آقاي محمد عسگري مدير اجرايي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران طي بخش‌نامه شماره 210-10965مورخ 29 مهرماه 1388 تاريخ برگزاري نشست سه جانبه 2 روزه‌ سازمان بين‌المللي كار و مهم‌ترين اهداف برگزاري اين نشست را به آگاهي اعضاء اين كانون عالي رساند. متن كامل اين بخش‌نامه در ادامه تقديم مي‌شود.

اعضاي محترم كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران
موضوع: اجلاس 2 روزه در مورد «مذاكره و چانه‌زني‌هاي جمعي»

پس از سلام
عطف به دعوتنامه ارسالي از سازمان بين‌المللي كارفرمايان (IOE) به اطلاع مي‌رساند؛ سازمان بين‌المللي كار (ILO) در شصتمين جشن سالگرد تصويب مقاوله نامه (Convention) شماره 98 كه هنوز به عنوان سند و سازوكاري بسيار مهم جهت به رسميت شناخته شدن حق سازماندهي تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي و نيز انجام مذاكره و چانه‌زني‌هاي جمعي به شمار مي‌رود، نشست سه جانبه 2 روزه‌اي را از تاريخ 19 تا 20 نوامبر 2009 برابر با 28 تا 29 آبان ماه 1388 با حضور مسئولان عاليرتبه شركاي اجتماعي (نمايندگان ارشد تشكل‌هاي كارگري، كارفرمايي و دولت) كشورهاي مختلف در شهر ژنو سوئيس برگزار مي‌نمايد.

مذاكره و چانه‌زني از سال 1949 تاكنون به عنوان ابزاري مهم در جهت كاهش تنش‌هاي شغلي و اجتماعي، بهبود شرايط كار، افزايش بهره‌روي و درآمدها و نيز توسعه عدالت و امنيت اجتماعي عمل نموده است و در عين حال سازوكاري مناسب براي شناسايي چالش‌هاي موجود در بازار كار و ايجاد و انجام تعهدات سه جانبه بين كارگران، كارفرمايان و دولت‌ها در جهت اتخاذ و اجراي سياست‌هاي مناسب براي توسعه بازار كار و غلبه بر بحران‌هاي اقتصادي و اجتماعي شناخته مي‌شود.

مهم‌ترين اهداف برگزاري نشست فوق عبارتند از:
1-تمرين مذاكره و چانه‌زني‌هاي جمعي بر اساس توافقات و تجربيات صورت گرفته بين شركاي اجتماعي كشورهاي مختلف در سال‌هاي اخير و نيز نوآوري‌هاي پيشنهادي
2-تمرين ايفاي نقش مذاكره و چانه‌زني‌هاي گروهي به طور عملي در رابطه با روابط صنعتي و بازار كار
3-تبيين يك دستور كار عمومي براي شناسايي مؤثر و ترويج حق مذاكره و چانه زني دسته جمعي

با توجه به كثرت شركت كنندگان از نقاط مختلف جهان و علاقه و انتظارات مخاطبان، مباحث مطروحه در اجلاس فوق با بهره‌گيري از سه زبان انگليسي، فرانسوي و اسپانيولي ارائه مي‌گردد.

از تشكل‌هاي محترم علاقمند به شركت در اين اجلاس 2 روزه درخواست مي‌گردد با توجه به محدوديت زماني اعلام شده، حداكثر تا پايان وقت اداري روز يكشنبه 3 آبان ماه 1388، ضمن معرفي يك يا دو نفر نماينده مسلط به زبان‌هاي ذكر شده و متخصص در حوزه مربوطه، نسبت به تكميل و ارسال فرم پيوست به دبيرخانه اين كانون عالي اقدام نمايند تا جهت معرفي افراد حائز شرايط و اعزام آنان به ژنو اقدامات مقتضي صورت گيرد.

لازم به ذكر است كه اجلاس فوق، هزينه وروديه و ثبت نام ندارد ولي پرداخت هزينه سفر و مخارج محل اقامت و ساير هزينه‌هاي جنبي نمايندگان اعزامي، بر عهده خود آنان خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا