در اداره‌ي پتنت (ثبت اختراعات) ايالات متحد آمريكا دست كم هفت ابزار كمك آموزشي براي عرف پارلماني به ثبت رسيده است. قديمي‌ترين ابزار كمك آموزشي روز 6 دسامبر سال 1893 و جديد‌ترين آن‌ها در 11 فوريه سال 1975 در اين اداره به ثبت رسيده‌ است. اين ابزارها كاركردهاي متفاوتي دارند. به عنوان نمونه، يكي از آن‌ها، يك تابلو الكترونيكي است كه بر ديوار سالن مجمع عمومي انجمن‌ها و سازمان‌ها نصب مي‌شود و با روشن يا خاموش شدن چراغ‌هاي مخصوص به حاضران در مجع نشان داده مي‌شود كه در هر لحظه، كدام پيشنهاد‌‌ پارلماني در دست بررسي است، و در نتيجه، كدام يك از پيشنهاد‌هاي پارلماني ديگر در دستور و كدام يك از آن‌ها خارج از دستور هستند. «چارت پارلماني» كه در ادامه‌ي اين نوشته معرفي مي‌شود، يك ابزار ساده است كه 8 خصوصيت پيشنهادهاي پارلماني را، خيلي سريع و آسان، معرفي مي‌كند.

گفتني است كه فهرست كامل پيشنهادهاي پارلماني و شش خصوصيت از خصوصيات هشتگانه‌ي آن‌ها، به صورت يك جدول در اينجا ارايه شده است. اين شش خصوصيت عبارتند از:
1. اگر كسي نوبت صحبت داشته باشد، طرح اين پيشنهاد در دستور هست يا نه؟
2. آيا بررسي اين پيشنهاد در مجمع مستلزم آن است كه دست كم يك نفر از بررسي آن حمايت كند يا نه؟
3. آيا اين پيشنهاد قابل‌مذاكره است يا نه؟
4. آيا اين پيشنهاد قابل اصلاح است يا نه؟
5. تعداد آراء مورد نياز براي تصويب پيشنهاد مورد نظر چقدر است؟
6. آيا اين پيشنهاد قابل تجديد‌نظر است يا نه؟

پيشنهادهاي پارلماني دو خصوصيت ديگر نيز دارند كه عبارتند از:
7. يك پيشنهاد پارلماني خاص در مورد كدام پيشنهادهاي ديگر كاربرد دارد؟
8. و، پيشنهاد مورد نظر نسبت به كدام پيشنهاد‌ها اولويت دارد و از آن‌‌ها جلو مي‌افتد و از كدام پيشنهادها عقب مي‌افتد؟

دو خصوصيت فوق نيز به صورت يك نمودار در اينجا معرفي شده است.

با توجه به تعداد 86 پيشنهاد پارلماني شناسايي و تعريف شده،‌ به خاطر سپردن خصوصيات هشتگانه‌ي تمام اين پيشنهادها كار ساده‌اي نيست. به همين خاطر،‌ انواع جدول‌ها، چارت‌ها و ابزارهاي كمك آموزشي براي اين منظور طراحي شده كه «چارت پارلماني» يكي از آن‌هاست، كه در ادامه معرفي خواهد شد.

گفتني است كه تمام دانش‌فني و اطلاعات مورد نياز براي سازماندهي و اداره‌ي انجمن‌ها و سازمان‌هاي دموكراتيك در كتابي با عنوان «رابرتز رولز آو اوردر» Robert’s Rules of Order تدوين شده و برگردان فارسي ويرايش دهم اين كتاب – كه در سال 2000 در 800 صفحه منتشر شد – در بخش عرف پارلماني وب سايت مؤسسه اخلاق پزشكي ايرانيان [ماپا] و نيز در بخش عرف پارلماني شبكه‌اطلاع رساني كارفرماياان ايران [شاكا] در اختيار علاقمندان قرار گرفته است. براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه، و نيز برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي عرف پارلماني با اينجا مكاتبه كنيد. و اما «چارت پارلماني»:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا