سازمان بين‌ المللي كارفرمايان با انتشار بيانيه‌ي كوتاهي در تاريخ 24 مارس 2011 (پنجشنبه 4 فروردين 1390) از اعزام يك هيأت عالي‌ رتبه‌ي سه جانبه از سوي سازمان بين المللي كار به ونزوئلا براي بررسي شكايت‌هاي مكرر سازمان بين‌ المللي كارفرمايان و كنفدراسيون كارفرمايي ونزوئلا (فد كاماراس) از قلدري دولت ونزوئلا عليه بنگاه‌هاي خصوصي به آن كشور خبر داد. برگردان فارسي اين بيانيه در ادامه ارايه مي‌شود.

خاطر نشان مي‌سازد كه به پيوست اين بيانيه، كه از سوي سازمان بين‌المللي كارفرمايان در اختيار كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران و ساير تشكل‌هاي ملي كارفرمايي عضو اين سازمان قرار گرفته است،‌ يك گزارش سه صفحه‌اي،‌ فهرستي از انواع اذيت‌ها عليه كنفدراسيون كارفرمايان مستقل ونزوئلا و بخش خصوصي آن كشور ارايه شده است.

گفتني است كه در حال حاضر 144 تشكل ملي كارفرمايي از سراسر جهان در سازمان بين‌ المللي كارفرمايان عضو هستند و در مواقع ضروري تمام قدرت خود را براي دفاع از حقوق تشكل‌هاي كارفرمايي عضو بسيج مي‌كنند.

انتظار مي‌رود 1392 تشكل كارفرمايي در كشور نيز حداقلي از همبستگي را در دفاع از كسب و كار با هدف ايجاد كارشايسته براي هموطنان از خود نشان دهند و براي برون رفت از بن بستي كه كيان ملي در آن به احتضار افتاده،‌ دستي از آستين همت برآورند. با اين اظهار اميدواري‌هاي مكرر متن بيانيه تقديم مي‌شود:

هيأت مديره سازمان بين‌‌ المللي كار در جريان نشست 23 مارس (چهارشنبه 3 فروردين 90) به اتفاق آراء تصويب كرد يك هيأت عالي‌رتبه سه‌جانبه براي بررسي شكايات از حملات عليه فدكاماراس [1]، رهبران‌ آن و بخش خصوصي به طور كلي تشكيل دهد. سازمان بين‌ المللي كار از سال 2003 پرونده‌ي شماره‌ي 2254 را در دست بررسي دارد كه از سوي سازمان بين‌المللي كارفرمايان و فدكاماراس در ارتباط با تداوم نقض حقوق اساسي جامعه‌ي كسب و كار ونزوئلا مطرح شده است.

اين هيأت در تابستان امسال تشكيل خواهد شد و يافته‌هاي خود را به اجلاس نوامبر 2011 هيأت مديره تقديم خواهد كرد. تركيب اين هيأت سه‌جانبه هنوز در دست بررسي است اما مركب از شخصيت‌هايي از جامعه‌ي كسب و كار و اتحاديه‌ها و سازمان بين‌‌المللي كار خواهد بود.

از جمله نكاتي كه قرار است مورد بررسي قرار بگيرند عبارتند از قلدري كردن براي فدكامارس و لطمه‌ زدن به آن و رهبران‌ آن (تمام سوء استفاده‌هاي سال‌هاي اخير عليه اموال و افراد به حساب خواهد آمد)؛ ايجاد و تبليغ سازمان‌هاي كارفرمايي موازي توسط دولت؛ توقيف و حملات مدام به رسانه‌ي مستقل براي ممانعت از بهره‌مندي از حق آزادي بيان؛ و نبود گفتگ‌وي اجتماعي و مشاوره‌ي سه جانبه مقرر از سوي كنوانسيون‌هاي بين‌المللي كار است كه ونزوئلا تصويب كرده است.

آنتونيو پنالوزا دبيركل سازمان بين‌ المللي كارفرمايان در اين خصوص خاطر نشان مي‌كند: «اين نخستين هيأت از اين نوع به ونزوئلا است و تمام شكايات سازمان بين‌ المللي كارفرمايان عليه دولت ونزوئلا در سال‌هاي اخير را در محل و با جزئيات مورد بررسي قرار خواهد داد».

جناب پنالوزا مي‌افزايد سازمان بين‌ المللي كارفرمايان خرسند است كه دولت اين هيأت را پذيرفته و در را به روي گفتگو براي حل شكايات چند جانبه‌ي كسب و كار كه در سازمان‌ بين‌المللي كار برهم انباشته شده و دولت ونزوئلا تا كنون از دادن پاسخ مثبت به آن‌ها امتناع كرده گشوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا