».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا