يك‌صد و چهل و دو سازمان مركزي كارفرمايي از سراسر جهان عضو سازمان بين‌المللي كارفرمايان هستند. آنتونيو پنالوزا دبيركل اين سازمان در سخنان خود در گردهم‌آيي تشكل‌هاي بخش خصوصي در تهران، چهارشنبه 9 آذر ماه 138، حمايت سازمان‌‌هاي كارفرمايي جهان را از كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران اعلام كرد. اين حمايت جهاني اعتبار عظيمي است كه كارفرمايان ايراني مي‌توانند با تكيه بر آن براي تحقق خواسته‌هاي خود بكوشند. ترجمه‌ي متن كامل سخنان پنالوزا در پي تقديم مي‌شود. گزارشي از سفر وي به ايران در همين شماره‌ي «پيام‌كارفرمايان» ارايه شده است.

GIF - 92.7 kb
آنتونيو پنالوسا دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمايان در تهران

مايلم سپاس‌هاي صميمانه‌ي خود را نسبت به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران و، به ويژه، نسبت به آقاي محمد عُطارديان، رئيس هيأت مديره‌ي كانون عالي به خاطر فرصتي كه در اختيار من گذاشتند تا امروز با شما باشم،‌ ابراز دارم. نيز علاقمندم از وزير كار و امور اجتماعي و آقاي عطارديان تشكر كنم كه نخستين سفر من به كشور شما را ترتيب دادند، سفري كه به من كمك خواهد كرد تا واقعيت‌هاي جاري در كشور شما، از جمله موفقيت‌ها، مشكلات پيش‌رو و نيازهاي شما را بهتر درك كنم.

براي من، به عنوان دبيركل سازمان بين‌المللي كارفرمايان، مايه افتخار و شادي عظيم است كه سلام‌ها و دوستي و نيز اظهار همبستگي و حمايت 142 سازمان مركزي كارفرمايي سراسر جهان را كه عضو ما هستند به كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران ابلاغ كنم.

سازمان بين‌المللي كارفرمايان(آي.او.اي)، كه در سال 1920 تأسيس شد، هميشه تنها سازمان رسمي بوده كه منافع كارفرمايان در مسائل بين‌المللي كار و سياست اجتماعي، صداي كارفرمايان در سازمان بين‌المللي كار و بزرگترين شبكه‌ي كارفرمايان بخش خصوصي در جهان را نمايندگي كرده است. مأموريت آي.او.اي از آغاز عبارت بوده است از:

  • ترويج و دفاع از منافع كارفرمايان و سازمان‌هاي آنان؛
  • ترويج اقتصاد آزاد؛ و
  • كمك در تأسيس و تقويت سازمان‌هاي كارفرمايان.

در همين رابطه، مايلم بر اين واقعيت تأكيد كنم كه هر گاه يكي از اعضاء به ما نياز پيدا كند يا با شرايط دشواري مواجه شود، در مبارزه‌ي آنان براي فائق آمدن بر مشكلات هميشه در كنارشان خواهيم بود. هدف از حضور امروز من در اينجا نيز گوش سپردن به سخنان شما و تحليل مشترك اين مسأله است كه چگونه مي‌توانيم تلاش‌هاي خود را براي تقويت سازمان شما متحد سازيم.

رابطه‌ي بين كارفرمايان ايراني و آي.او.اي تاريخي طولاني دارد. آنان ابتدا در سال 1947 از طريق «انجمن كارفرمايان صنعتي» و سپس در سال 1967 از طريق «اتاق صنايع و معادن»، هنگامي كه اين سازمان به صداي كسب‌وكار در عرصه‌ي روابط كار و امور اجتماعي در ايران بدل شد، به عضويت آي.او.اي درآمدند. جامعه‌ي كسب‌وكار ايران در يك دوره‌ي طولاني نقش پيشتاز در آي.او.اي ايفاء كرده‌ است و نماينده‌ي اين جامعه آقاي مسعود غيور نيز بيش از 30 سال عضو كارفرمايي «هيأت حكام» آي.ال.او و يكي از چهره‌هاي پيشتاز آي.او.اي در سطح بين‌المللي بود. متأسفانه، در پي انقلاب سال 1979، آي.او.اي ارتباط خود با كارفرمايان ايران را از دست داد و حدود ربع قرن با هيچ مؤسسه‌ي كارفرمايي ايراني ارتباطي نداشتيم.

در طول دهه‌ي گذشته، ما شاهد بوده‌ايم كه كارفرمايان و سازمان‌هاي آنان در ايران با شرايط بسيار پيچيده‌ و نامناسبي مواجه بوده‌اند كه تأثير منفي بر توسعه‌ي آنان گذاشته است. از همين رو، هنگامي كه 4 سال پيش كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران درخواست عضويت در آي.او.اي را مطرح كرد، ما از شرايط دشواري كه سازمان شما با آن رودررو بود كاملاً آگاه بوديم و، سال بعد، هيأت مديره‌ي آي.او.اي بسيار خوشحال شد كه عضويت مجدد شما را خوشامد بگويد.

همانگونه كه استحضار داريد چند ماه پيش، آقاي اشرف تاباني، رئيس سابق آي.او.اي، با شما ملاقات كرد. وي در مراجعت گزارش داد كه «كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران يك سازمان مشاغل و صنعتگران است كه دست به مبارزه‌اي خاموش براي بازسازي بخش خصوصي در ايران زده است». به زعم وي، جامعه‌ي بين‌المللي كسب‌وكار مي‌بايست كانون عالي را به مثابه صداي مشروع و رسمي كسب‌وكار ايران در عرصه‌ي روابط كار و امور اجتماع به رسميت بشناسد. اعطاء مشروعيت و رسميت بين‌المللي به گروهي پويا و مستقل و متشكل از انجمن‌هاي صنفي، عمدتاً نمايندگان بنگاه‌هاي كوچك و متوسط، كه با شور و اشتياق از آزادي بنگاه و اقتصاد بازار دفاع مي‌كرد، يك تصميم سياسي بود.

عضويت كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران در آي.او.اي به معناي اذعان به استقلال و مشروعيت كانون عالي، بدون مداخله يا كنترل هر ارگان بيروني، براي نمايندگي بنگاه‌هاست. استانداردهاي بنيادين كارِ «سازمان بين‌المللي كار»، اصل استقلال سازمان‌هاي كارفرمايي را يك حق بشري در حوزه‌ي كار مي‌داند و آي.او.اي نيز نسبت به دفاع از اين اصل كاملاً متعهد است. بر اساس اين تعهد، سازمان بين‌المللي كارفرمايان در سطح بين‌المللي، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران را به عنوان تنها صداي نماينده‌ي كسب‌وكار ايران در عرصه‌ي روابط كار و امور اجتماعي به رسميت شناخته است و فدراسيون‌هاي عضو آي.او.اي از فرصت همكاري ثمربخش با شما استقبال مي‌كنند. امروز سازمان بين‌المللي كارفرمايان، بر اساس معيارهاي بين‌المللي آي.ال.او، هيچ سازمان ديگري را به عنوان نماينده‌ي كارفرمايان در ايران به رسميت نمي‌شناسد، و من روابط كاري خوبي را كه بين كانون عالي و وزارت كار و امور اجتماعي و سازمان تأمين اجتماعي وجود دارد، تحسين مي‌كنم.

با اين همه بايد كاملاً آگاه باشيم كه كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي يك واقعيت ايراني است، و آينده‌ و توسعه‌ي بيشتر‌ آن انحصاراً در يد اختيار بنگاه‌هاي ايراني قرار دارد. كانون عالي همانند هر كسب‌وكار موفق ديگر، به منابع مالي مناسب و به يك دبيرخانه‌ي حرفه‌اي قوي براي ايفاي نقش‌هاي خود نياز دارد. در اين رابطه مايلم خاطر نشان سازم كه درآمد‌ يك سازمان كارفرمايي فقط بايد از طريق اعضائش تأمين شود. هر نوع سوبسيد دريافتي، صرف‌نظر از منبع آن، فقط سازمان را وابسته ساخته و امكان مداخله در امورش را فراهم مي‌آورد. هر چند يك مدل واحد براي تأمين منابع يك سازمان كارفرمايي وجود ندارد، هر سازمان بايد روش خود را براي تعيين ميزان حق عضويت اعضاء تدوين كند، روشي كه بايد مبتني بر واقعيت خودش باشد.

با اين همه يك قاعده‌ي كلي وجود دارد: آنچه كه يك عضو از نظر مالي بايد به سازمان كمك كند لزوماً‌ معادل خدماتي كه مستقيماً دريافت مي‌كند نيست. قاعده‌ي كلي براي تعيين حق عضويتي كه از سوي يك عضو بايد پرداخت شود اين است كه مبلغ پرداختي با بضاعت مالي عضو متناسب باشد. سازمان كارفرمايي يك دفتر مشاوره‌ي مالي نيست كه قيمت پرداختي از سوي مشتري با ارزش خدمات سفارش شده معادل باشد. از آنجا كه مبناي اساسي يك سازمان كارفرمايي همبستگي است، مبلغي كه هر عضو كمك مي‌كند بايد مبتني بر توانمندي وي باشد.

همانگونه كه پيشتر خاطر نشان شد، هر سازمان موفقي به كاركنان تمام وقت وبسيار حرفه‌اي نياز دارد. از همين رو، يك سازمان كارفرمايي نيز بايد همانند هر بنگاه ديگر، رقابتي و حرفه‌اي باشد.

سازمان‌هاي كارفرمايي، همچنين از سوي بنگاه‌ها و براي آن‌ها ايجاد مي‌شوند. هدف كلي اين سازمان‌ها ارايه‌ي خدماتي است كه با نياز‌هاي اعضائشان منطبق باشند و هدف تمام اين خدمات، ارتقاء رقابت‌پذيري بنگاه‌هاست. بنا بر اين، يك سازمان كارفرمايي در خودش خلاصه نمي‌شود. هيچ الگوي كاملي از يك سازمان مركزي كارفرمايي ملي وجود ندارد. هر كدام به شكلي هستند، و ماهيت و نيازهاي موكلان، تاريخ، فرهنگ، مرحله‌ي توسعه و اندازه‌ي كشور خود و نيز محيط اجتماعي اقتصادي را كه در آن فعاليت مي‌كنند بازتاب مي‌دهند.

در حاليكه تنوع گسترده‌ي شكل سازمان‌هاي كارفرمايي، يعني ساختار ويژه و ميزان تمركز آن‌ها به شرايط ملي بستگي خواهد داشت، اما هدف آن‌ها در همه جا يكي است: خلق فضايي در كشور كه حتي‌المقدور براي كسب‌وكار مناسب باشد. براي تحقق اين هدف، حياتي است كه سازمان ملي كارفرمايي به طور كامل انواع بنگاه‌ها را در تمام نقاط كشور نمايندگي كند. اين سازمان بايد صداي متحد كارفرمايان باشد و هيچ گروهي از بنگاه‌ها نبايد احساس كنند كه از آن جدا هستند. اين امر پيش‌نياز اعتبار و ، در نتيجه، تأثير سازمان است.

همانگونه كه قبلاً خاطر نشان شد، سازمان‌هاي كارفرمايي سازمان‌هايي داوطلبانه و مستقل هستند و فلسفه‌ي وجودي آن‌ها اين است كه از اقتصاد آزاد دفاع كرده و آن را توسعه بخشند. در بيشتر كشورها، سازمان‌هاي كارفرمايي به بازيگراني رسمي و ضروري در شكل‌دهي به اقتصاد ملي و سياست‌هاي اجتماعي بدل شده‌اند، و به اين ترتيب در شكل بخشيدن به جامعه مشاركت مي‌كنند.

اساساً چهار كاركرد وجود دارد كه بيشتر سازمان‌هاي كارفرمايي، با تفاوت در تأكيد بر هر يك از اين كاركردها، بر آن‌ها تمركز مي‌كنند. اين كاركردها عبارتند از:

  • كاركرد گروه فشار براي تأثيرگذاري بر تصميم‌هاي دولت، يعني، حضورش در مقابل دولت و ادارات دولتي؛
  • كاركرد چانه‌زني جمعي، يعني، حضورش در مقابل اتحاديه‌هاي كارگري؛
  • كاركرد مشورتي، يعني، ارايه‌ي خدمات تخصصي مستقيم به اعضاء؛ و
  • كاركرد روابط عمومي، يعني، حضورش در مقابل رسانه‌ها و كل مردم براي توضيح كمك‌هاي اساسي كارفرمايان به جامعه.

اجازه‌ دهيد سخن خود را با اظهار نظر كوتاه در مورد آنچه كه رئيس كانون‌عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران در مورد «كار شايسته» مطرح كرد به پايان برسانم. «گروه كارفرمايان» آي.ال.او و آي.او.اي به طور كامل از اين مفهوم پشتيباني مي‌كنند. با اين حال، كار شايسته يك پيش‌نياز، يعني شرايط شايسته‌اي كه بنگاه‌ها در آن عمل كنند، نياز دارد. بدون بنگاه‌ها، نه كار ثمربخشي وجود خواهد داشت و نه ثروتي خلق خواهد شد.

كارفرمايان و كارگران و سازمان‌هاي آنان نيازمند آن هستند كه در باره‌ي موضوع فوق مذاكرات معناداري انجام داده و گفتگوي اجتماعي خود را در تمام سطوح توسعه بخشند. با اين همه بسيار مهم است كه دولت‌ها شرايطي را براي اين گفتگوها و نيز براي آنكه بنگاه‌ها به شكل اثربخش فعاليت كنند، فراهم‌آورند. كار شايسته با حفظ اشتغال خلق نخواهد شد. كار شايسته انحصاراً از طريق توسعه‌ي اشتغال خلق مي‌شود كه مستلزم توانمندسازي محيط براي توسعه‌ي بنگاه‌هاست. در اين ارتباط، دولت براي خلق چارچوب قانوني مناسب و مدرن كه كارفرمايان و كارگران در آن به رسميت شناخته شوند، مسؤليت عمده را بر عهده دارد.

دوستان گرامي! مسؤلان محترم! سازمان بين‌المللي كارفرمايان براي متحد ساختن تلاش‌هايي كه شما صرف آينده‌ي بنگاه‌هاي ايراني و، به طور خاص، صرف آينده‌ي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران مي‌كنيد، در دسترس شما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا